Rustik Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Püf Noktalar ve Öneriler

Rustik Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Püf Noktalar ve Öneriler

Rustik dekorasyon, doğallık ve rahatlığı merkezine alan bir dekorasyon türüdür. Bu yazıda sizin için rustik dekorasyonun ne olduğunu açıklarken, avantajları, püf noktaları ve evinizin rustik dekorasyona yer vereceğiz bölümüne göre önerilere yer verdik.

Doğallıktan gelen yaşam tarzını ev dekorasyonuna yansıtma olarak nitelenen rustik dekorasyon, doğanın evlere getirdiği renk ve eşyaları kapsamaktadır. Son yıllarda modern insanların da doğal yaşama olan duydukları özlem bu dekorasyon tarzının daha çok ön plana çıkmasına neden olmuştur.

Rustik dekorasyon tarzını büyük ölçüde ev dekorasyonuna yansıtabilmek için yapay duran eşyalardan uzak durmak gerekir. Duvarlardan en küçük objelere kadar doğal ve işlenmemiş malzemeden üretilmiş olan eşyalar rustik dekorasyonun temelini oluşturmaktadır. Dekorasyonun ruh haline etki ettiğine inanan kişilerin mutlaka denemesi gereken rustik tarz, huzur ve rahatlığı fazlasıyla vaat eden dekorasyon şekillerinden biridir. Yeter ki, doğru parçalar seçilerek bir araya getirilebilsin.

Rustik Dekorasyon Nedir?

Avrupa ülkelerinden yayılmaya başlayan rustik dekorasyon; dekorasyon esnasında kullanılan eşyaların mümkün olan en ham hali kullanılması esasına dayanan bir dekorasyon türüdür. Amaç; kişilerin bu doğallıkta rahat olmasıdır.

Rustik Tarzın Avantajları Nelerdir?

Son derece kolay bir tarz olmasından dolayı, yoğun çalışma yaşamı olan ve evine geldiğinde tüm stresin dışarıda kalmasını isteyen kişiler düşünmeden rustik dekorasyon fikirlerine göz atarak edinmeleri gereken eşyaların listesini çıkarabilirler. Büyük oranda yaratıcılık gerektiren bir tarz olduğundan dolayı, dekorasyondaki kalıpların dışına rahatlıkla çıkılarak insanın kendine özgü eşyalara sahip olması da pekala mümkündür.

Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Genellikle ahşabın hâkim olduğu evlerin bütünün oluşturan rustik dekorasyonda doğallığı da abartmamak gerekiyor. Sehpa olarak kesilmiş ağaç gövdelerini kullanmak ya da duvara şık ve doğal duran bir raf monte edilmek istendiğinde ağaç parçaları kullanılarak farklı bir dekorasyon şekli elde etmek için yeterli gelecektir.  Daha çok, küçük detaylarda rustik hava yansıtılmaya çalışılsa da evlerin vazgeçilmezi olan mobilyalarda da mutlaka rustik esintilerin olduğu modeller tercih edilmelidir. Mobilya kumaşların keten olmasına özen göstermek ya da desenlerde etnik temalara yer vermek de ideal bir rustik dekorasyona imza atmayı sağlayacaktır.

Rustik Dekorasyonun Püf Noktaları

Ev dekorasyonunda geçmişin tüm güzel detaylarına yeniden can veren rustik dekorasyonda keten ve ahşap gibi malzemeler mutlaka vazgeçilmezlerden olmalıdır. Gerçekçi bir doğallık için eskimiş eşyalar bu dekorasyon tarzı için ideal olsa da yeniden vazgeçmeyenler eskitilmiş mobilyaları rustik ev döşemesinde rahatlıkla kullanabilirler. Konforu yüksek modern evlerdeki laminant parkeler yerine ahşap yer ve tavan döşemeleri ahşabın doğallığını hissettirecek en önemli detaylardan biridir. Huzur ve rahatlığı hissettirecek bir rustik dekorasyon için tam tekmil düzen yerine salaş bir görüntü sıradanlıktan uzaklaşmayı da sağlayacaktır.

Rustik Dekorasyon Yapacak Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Dekorasyonda renklerin önemini rustik tarzda da es geçmemek gerekiyor. Her seferinde vurgulanan ahşap eşya seçimlerine uyum sağlayacak özellikteki açık ve pastel renkler ile istenen huzurlu ortamları oluşturmak mümkündür. Ahşabın kahverengi tonlarına mutlak uyumu yansıtacak olan turkuaz ve mavi tonlarındaki tercihler dekorasyonun oldukça aydınlık ve iç açıcı nitelikte olmasını sağlayacaktır. Oturma alanlarında en çok ahşabı öne çıkarmak ve uygun alanların cilalanması rustik tarzın vazgeçilmezleri arasındadır. Doğada bulunan tüm ögelerden rahatlıkla faydalanma lüksüne sahip olan rustik severler, çiçeklerin olumlu etkisini de evlerinde kullanabilirler.

Rustik Dekorasyonun Vazgeçilmez Renkleri Nelerdir?

Dekorasyonda kullanılacak olan renkler kişilerin zevkine kalmış bir detay olsa da rustik tarzı tam anlamıyla gerçekleştirmek isteyenler turuncu ve beyaza rustik tarzın örnek dekorasyonlarında sıkça rastlayacaklardır. Ayrıca doğayı evin içinde hissedebilmek için yeşil yapraklı obje ve eşyalarda sıkça tercih edilmektedir. Dekorasyonun özünü aydınlık gösteren cam ve şeffaf objeler de âtıl durumda olan cam eşyaların değerlendirilmesi ile huzur veren dingin dekorasyon şekline katkı sağlayabilir. Doğru malzeme ve renk seçimi yaparak tek bir eşya kullanımı ile evin genel havası değiştirilebilir bu da rustik dekorasyonun cazip yönleri arasında yer almaktadır.

Rustik Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonda alışılmışın dışına çıkmak pek çok kişi için cesaret gerektirir. Maliyetinden çok cesaret gerektirdiğinden dolayı, her ne kadar rustik dekorasyon fikri ilgi çekici olsa da herkesin evinde uygulayamayacağı bir tarzdır. Bu sebeple farklı bir dekorasyon ile evinde kendini fazlasıyla iyi ve enerjik hissetmek isteyenler evlerinin bir bölümünde rustik dekorasyonun başlangıcını yapabilirler. Evin bir köşesinde her daim bekleyen rahatlık ve huzurun, tüm evi kaplaması istendiğinde ise; mutfak da dahil olmak üzere bütün ev dekorasyonunda rustik tarzın etkisinde kalınabilir.

Rustik Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

Evlerde tercih edilecek tarzı belirlerken öncelikle salon ya da oturma odaları gibi alanlar baz alınsa da rustik tarzın keyifle uygulanabileceği alanlardan biri de mutfaklardır. Zamanının çoğunu mutfakta geçirenler için aslına bakıldığında en ideal dekorasyon tarzlarından biri olan rustik dekorasyon, mutfaklarda kullanılacak olan standart ögelerin seçimlerinde de oldukça kolaylık sağlayacak olan bir tarzdır. Mutfağın en uygun noktasına yerleştirilecek olan küçük bir ahşap masanın etrafına dizilmiş olan ahşap sandalyeler büyüklerimizin evindeki özlem duyulan eşyaların her zaman hatırda kalmasını sağlarken bakır mutfak eşyaları ile de dekorasyonda geçmişe yolculuk yapılabilir.

Rustik Yatak Odası Dekorasyonu Örnekleri

Yatak odası dekorasyonunda açık renkler ve rahatlığı bizzat yaşatan eşyalar çoğunluğun ortak tercihidir. Bu tercihi şık bir tarz ile belirgin hale getirmek için ise rustik temalı eşyalar seçilerek huzur dolu bir yatak odası dekorasyonu elde edilebilir. Yazlık evlerin yatak odasına uygun bir fikir gibi görünse de sıra dışı ve modern bir tarz için apartman dairelerindeki yatak odalarında da gösterişi ve doğallığı aynı anda sunan ahşap yataklar tercih edilebilir. Dekorasyonu duvarlarla bir bütün hale getirmek için taş ve tuğla görünümünde olan duvar kağıtları tercih edilmelidir. Pencereleri de boğucu fon ve tül perdelerle gölgelemek yerine hasır stor perdeler daha uyumlu ve kullanışlı tercihlerden biri olacaktır.

Rustik Salon Dekorasyonu Örnekleri

Salon dekorasyonu detayın ve gösterişin en yoğun olarak kullanılmak istendiği alanların başında gelmektedir. Abartı ile uzak iki kavram olmasına rağmen rustik salon dekorasyonunda da dikkat çekçi detaylara rahatlıkla yer verilebilir. Mevsimin özelliklerine uygun desenlerden oluşan koltuk örtüleri ya da battaniyeler ufak bir dokunuşla salonun rustik bir temaya bürünmesini sağlayacaktır. Ağırlıklı olarak ahşap seçimler salonların karanlık bir atmosferde olmasına neden olacaktır. Büyük ölçüde huzuru ve sakinliği yansıtan bir karanlık olsa da bu havayı dağıtmak için kumaş seçimlerinde mutlaka açık tercihlere yer verilmelidir. Keten ve etnik desenli kanepe ya da koltuklar yerine derinin asil ve şık duruşundan da fayda sağlanabilir.

Rustik Oturma Odası Dekorasyonu Örnekleri

Rahatına düşkün olanlar için oturma odasındaki tüm eşyalar konfor içermelidir. Bu kişiler için en uygun tarz olan rustik dekorasyon oturma odalarında hayal edilen rahatlığı ve doğallığı fazlasıyla sunmaktadır. Ahşap mobilyalara uyum sağlayan küçük bir ahşap orta sehpa rustik tarzı en çok vakit geçirilen oturma odalarında tercih edilebilecek detaylardan biridir.

Evini dekore ederken pek çok kişi için rustik tarz en son tercih edilebilecek seçeneklerden biridir. Ancak son dönemde farklı ve şık yönü ile yeniden popülerlik kazanan rustik dekorasyon, insanın doğallığa yeniden dönüşü ile değeri anlaşılmaya başlanmıştır. Kendi içinde beli başlı kuralları olan bir dekorasyon şekli olmasına karşın, kişilerin kendilerini ev dekore ederken en özgür hissedebilecekleri stillerden biridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM