Magnezyum Anot Çubuğu Nedir? Ne İşe Yarar?

Magnezyum Anot Çubuğu Nedir? Ne İşe Yarar?

Magnezyum anot çubuğu, günlük yaşamda pek çok kişinin tam olarak bilmediği bir malzeme olsa da pek çok ürünün ömrünün uzaması açısından büyük öneme sahiptir. Sahip olduğu kimyasal yapı sayesinde metallerin daha uzun süre daha az bakım ile çalışmasını mümkün kılmaktadır. İçeriğimizde “Magnezyum anot çubuğu ne işe yarar? Nasıl çalışır?” Sorularını en sade şekilde cevaplayacağız.

Magnezyum Anot Çubuğu Nedir?

Magnezyum anot çubuğu su depoları, sıcak su tankları, boru hatları gibi su ile doğrudan temas eden metallerin korunması ve böylece ömrünün uzatılması için kullanılan bir malzemedir. Yüzeye elektriksel olarak bağlanan bu malzeme sayesinde korozyon oluşumu önemli anlamda azaltılır. Kullanım yerine ve amacına göre değişmekle birlikte alüminyum anot çubukları ile birlikte daha da etkili hale gelebilir.

Magnezyum Anot Çubuğu Ne İşe Yarar?

Metal yüzeyler su ve nem ile temas ettiğinde metal yüzeyde elektrolit bir reaksiyon gerçekleşir. Bu reaksiyon sonrasında korozyon oluşur ve metaller zaman içerisinde eskiyerek verimliliklerini kaybederler. Sisteme bağlanan magnezyum anot çubuğu ise; elektronik reaksiyonu kendisine çeker ve böylece metal yüzeyin korunmasını sağlar. Elektrokimyasal olarak aşınan magnezyum anot çubukları da belirli bir süre sonra aşınmaya başlar. Bu nedenle düzenli kontrollerinin yapılması ve ihtiyaç halinde yenilenmeleri önemlidir.

Magnezyum Anot Çubuğunun Avantajları Nelerdir?

Metal yüzeylerin aşınmasını önlemek amacıyla farklı malzemeler de kullanılması mümkündür. Ancak magnezyum anot çubukları çeşitli avantajları nedeniyle ön plana çıkmaktadır.

 • Farklı malzemeler kullanılarak yapılan gözlemler sonucunda metalin ömrünü uzatma konusundaki en iyi alternatifin magnezyum anot çubukları olduğu görülmüştür.
 • Magnezyum anot çubukları kimyasal reaksiyonları yavaşlatır. Bu nedenle ömrü pek çok alternatifine göre daha uzundur.
 • Magnezyum anot çubuklarının değiştirilmesi oldukça kolaydır. Yüzeylere tek hamle ile takılması ve çıkarılması mümkündür.
 • Çevreye zarar vermeyen bir malzemedir. Atık hale dönüştürdüğünde çevreye zarar vermemesi adına ekstra bir işleme tabi tutulmasına gerek yoktur.
 • Magnezyum anot çubuğunun maliyetleri oldukça düşüktür.

Magnezyum Anot Çubuğu Ne Kadar Süreyle Kullanılabilir?

Magnezyum anot çubuğunun kullanım süresi anotun fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Çubuğun kalınlığı ve uzunluğu ömrünü doğrudan etkiler. Ekstra olarak kullanım alanı da önemlidir. Ancak ortalama olarak 3-5 yıl ömrünün olduğunu söylemek mümkündür.

Magnezyum anot çubuğunun ömrünün dolması, sistemdeki metalin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla durumunun kontrol edilmesinde fayda vardır.

Magnezyum Anot Çubuğu Nasıl Değiştirilir?

Magnezyum anot çubuğunun değiştirilmesi kullanılan sisteme bağlı olmakla birlikte genellikle oldukça kolay bir işlemdir.

 • Magnezyum çubuğu değişimi esnasında güvenlik önemlerinin alınması önemlidir. Mutlaka koruyucu eldiven kullanmalısınız.
 • Metale bağlı olarak magnezyum anot çubuğunun elektrik bağlantısı kesilerek işleme başlanmalıdır. Ardından çubuk elektrolitik ortamdan çıkarılabilir. Bu esnada sıçrama yapmaması adına yavaş ve dikkatli olunması önemlidir.
 • Çubuk metale vida ya da cıvata ile bağlanmış olabilir. Bu bağlantının uygun ekipmanla sökülmesi sağlanmalıdır.
 • Magnezyum anot çubuğunun yenisini yerine taktıktan sonra yine vida ya da cıvata ile bağlantı sağlanabilir. Bu aşamada çubuğun yerine tam olarak oturduğunu kontrol etmeli ve çubuğu hasar görmemesi için gereğinden fazla sıkmamaya özen göstermelisiniz.

Magnezyum Anot Çubuğunun Seçimi Nasıl Yapılır?

Piyasada farklı amaçlarla üretilen değişik mekanlara uygun magnezyum anot çubukları bulunur. Bunlar arasından seçim yaparken bazı ipuçların göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Farklı ortamlarda kullanılacak magnezyum anot birbirinden farklıdır. Tuzlu ile tatlı su ya da toprak gibi değişik ortamlarda farklı elektrolitik tepkimeler gerçekleştirilir. Çubuğun içeriğinde de buna göre değişiklikler olur.
 • Kullanılacak metal cinsi ve yüzey büyüklüğü önemlidir. Metal yüzeyi büyüdükçe kullanılan anot çubuğunun boyutu da artmalıdır.
 • Magnezyum anot çubuğunda kullanılan kaplamalar değişiklik gösterebilir. Çubuklar çelik, alüminyum gibi farklı malzemelerle kaplanabilir. Ayrıca galvanizleme, sıcak daldırma gibi kaplama yöntemleri kullanılabilir.
 • Kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin aşırı sıcak ortamda kullanılacak malzeme ya da tuzlu suda kullanılacak malzemeler birbirinden farklıdır.
 • Ürünün kalitesi oldukça önemlidir. Tercihinizi mutlaka güvendiğiniz bir markadan yana kullanmalısınız. Adı bilinmeyen kalitesiz ürünler koruma sağlamayarak metalin zarar görmesine neden olabilir.

Magnezyum Anot Çubuğu Neden Erken Bozulur?

Normal şartlarda satın aldığınız anot çubuğunun kullanım yeri göz önünde bulundurularak ömrü tahmin edilebilir. Ancak kimi zaman çok daha kısa sürede bozulduğunu görebilirsiniz. Bu durumun çeşitli nedenleri olabilir.

 • Anot çubuğu kullanıldığı ortam için ince gelmiş olabilir. Bu nedenle korozyon etkisine dayanamayabilir.
 • Eğer çubuğa akım yüksek gelirse çubuk hızla tükenip bozulabilir.
 • Magnezyum anot çubuğunun bağlantısı yanlış yapılırsa yanlış akım nedeniyle çubuk etken bozulabilir.
 • Anot çubuğunun kalitesi oldukça önemlidir. Kalitesiz bir ürün kullanıyorsanız ya da kaplaması yeterli gelmemişse erken bozulma yaşanabilir.
 • Magnezyum anot çubukları fiziksel hasar aldıklarında özelliklerini yitirebilirler. Bu nedenle hızla bozulmaları söz konusu olabilir.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM