Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Kişiden kişiye farklılık gösteren gıda intoleransı, vücudun yediklerine adapte olamaması anlamına gelmektedir. Özellikle sindirme sorunu yaratan bazı gıdaların kiminin sizin için uygun olmadığını ortaya koymaktadır.

Gıda intoleransınız olup olmadığını yaptırdığınız testler sonucunda öğrenebilmektesiniz. Böylece kendinize uygun olan besinlerle olmayanları ayırt edebilmektesiniz. Gıda intoleransı sıklıkla alerji ile karıştırılır ancak alerjiden farklıdır.

Alerjiden daha yaygın olan intolerans, dünya nüfusunun yarısından fazlasında bulunmaktadır. Vücut alerji olduğundan daha farklı antikorlar üretmekte, rahatsızlık uzun süreli olmaktadır. Kişi, gıda intoleransı yaptırdığında sağlıklı olan beslenme çerçevesini daha rahat oluşturacaktır.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransının yapılma şekli değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla aşamalı olarak ilerlenmekte, bu ilerlemenin sonucunda kişinin herhangi bir besinle sorunu varsa daha kapsamlı adımlar atılmaktadır. Oldukça yüksek maliyeti olan gıda intoleransı testinin son dönemlerde ısrarla yapıldığı ve pek çok doktor tarafından istendiği bilinmektedir.

Bilinen en yaygın gıda intolerans testinde parmak ucundan kan alınmaktadır. Labaratuvar görevlileri parmağınızın uç kısmından bir damla kan alacaktır daha sonra kan birkaç aşamalı testten geçirilecek ve sonuçlar kişinin kendine teslim edilecektir. Sonuçları alan birey zaman kaybetmeden yeniden doktor muayenesine uğramalı, doktorunun fikrini almalıdır.

Gıda İntoleransı Testinin İlk Aşaması Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransı testinin ilk aşaması kişinin herhangi bir gıdaya karşı sorun yaşayıp yaşamadığı ile ilişkilidir. Genel bir bakış açısı ile kan örneği kullanılarak bakılan testlerde kişinin herhangi bir besin ya da besin grubu ile sorunu varsa bu durumda testin ikinci basamağına geçilmektedir.

Gıda intoleransının sağlığınız üzerinde ne derece baskın olduğunu, hayatınızın hangi alanında sıkıntı yarattığını bu test sayesinde öğrenebilirsiniz. Yediğiniz herhangi bir besin sonrasında alerjik reaksiyon gösteriyorsanız, baş ağrısı ya da mide sorunları yaşıyorsanız gıda intoleransınız var demektir. Bunun yanında daha ağır vakalardan biri olmanız da muhtemeldir. Yediğiniz besinlerin ne denli etkili olduğunu, olacağını ve neler yapmanız gerektiğini ikinci test aşamasından sonra öğrenebilirsiniz.

Gıda İntoleransı Testinin İkinci Aşaması Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransı testinin ilk aşamasında vücudunuzda bazı besinlerin olumsuz etkiye neden olduğu tespit edilebilmektedir. Olumsuz etkiye neden olan besinlerin teşhisi içinse ikinci aşama yapılmalıdır. Testin ikinci aşaması, birinci aşamasına nazaran çok daha kapsamlıdır. Bunun temel nedeni yüzlerce besin grubunun bedeninize olan uyumuna göz gezdirilmesidir.

Yediklerinizden hangileri sizin şişkinlik yaşamanıza, hangileri metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden oluyorsa bu test ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Tercih ettiğiniz test firması veya doktorlar bu aşamadan sonra size daha detaylı bilgi verecektir.

Gıda İntoleransı Tespiti Sonrası Ne Yapılmalı?

Gıda intoleransı teşhisi konulduktan sonra atılması gereken bir sonraki adım beslenme çizelgesi oluşturmaktır. Tespit edilen test sonuçlarına bağlı olarak doktorunuza danışmalısınız. Sizin için uygun olan beslenme tablosunu, diyet listesini çıkarmasını istemelisiniz.

Gıda intoleransı yaptırdıktan sonra kimi besinlerin yemek listenizden uzaklaştırılacağını bilmelisiniz. Özellikle kilo ile ilgili sıkıntısı olan bireyler, bu konuda biraz daha şanslıdır. Tespit edilen intolerans sayesinde yediklerinizin kontrol altına alınmasını sağlayabilirsiniz.

Gıda İntoleransında Hangi Gıdalar Kontrol Edilmektedir?

Gıda intoleransı testini nerede yaptırdığınız oldukça önemlidir. Tercih ettiğiniz firmanın kapsamlı olması kontrol edilen gıda yelpazesinin de geniş tutulmasını sağlamaktadır. Bunun yanında bazı firmaların gereksiz kontrollerde bulunduğunu da unutmamalısınız. Aşırıya kaçan detaylar, gıda intoleransı için fazladır. Bu nedenle olabildiğince doğru adresi tercih etmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Gıda intoleransında profesyonel olan ekipler; tohumları, sebzeleri, meyveleri, mayalı olan besinleri kontrol etmektedir. Bunun yanında şekerli gıdaları, içecekleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ve tahılları kontrol etmektedir. Bu ana başlıkların alt başlıkları firmaya ya da test yapan doktora göre değişiklik göstermektedir.

Gıda İntolerans Testi Sonuçları Ne Zaman Alınır?

Gıda intoleransı testi yaptırdığınız firma çok önemlidir. Tercih ettiğiniz marka, kurumsal olarak çalışıyorsa bu durumda test sonuçlarını almanız en fazla 1 hafta sürecektir. Bunun yanında kimi firmaların 15 güne kadar süre verdiği bilinmektedir.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda ne denli ayrıntılı gıda listesi kontrol edilirse o denli zamana ihtiyaç olmaktadır. Bu nedenle gıda intoleransı testi istediğinizde kontrol edilenler listesinin uzunluğuna dikkat etmeyi unutmamalısınız. Bunun yanında gıda intoleransı testlerinin sonuçlarını kimi firmalar laboratuvarlarından verirken kimileri evinize göndermektedir. Ayrıca tercih ettiğiniz firmaya bağlı olarak sonuçları değerlendirebileceğiniz bir doktorunuz da olacaktır. Böylece sonuçlardan sonra nasıl davranmanız, nasıl beslenmeniz gerektiğini danışabileceksiniz.

Gıda İntoleransı Testinin Ücreti Ne Kadar??

Gıda intoleransı testi bu sektörde yapılan en pahalı testler listesinde yer almaktadır. Rahatsızlıklarınızın yediklerinizle doğrudan bağı olduğunu düşünüyorsanız testi yaptırmanız kaçınılmazdır. Bunun yanında testinizi yaptırdıktan hemen sonra tedavi sürecinizi de başlatabilirsiniz.

Gıda intoleransı testleri 900 TL’den başlamaktadır. Kapsamının azalması ve artması durumuna göre fiyatlarda da artış ve azalma görülebilmektedir. Tam kapsamlı gıda intoleransı testi yaptırabilmeniz için 1500 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Aldığınız sonuçlarla orantılı olarak paranın değdiğine karar verebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM