Mikro Yeşillikler Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Mikro Yeşillikler Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Mikro yeşillikler genellikle 2 ile 8 cm aralığında yetiştirilen küçük yeşil bitkileridir. Son yıllarda bu kadar popülerleşmelerinin en büyük nedeni normal yeşilliklere göre daha fazla besin değerine sahip olmalarıdır. Bu nedenle pek çok farklı alanda kullanılmaya başlamıştır.

Mikro Yeşilliklerin Besin Değeri Nedir?

Mikro yeşilliklerin besin değeri hangi sebze olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak C vitamini, fosfat, demir, magnezyum gibi vitamin ve mineralleri içerebilir. Bu nedenle özellikle çocuklar ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için değerlidir.

Mikro Yeşillikler Nasıl Yetiştirilir?

Mikro yeşillikler, özel yetiştirme teknikleri kullanılarak topraksız ortamlarda dahi yetiştirilebilirler.  Genellikle özel konteynırlarda, sulu ortamlarda veya hidroponik sistemlerde yetiştirilirler. Yetiştirme süreci genellikle tohum ekiminin yanı sıra ısı, ışık ve sıcaklık kontrolü, yetişkin bitkilerin hasat edilmesi ve temizlenmesi adımlarından oluşur.

Mikro Yeşillikler Nasıl Tüketilir?

Mikro yeşillikleri, normal yeşillikleri kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz. Dilerseniz pişirebilir dilerseniz de çiğ olarak tüketebilirsiniz. Salatalara ekleyebilir, sandviç yapabilirsiniz. Ayrıca yiyecek ve içeceklerin süslenmesinde de sıklıkla kullanılır.

Mikro Yeşillikler Neden Sağlıklıdır?

Genellikle sağlıklı olmaları sayesinde rakiplerinden birkaç adım öne çıkmayı başaran mikro yeşillikler yüksek besin değerlerine sahiptir. Antioksidan içeriklere sahiptir. Bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olabilir. Ekstra olarak normal yeşilliklerin aksine kimyasal içerme riskleri daha azdır.

Mikro Yeşilliklerin Farkı Nedir?

Mikro yeşillikler, normal yeşillikler benzer özelliktedir. Ancak daha küçük yetiştirilirler. Bunun için özel tohumlar kullanılır. Ekstra olarak hasat süreleri de daha kısaltır. Bu süreç, daha yoğun ve aromalı bir tada sahip olmalarını sağlamaktadır.

Mikro Yeşilliklerin Tarihi

Mikro yeşillikler ağırlıklı olarak son yıllarda popülerleşmiş olsa da geçmişi çok uzun yıllara dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar eski Mısır ve Çin medeniyetlerine kadar uzandığını göstermektedir.

Mikro Yeşillikler Neden Popüler Hale Geldi?

Mikro yeşillikler son yıllarda popülerliklerini oldukça arttırmıştır. Bunun birçok nedeni vardır. Öncelikle mikro yeşilliklerin besin değeri oldukça yüksektir ve sağlık açısından faydalıdır. Yetiştirilmesi kolaydır ve hızlı bir şekilde büyürler. Ayrıca normal yiyeceklere göre daha kolay tüketilirler ve yemeklerin lezzetini artırır. Ekstra olarak üretim sürecinde daha az su, gübre ve enerji gerektiğinden çevre dostu kabul edilirler.

Mikro Yeşillikler Nasıl Saklanır?

Mikro yeşilliklerin besin değerlerini kaybetmemeleri için mümkün olduğunca tazeyken tüketilmesinde fayda vardır. Ancak yine de normal yeşilliklere göre daha uzun süre saklanmaları mümkündür.

Mümkün olduğunca kuru bir şekilde ve hava almayan vakumlu kaplarda saklayabilirsiniz. Buzdolabının sebzelik bölümünde saklanmaları mümkündür. Bu nedenle uzun süre saklanacaklarda zaman zaman kabın kapağı açılarak havalandırılabilir.

Mikro Yeşilliklerin Yetiştirilmesi

Mikro yeşilliklerin yetiştirilmesinde kullanılan farklı yöntemler bulunur. Yer imkânı göz önünde bulundurularak kullanılacak yöntem belirlenebilir.

  • Topraksız yetiştirme, son yıllarda popülerleşen yöntemlerin başında yer alır. Özel olarak tasarlanan hidropolik bir sistemde yetiştirilirler. Su ve besin çözeltisi verilir. Bu çözelti suda tutulmayacağından bitkilerin daha az su ve besinle yetiştirilmesi mümkün olur.
  • Topraklı yetiştirmede genellikle özel karışımlar kullanılır. Yerden tasarruf etmek adına ise; katlı raf sistemleri kullanılabilir.
  • Kontrollü ortamda yetiştirme yönteminde ortamdaki nem, ışık, sıcaklık gibi tüm faktörler kontrol altında tutulur. Bu sayede daha kısa sürede verimli ürünler elde etmek mümkün olur.
  • Evde, küçük bir alanda yetiştirmek için saksılar kullanılması ve yerli üretim gerçekleştirilmesi mümkündür.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM