Diş Çekiminden Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer?

Diş Çekiminden Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer?

“Diş çekiminden sonra ağrı ne kadar sürer?” sorusu dişini çektirip ağrı yaşayan hemen herkesin aklına takılan bir konudur. Diş çekimi genellikle dişin kırılmış, çürümüş ya da zarar görmüş olması nedeniyle gerçekleştirilir. Diş çekimi sonrasındaki birkaç gün boyunca ağrı ve rahatsızlık yaşamınız oldukça normaldir. Gelin, birlikte diş çekimi sonrası ağrı ne kadar devam eder ve ağrıyı azaltmak için ne yapabilirim? sorularına cevap verelim.

Diş Çekiminden Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer?

Diş çekimi sonrasında ağrının ne kadar süreceğini merak eden kişiler, ağrı süresinin kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğini göz önünde bulundurmalıdır. Ancak işlem esnasında herhangi bir problem olmadığı takdirde yaklaşık 1 ile 3 gün içerisinde ağrı tamamen yok olacaktır.  Kimi zaman kişinin bünyesindeki zayıflık ya da çekimin zorluğu gibi konular nedeniyle ağır süresi uzayabilir.

Diş Çekimi Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Diş çekimi sonrasında yaşadığınız ağrıları tamamen gidermenin bir yöntemi olmasa dahi. Bazı ipuçlarını göz önünde bulundurarak april hafifletmenin mümkündür.

  • Ağrı Kesiciler: Ağrı kesiciler, diş ağrısının giderilmesinde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Ancak işlem sonrasında doktorunuza danışmanız ve mümkün oldukça önerdiği ilaçları kullanmanız alacağınız etkiyi arttıracaktır.
  • Soğuk Uygulaması: Soğuk kompres sayesinde bölgedeki kan akışını yavaşlatabilir ve ağrı seviyesini hafifletebilirsiniz. Soğuk uygulaması için doğrudan buz torbası ya da bir buz kullanmanız mümkündür.
  • Dinlenme: Diş çekimi sonrasında ağzınızı mümkün olduğunca dinlendirmeye özen göstermelisiniz. Sert gıdalar yemekten uzak durmalı ve mümkün olduğunca az konuşmaya dikkat etmelisiniz.
  • Diş Hijyeni: Diş çekimi sonrasında yaşanabilecek enfeksiyon ağrının dozunu ve süresini önemli anlamda arttıracaktır. Dişinizde enfeksiyon oluşmaması adına diş çekimi sonrasında hijyene ekstra dikkat etmenizde fayda vardır.

Diş Çekimi Sonrası Ağrı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Diş çekimi sonrasında ağrı yaşayanların sıklıkla sorduğu bazı sorular vardır. Bu soruları okuyucularımız için cevapladık. Eğer sizin de aklınıza takılıp cevap bulamadığınız bir soru bulunuyorsa yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Diş çekiminden sonra ne kadar süre ağrı kesiciler kullanmalıyım?

Uzmanlar diş çekiminden sonraki 2-3 gün boyunca ağrı kesici kullanılabileceğini söylemektedir. Ancak unutmamalısınız ki her hasta kendine özeldir. Bu nedenle doktorunuzun durumunuzu değerlendirerek öneride bulunmasında fayda vardır.

Doktorunuzun önerdiği doz ve sıklığı aşmamaya özen göstermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise bazı ağrı kesicilerin kan sulandırıcı etkisi bulunduğudur. Kan inceltici etkisi olan ilaçlar nedeniyle çekim olan bölgede kanamalar yaşanabileceğini unutmamalısınız.

Diş çekiminden sonra sigara içebilir miyim?

Tiryakiler, yaşadıkları ağrıya rağmen diş çekiminden sonra sigara içip içemeyeceklerini merak edebilirler. Ancak içtiğiniz sigara nedeniyle dişinizde enfeksiyon olabileceğini unutmamalısınız. En azından 2-3 gün boyunca sigara içmekten uzak durmanızda fayda vardır.

Diş çekiminden sonra diş fırçalayabilir miyim?

Diş çekiminden sonraki ilk 24 saat boyunca dişlerinizi fırçalamamalısınız. İlk bir hafta boyunca ise mümkün olduğunca yavaş bir şekilde dişlerinizi fırçalayın. Bu esnada çekim yapılan bölgeden uzak durmanız önemlidir. Eğer herhangi bir kanama oluyorsa bir süre daha diş fırçalamaya ara verebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM