Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Bilgi; Nerededir? Mimarisi ve Tarihçesi

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Bilgi; Nerededir? Mimarisi ve Tarihçesi

Dünya’nın 7 harikasından birisi olan Babil’in Asma Bahçeleri nerededir? Mimarisi nasıldır? Tarihçesi nereye dayanmaktadır? gibi Babil’in Asma Bahçeleri hakkında pek çok sorunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olan Babil’in Asma Bahçeleri, yüksek duvarlarla çevrili, sütunlarla inşa edilmiştir. Babil’in Asma Bahçeleri, cennetin bahçesi olarak da adlandırılır. Irak’ta yer alan Babil şehrinde olduğu bilinir.

Babil’li Rahip olan Berossus, Babil Bahçeleri’ni II. Kral Nebukadnezar’a bağlı kılar. Rahip Berossus’un, krala ve Asma Bahçeleri’nin var olduğuna inanan tek yazar olduğu bilinir.  Babil yazılarında, bahçelerden bahseden kesin bir bilgi ya da kanıt yoktur. Geçerli bir bilgi olmaması da şiirsel bir eser olduğu yönünde tartışmalar yaratır.

Coğrafya âlimlerinden olan Strabo’nun varsayımına göre; Babil’in kurak bir ülke olduğu ve Asma Bahçeleri’nin Mezapotamya’da bir çölün ortasına yapıldığıdır. Bahçeler birbiri üzerine yapılan direklerden oluşur, çukur olan yerler ağaç ve bitkilerin yetiştirilebilmesi için topraklarla doldurulur. Bahçe kubbelerinde yer alan taraçaların pişmiş tuğlalar ve sütunlardan yapıldığı bilinir.

Dünyanın 7 Harikası Nelerdir? başlıklı yazımızı inceleyerek Dünya’nın diğer harikalarını yakından tanıyabilirsiniz.

Babil’in Asma Bahçeleri Nerededir?

Babil şehri birçok uygarlık tarafından ele geçirilmek isteniyordu. Kral Nebuchadnezzer, Suriye ve Filistin’i fethederek Babil sınırları içerisine katar. Yahudileri esareti altına alarak, Babil’e çok parlak bir dönem yaşatmıştır. Görkemli bahçeler, tapınaklar yaptırarak zigguratı yeniden canlandırdığı bilinir.

Yaptırdığı en önemli eser Babil’in Asma Bahçeleri’dir.  Asma Bahçeleri’nin yeri hakkında kesin bir bilgi yoktur ve varsayımlarla tahmin yürütülür. Babil, Kuzeydoğu Suriye ve Güneydoğu Anadolu topraklarını içine alan Mezopotamya sınırlarının içindedir.

Babil Asma Bahçeleri’nin ise, eski Babil olarak bilinen Hillah yakınlarında olduğu düşünülmektedir. Eskiye dayanan edebi eserlerde Babil’in Asma Bahçeleri, Rahip Berassus tarafından tanımlanmıştır. Berassus’un iddiasını devam ettiren Josephus, Asma Bahçelere inanan ikinci kişi olarak bilinir.

Babil’in Asma Bahçeleri Mimarisi

Babil’in Asma Bahçeleri, yüksek sütunlarla ve duvarlarla çevrilerek inşa edilmiştir. Kısa ağaçlarla doldurulan bahçenin görünüşü, dağ manzarasına benzetilir. Bahçenin güneşinde yamaçlar eğimlenerek, yapıların üzerinde yükselir. Babil’in Asma Bahçeleri’nde kullanan taraçaların içinde çağlayanlar, birçok hayvan türleri, ağaçlar ve bitki çeşitlerinin olduğu kabul edilir.

Yüksek surlarla çevrilen bahçenin çeşitli yerlerinde kanallar bulunmakta ve kayıklar yüzmekteydi. Bahçelerin yüksekliği sulamayı zorlaştırdığı için Fırat Nehri’nden pompalarla su yukarıya çıkarılıyor ve teraslardan aşağıya akarak bahçeler sulanıyordu.

Bahçelerin eni ve boyunun 120 metre, yüksekliğinin ise 25 metre olduğu kabul edilir. Babil Şehri’nin dikdörtgen bir harita planına göre kurulduğu ve çevresinin surlarla çevrili olduğu bilinir.

Babil’in Asma Bahçeleri’nin Tarihçesi

Milattan önce 605 senesinden itibaren ülkeyi yöneten Kral Nebuchadnezzer, 43 yıl boyunca tahtta kalmıştır. Kralın biricik eşi Amyitis, ağaçlardan ve yeşilliklerle dolu bir ülkeden gelin gelir. Babil’in çölleri ve bitmek bilmeyen sıcağı Kraliçe Amyitis’in depresyona girmesine neden olur.

Her geçen gün ülkesinin hasretiyle yanıp tutuşmaktadır. Eşinin üzerine titreyen, durumuna çok üzülen Kral Nebuchadnezzer, Babil’in Asma Bahçeleri’ni yaptırarak eşine hediye eder. Medes Kralının kızı Amyitis’in depresyondan çıkması için bahçe tamamen memleketine benzetilmeye çalışılmış, dev teraslarda akan sular ve yapay dağlar tasarlanmıştır.

Babil’in Asma Bahçeleri, kraliçenin çok hoşuna gider ve bahçeyle oyalanır. Uzun bir zaman sonra çeşitli saldırılar sonucunda Babil tahrip edilir. Pers Kralı Keyhüsrev’in Babil topraklarını fethetmesiyle birlikte tamamen yok olur. Milattan sonra 6. Yüzyılda Babil’in Asma Bahçeleri kumlara gömülerek geriye hiçbir şey kalmamıştır.

20. Yüzyılda yapılan arkeolojik kazılara göre bulunan parçalar olsa da, Asma Bahçelerine ait olduğu kanıtlanamamıştır. Babil’in Asma Bahçeleri’nin bir efsane olduğu düşünülür. Geçmişte yapılan tanımlamalara göre bahçenin görselleri çizilmiştir ama görsellerin her biri diğerinden farklıdır.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM