Sürekli Ağlama İsteği | Ağlamayı Engelleme Yöntemi!

Sürekli Ağlama İsteği | Ağlamayı Engelleme Yöntemi!

Ağlamak kişinin içerisinde yaşadığı duygusal karmaşaya karşı bir tepki ve duygularının dışa vurumu olarak kabul edilir. Zaman zaman çeşitli nedenlerle ağlamak normaldir. Ancak sürekli ağlama isteği duymanın altında post travmatik stres bozukluğu, depresyon, anksiyete bozukluğu gibi çeşitli sorunlar yatabilir. Bu sorunun teşhisi tedavi için oldukça önemlidir.

Sürekli Ağlama İsteği Neden Olur?

Dünya çapında ağlama üzerinde yapılan bir araştırmada kişilerin ayda ortalama 10 kere ağladığını göstermiştir. Ancak ağlama sıklığı yaşanan ülkeye göre önemli miktarda değişir. Örneğin ABD ortalamasına bakıldığında kadınların ayda 3-4 kere erkeklerin ise; yalnızca 2 kere ağladığı dikkat çeker.

Ağlama sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kıyaslama yaparken kendinizin genel durumunu göz önünde bulundurmanız daha mantıklıdır. Eğer ağlama sıklığınız arttıysa ve kendinizi birden ağlarken buluyorsanız sürekli ağlama isteğinin nedenlerine göz atabilirsiniz. Ancak zaman kaybetmeden bir uzman yardımı almanızda fayda vardır.

Hormonal Değişimler

Hormonal değişimler duygular üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle regl dönemindeki pek çok kadının normalde gülecekleri olaylara kızdıklarını ya da ağladıklarını görebilirsiniz. Bunun nedeni prolaktin hormonundaki değişimlerdir. Ayrıca uyuma düzeniniz, stres gibi etkenler de hormonal değişimi etkileyebilir.

Hamilelik Ağlamaları

Vücutta büyük değişimlerin yaşandığı hamilelik ağlamalarının temel nedeni hormonlardır. Ancak bununla sınırlı değildir. Vücutta ve yaşam şeklinde yaşanan ani değişimler kişinin kendini yorgun ve bunalmış hissetmesine neden olabilir. Ayrıca hamilelik döneminde depresyon yatkınlığının artış gösterdiğini de göz önünde bulundurmak gereklidir.

Depresyon

Depresyon, sürekli yaşanan ağlamanın en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Üstelik genellikle önemsenmeyip üzerinde durulmadığından teşhis ve tedavisi yapılmayabilir.

Klasik üzgünlükle karıştırılan depresyonu ayırt edebilmek için beraberin yeme ve uyku düzeninde yaşanılan değişiklikler, karamsarlık, sinirlilik yaşayıp yaşamadığınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca normalde sevdiğiniz şeylere karşı ilginizi kaybetmek ve gereksiz yere yaşadığınız suçluluk hisleri de depresyonun önemli belirlilerindendir.

Yoğun Stres

Hemen herkesin hayatında belirli miktarda stres olsa da uzun süreli stresler nedeniyle beyniniz sürekli baskı altında olabilir. Kaygı bozukluğu olarak da kendisini gösterebilen kronik stres yaşam kalitenizi önemli anlamda düşürür.

Kaygı bozukluklarında ağlama krizlerinin yanı sıra kalp atış hızında artış, terleme, uyku sorunları, dikkat dağınıklığı, sindirim sisteminde değişiklikler kendisini gösterebilir.

Aşırı Yorgunluk

Bir sınav maratonunda ya da işlerinizin en yoğun olduğu zamanda yaşadığınız sürekli ağlama isteği hayatınızı daha da zora sokuyor olabilir. Ancak yorgunluk ve uyku eksiklikleri ağlama isteğini önemli anlamda arttırır. Ayrıca verimliliğinizin de düşmesine neden olabilir. Bu nedenle vücudun verdiği bu sinyali alarak dinlenmek için zaman ayırmanızda fayda vardır.

Ağlamak İstemiyorum. Ne Yapabilirim?

Beklenmedik zamanlarda gelen ağlamalar, zor durumda kalmanıza neden olabilir. Ancak sürekli ağlama isteği yaşıyorsanız hayatınızı gözden geçirmenizde fayda vardır. İstemediğiniz bir işte mi çalışıyorsunuz? Aşk ya da arkadaşlık ilişkilerinizde sorunlar mı var? Mutsuz musunuz? Bu gözden geçirme esnasında bir uzman desteği alabilirsiniz.

Bir anda gelen gözyaşlarını ve ağlama krizlerini önlemek içinse şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

  1. Öncelikle nefes alışverişinizi yavaşlatmayı deneyebilirsiniz. Böylece nabzınız da yavaşlayarak sakinleşmenize yardımcı olabilir.
  2. Mümkün olduğunca yüzünüzdeki kasları gevşetmeyi deneyin.
  3. İsteksiz de olsa gülümseyin. Yapılan araştırmalar gülmenin olumsuz duyguları azalttığını göstermiştir. Başlangıç aşamasında sahte olan gülüşünüz kısa bir süre sonra kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  4. Yavaş bir şekilde su içmeyi deneyebilirsiniz.
  5. Bu anlar için duygusal olmayan bir şarkı sözü ya da metin ezberleyebilirsiniz. Ağlamaya başladığınızda ezberinizi mümkünse sesli olarak okuyun. İmkânınız yoksa aklınızdan geçirebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM