Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak

Hamilelikte sırt üstü yatmak sakıncalı mı, anneye zarar verir mi, bebek için sorun oluşturur mu soruları sık sık gündeme gelmektedir.

Hamilelik sürecinde yenilen yemekten oturulan pozisyona kadar her detay düşünülerek yapılmaktadır. Yanlış bir şey yapmamak için özel bir çaba sarf eden anne adayları aynı şekilde uyku pozisyonlarını da değerlendirerek oluşturmaktadır.

Hamilelikte uyku pozisyonu anne sağlığı için de bebek için de çok büyük hassasiyet gerektirmektedir. Anne adayının bilinçli olması ve doğru pozisyonları alarak o şekilde uzanması ikisi açısından da hayati önem taşımaktadır.

Yanlış pozisyonda uyumak, uzanmak annenin ağrılarının artmasına neden olurken bebeğin de sağlığının bozulmasına sebebiyet vermektedir.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatılır mı?

Hamilelikte nasıl yatmalı sorusunun cevabı önemlidir çünkü bebeğin yaşamsal faaliyetlerini etkileyen bir durumdur.

Yapılan araştırmalar neticesinde hamileliğin son aylarında görülen bebek ölümlerinin birçoğu yanlış pozisyona bağlanmaktadır. Bebek ölümlerinin artışına neden olan pozisyon ise sırt üstü yatmaktır.

Anne adayı sırt üstü uzandığında bebeğinin sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini bilmeli ve zaman kaybetmeden pozisyonunu değiştirmelidir.

Hamilelik sürecinde nasıl yatıldığı önemli mi sorusu evet cevabı almalı ve anne adayları zaman kaybetmeden bilinçlendirilmelidir. Sırt üstü yatmanın bebeğe vereceği zarar bilindiğinde süreç çok daha sağlıklı şekilde ilerleyebilmektedir.

Hamilelikte Sırt Üstü Uzanmak Neden Zararlı?

Hamilelikte sağa yatmak ya da sola yatmaktan ziyade sırt üstü yatmak üzerinde daha çok konuşulur çünkü sırt üstü yatmak anne adayının da bebeğinin de zarar görmesine sebep olur.

Sırt üstü uzanmak zararlıdır çünkü bu pozisyon bebeğin yeterli miktarda oksijen almasına engel olur.

Bebeğiniz ne kadar doğru pozisyonda olursanız o kadar rahat nefes alacaktır. Bunun için elinizden geldiğince sırt üstü uzanmamaya özen göstermelisiniz.

Sırt üstü uzanmak gebelikte tehlikelidir çünkü bebek ölümlerinin ciddi bir oranı bu şekilde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla önlem almak, hayat kurtarmak açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Hamilelikte Sırt Üstü Uzanmak Nasıl Zarar Verir?

Hamilelikte sırt üstü yatınca karın ağrısı yaşayan anne adayları bir şeylerin ters gittiğini anlamalılar. Alınan pozisyona bağlı olarak bebek artık rahat şekilde oksijen alamamakta ve beraberinde annenin de sağlığı tehdit altına girmektedir.

Bebeğin sırt üstü pozisyon alındığında kalp atışları ve vücut değerleri incelendiğinde ciddi bozulmalar olduğu görülmektedir. Kalp atışlarında azalmalar olması, bebekte görülen anormallikler beraberinde bebek ölümünü getirmektedir.

Sırt üstü alınan konum fizyolojik olarak sıkıştırılma sonucu doğurmaktadır. Oksijen yetmezliği beraberinde istenmeyen bir sonuca neden olmaktadır.

Hamilelikte Sırt Üstü Uzanmak Kalıcı Hasar Yaratır mı?

Hamilelerin yatma şekli anne için de bebek için de önemlidir. Yanlış bir pozisyon alınması halinde bebeğin hayatının riske girdiği iyi bilinmelidir. Hayati risk bir şekilde engellendiğinde de kalıcı sorunların doğduğu bilinmektedir.

Bebeğe yeterince oksijen gitmediğinde kalp atışları yavaşlamakta ve vücut fonksiyonları beklenildiği şekilde gerçekleşmemektedir. Beyne yeterli oksijen gitmediğinde bebeğin tam bu süreçte kalıcı şekilde hasar alması mümkün olabilmektedir.

Sakatlıkla, gelişimsel bozukluklar, zihinsel sorunlar hamilelikte yatma ve oturma pozisyonlarına bağlanabilmektedir.

Bebek dünyaya geldiğinde ortaya çıkabilecek birçok farklı rahatsızlık da bu durumun sonuçları arasında yer alabilmektedir.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Anneye Zarar Verir mi?

Hamilelikte sırt üstü yatmamak sizin için çok büyük bir sorun olabilir çünkü birçok kişi hamilelik öncesinde sırt üstü yatma alışkanlığına sahiptir. Genellikle bu şekilde uyuyorsanız gebelikte bunu değiştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bebeğin sağlığı açısından sırt üstü uzanmamak çok önemlidir ancak anne sağlığı da konumdan bir o kadar etkilenir.

Anne sağlığını olumsuz anlamda etkileyecek bir durum oluşmaması adına hamilelikte doğru pozisyonu bulabilmek önemlidir.

Ne pozisyonda olursa olsun anneye zarar gelmediğini düşünmek yanlıştır çünkü hamilelikle beraber annenin de şiddetli bir fiziksel değişikliğe uğradığı görülmektedir. Ne kadar dikkatli olunursa anne için de hamilelik bir o kadar kolay geçecektir.

Hamilelikte Sırt Üstü Uzanmanın Anne Adayına Zararı

Hamilelikte sırt üstü uzanmanın anne adayına verdiği en büyük zarar bel ağrısıdır. Son aylarda şiddetli şekilde artış gösteren bel ağrıları bir de bu pozisyonda yatılmaya çalışıldığında daha da artmaktadır.

Karnın geri doğru yarattığı bastırma pozisyonu belde zonklama, sancıma, ağrı ve acı durumu yaratmaktadır.

Hamileyken karnımın üstüne yatıyorum ya da sırt üstü uzanıyorum diyen anne adayları kendilerine uygun pozisyonu bulamamış demektir.

Önemli olan en doğru pozisyonu bulmak ve anne için de ağrısız, sıkıntısız bir uyku hazırlamaktır. Anne adayı ne kadar rahat uyursa bebek de o kadar sağlıklı şekilde gelişebilmektedir.

Hamilelikte Sırt Üstü Uzanmak Mideyi Büyütür mü?

Hamilelikte mide büyümesi de sık duyulan konu başlıklarından bir tanesidir. Birçok kişi sırt üstü uzanmanın doğrudan mide büyümesine neden olduğunu bilmez ve doğru pozisyonun bu olduğuna inanır.

Mide büyümesi yatış pozisyonuna bağlı olarak görülebilen bir durumdur. Kişi sırt üstü uzandığında mide de yayılmakta ve karınla beraber büyüme eğilimi göstermektedir.

Hamileliğin özellikle son aylarında bu tarz bir durumun yaşanması kesinlikle tasvip edilmediğinden doğru pozisyonu bulmak, hamileliği doğru pozisyonda geçirmek büyük bir önem taşımaktadır.

Gebelikte Sırt Üstü Uzanmak Kan Dolaşımını Etkiler mi?

Hamilelikte yataktan nasıl kalkmalı sorusu kadar nasıl yatmalı sorusu da çok sorulmaktadır.

Kişiler tercih ettikleri yatış pozisyonlarını kendileri belirlerler ancak vücut sağlıkları açısından en doğrusu hangisiyse onu seçmeleri önerilir.

Gebelikte sırt üstü uzanmanın anne sağlığı açısından önerilmediği, kan dolaşımını doğrudan etkilediği bilinmektedir.

Sırt üstü uzanan anne adayı rahmin alt kısmında baskıya neden olur. Bu bölgede yer alan damarları sıkıştıran baskı, kan dolaşımını engeller ve bir süre sonra kan devir daimi doğru şekilde gerçekleşmez.

Beraberinde baş dönmesinden kalp çarpıntısına kadar her türlü olumsuzluk görülebilir.

Gebelikte İlk Aylarda Sırt Üstü Uzanılabilir mi?

Gebeliğin ilk ayları son aylarına nazaran biraz daha rahat geçebilmektedir. Karın henüz çok büyümediği için anne adayı hareket kontrolünü çok daha kolay şekilde yapabilmektedir.

Oturmak, kalkmak ve yatmak ilk aylarda son derece basit şekilde gerçekleşebilmektedir. Son aylarla kıyaslandığında anne adayının sırt üstü uzanması çok daha kolay olmaktadır.

İlk aylarda sırt üstü uzanmak, vücut sağlığını tehdit etmemekte birçok açıdan daha kolay ve rahat kabul edilmektedir. Özellikle ilk 3 ayda sizin için rahat olan pozisyon sırt üstü uzanmaksa sırt üstü yatabilirsiniz.

Gebelikte Ne Zaman Sırt Üstü Uzanılmaz?

Gebeliğin son aylarında en doğru tercih sola yatmaktır. Anne adayı sağ ya da sola yattığında çok daha rahat şekilde uyuyabilmekte, bebek için de sağlıklı olanı tercih etmektedir.

Son aylardan kasıt hamileliğin 20. haftasından sonrasıdır çünkü bu aydan itibaren annenin fiziksel değişimi, bebeğin aldığı konum doğrudan etkilenmesi demektir.

Bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından 20. haftadan sonra iki yana dönerek uyumak, sırt üstü yatmaktan çok daha sağlıklıdır.

En geç 22 haftalık olduktan sonra bu pozisyonun tamamıyla bırakılması gerekmektedir. Uzun süre bu şekilde yatmak hayati sorunlara neden olabilir, kalıcı problemler yaratabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hamilelik

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM