Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Katarakt ameliyatı, göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi nedeniyle uygulanan bir operasyondur. Bulanmış merceğin temizlenmesi ya da değiştirilmesi sağlanır. Kullanılacak yöntem hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. “Katarak ameliyatı ne kadar?” sürer sorusunun cevabı da çeşitli faktörlere göre değişebilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Katarakt ameliyatı süresi kullanılan yönteme göre değişiklik gösterebilir.

  • Phacoemulsification: Bu yöntem göz içindeki bulanmış merceğin ultra ses dalgaları kullanılarak parçalanması ve çıkarılmasıdır. Gözde küçük bir kesi yapılır ve bir mikrotrokar ve lens aspirasyon sistemi kullanılır. İşlem yaklaşık 20-30 dakika sürer.
  • Extracapsular Cataract Extraction: Bu yöntemde katarakta neden olan bulanmış merceğin kapsül dışından kesilerek çıkarılır. Günümüzde sıklıkla kullanılan bir yöntem değildir ve diğer yöntemlere göre daha riskli olduğu bilinmektedir. 20-30 dakika içerisinde sonlanan bir operasyondur.
  • Intracapsular Cataract Extraction: Merceğin tamamının kapsülle birlikte çıkarıldığı bir yöntemdir. İleri seviye kataraktlar için mecburen kullanılabiliyor olsa da öncelikli olarak tercih edilmemektedir. Hastaya göre değişilebilmekle birlikte ortalama 1 saat içerisinde tamamlanır.
  • Bu yöntem, bulanmış merceğin tamamı kapsül içinde çıkarılır. Bu yöntem daha eski ve daha az yaygın bir yöntemdir ve genellikle sert veya çok bulanmış merceklerin çıkarılması sırasında kullanılır.
  • Femtosecond Laser-Assisted Cataract Surgery: Sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisi olan lazer 30 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Merceğin lazerle çıkarılması ve temizlenmesi sağlanır.

İkinci Göz Katarakt Ameliyatı İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Uzmanlar genellikle iki gözünde de katarakt bulunan kişilere operasyonlar arasında beklemesini önerilir. Bir göz için gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hastanın iyileşmesi ve gözün yeni haline adapte olması önemlidir. İki ameliyat öncesi en az 2 hafta beklenmelidir. Ancak mümkünse süreyi 4-6 haftaya çıkarmanızda fayda vardır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Öncelikle unutmamalısınız ki ameliyat sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İyileşmenizin beklenenden uzun sürmesi durumunda kendinizi diğer kişilerle karşılaştırarak moralinizi bozmamalısınız. Ancak gözünüzün tamamen iyileşmesi için gerekli olan süreyi6 hafta olarak kabul edebilirsiniz.

Genellikle ameliyattan sonraki gün gözünüzdeki bulanıklığın gittiğini ve oldukça iyi bir şekilde görmeye başladığınızı hissedebilirsiniz. Ancak zaman zaman gözünüzde dalgalanmalar, sulanmalar ve tahrişler yaşanır. Bu süreçte hijyene dikkat etmeniz önemlidir.

Katarakt Ameliyatı Hasta Uyutulur mu?

Hayır, genel olarak katarakt ameliyatı esnasında kişiler uyutulmaz. Damla anestezi kullanılır. Böylece gözün acıyı hissetmemesi ve sabit durması sağlanır. Ancak kullanılacak yöntem ya da hastanın sağlık durumu gibi etkenler göz önünde bulundurularak genel anestezi tercih edilerek hastanın uyuması da sağlanabilir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM