Kan Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Kan Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Doğal taşlar arasında nadir bulunma özelliğine sahip olan kan taşı, görünüm itibariyle yeşil zemin üzerinde kırmızı renklerin hâkim olduğu faydalı bir taştır. İnsan sağlığı üzerinde olumlu etkisinin büyük olması nedeniyle şifalı taşlar arasında gösterilmektedir.

Kan taşı, üzerinde bulunan kırmızı lekelerden dolayı bu ismi almıştır. Taşın içeriğinde bulunan demir oksit minerali yeşil rengin yer yer kırmızıya dönmesine neden olmaktadır. İsminden dolayı akan kanı durdurmaya yaradığı düşünülse de bu işlevinden çok insan bedeni için çok sayıda faydaya sahiptir.

Hafızayı, özgüveni ve cesareti artırma özeliğine sahip olması kan taşını üzerinde taşıyan kişilerin bu özelliklere sahip olmasını sağlamaktadır. Yaşam enerjisi düşük olan kişilere olumlu yönde etki ederek yaşam sevinçlerinin artmasına vesile olmaktadır.

Kan Taşı Nedir?

Doğal yoldan sağlık kazanmayı kolaylaştıran yöntemlerden biri olan kan taşı, kanın temizlenmesinde ve daha dinç olmak için asırlardan beridir kullanılan bir taştır. Egzotik görünümü ve yüksek tesiri nedeniyle sihirli bir taş olduğu düşünülmektedir.

İnsan hayatındaki tüm olumsuzlukları yok etmesi etkisi ile bilinen kan taşı, ruhsal açıdan da rahatlama ve serinlik içinde olma imkânı vermektedir. En çokta ani karar verilmesi gereken anlarda insana en doğru kararı en hızlı biçimde vermesine yardımcı olur.

Kan Taşının Özellikleri

Şifa taşı ya da helyotop isimleri ile de bilinen kan taşının sertlik derecesi 6,5-7 arasındadır. Doğal taşlar arasından kuvars grubuna ait olan taş donuk camsı ve opak görünümünde bulunmaktadır.

Doğada ender rastlanan taşlardan biri olması nedeniyle dünya genelinde Çin, Hindistan ve Güney Amerika gibi ülkelerde çıkarılmaktadır. Kan taşı hakkında geçmişten günümüze kadar gelen bilgiler arasında enerjisini güneşten alması nedeniyle bu denli faydalı bir taş olduğuna inanılmaktadır.

Gerçek Kan Taşının Özellikleri Nelerdir?

Şifalı taşlara inanarak kullanmak insanların bedenlerinde görecekleri etkiyi artırsa da gerçek olmaları da aynı derece de önem arz etmektedir.

Çıkarıldıkları yerin özelliklerine ve kendilerine özgü şifalarına göre değerli sayılan taşların bu niteliklere uygun olmasına dikkat etmek, gerçek ve sahte ayrımının yapılmasını sağlayacaktır.

Kan taşının gerçek olduğunu anlamak için en doğru yöntem taşın kırılmasıdır.

Yeşil taşın üzerinde bulunan kırmızı dalgaların kırıldığında da taşın iç kısımlarında görülmesi gerçekliğinden emin olmayı sağlayacaktır. Aksi halde sahte kan taşı üreticileri boya ile kan taşının kırmızı rengini vermeye çalışmaktadırlar.

Sahte Kan Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kan taşının şifasına inanan insanları bekleyen risklerden biri de sahte kan taşı ile karşılaşma olasılıklarıdır. Piyasa da doğal taşlar üzerinden kazanç elde etmek isteyen birçok kişi sahte taşları az bir maliyetle elde ederek pahalıya satmaktadır.

Genellikle kan taşı görünümünü verebilmek için boyama işlemine başvuran satıcıları ayırt edebilmek için taşın yakılması kan taşının sahte olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Doğal taşların etkisini hissedebilmek için inanç önemli bir faktör olsa da taşların yapısal özellikleri gereği taşıdıkları enerji içinde gerçek olmaları mutlak gerekliliktir.

Kan Taşının Faydaları

Birden çok faydası ile kan taşının çeşitli şekillerde kullanan insanlara pek çok fayda sağlayan kan taşının öne çıkan en önemli özelliği kanın temizlenmesine yardımcı olmasıdır. Sağlıklı olmak için önemi büyük olan temiz kan için şifalı taşın mutlaka kullanılması önerilmektedir.

Sağlığa olan faydalarının yanı sıra insanın karakterini de olumlu yönde değiştiren bir özelliğe sahiptir. Çevresine zarar verecek şekilde bencil olan kişilerin kan taşını kullanmaya başladıktan sonra kendilerindeki olumlu değişimi görmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Kan Taşının Fiziksel Faydaları

Fiziksel anlamda sağlığa kan taşının faydalarını birebir görmek bu taşa olan inancın artmasına ve insan üzerinde daha da etkili olmasını sağlamaktadır. Birçok kan hastalığı başta olmak üzere lösemi gibi kanserlerinde kan taşı ile iyileşmesi mümkündür.

Bağışıklık güçlendirici etkisi sayesinde enfeksiyonel hastalıklara karşı dirençli bir vücuda sahip olunabilir.

Yorgunluk ve halsizlik gibi etkileri çoğaltan demir eksikliği tedavisinde mutlaka kan taşının etkilerinden faydalanılmalıdır. Kadınların adet dönemindeki sancılarına ve varis ağrılarını da azalttığı bilinmektedir.

Kan Taşının Ruhsal Faydaları

Kan taşı psikolojik olarak da insanın kafasının oldukça rahat olmasını sağlama özelliğine sahip bir taştır. Zihinsel anlamda kafası sürekli dolu olan ve nasıl boşaltacağını bilmeyen insanların kan taşı kullanmaları halinde şifa bulmaları mümkündür.

İnsan hayatında beklenmedik gelişmelerin ve değişmelerin yaşandığı anlarda da uyum sürecini sağlıklı atlatabilmek için yine kan taşından yardım alınabilir.

Kalbin enerjisini her yönden olumluya çevirebilme kabiliyetinden dolayı alınganlık, sabırsızlık ve saldırganlık gibi özelliklerin yok olması ve gayet sakin bir insan olmak söz konusudur.

Kan Taşı Nasıl Temizlenir?

Kan taşı da diğer şifalı doğal taşlarda olduğu gibi uzun süre kullanılması halinde olumlu etkileri azaltmaktadır. Şifalı taşlar ile ilgilenen birçok insanın bildiği gibi bu taşları belirli aralıklarla temizlemek gerekir.

Kan taşının temizliği ise akan suyun altında 5-6 dakika tutarak arındırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Akan suya alternatif olarak güneş altında 1 saat bekleterek de aynı etkiyi görmek mümkündür.

Kan taşı kullanılarak tasarlanmış takıların temizliğinde ise sirkeli su en idealidir. Sirkeli su ile hafifçe aksesuarları silmek kan taşının tüm olumsuzluklarından arınarak yine şifa vermeye devam etmesini sağlayacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM