Moloz Nedir? Nereye Atılır?

Moloz Nedir? Nereye Atılır?

Moloz, genellikle bina yıkımı ve tadilatları sonunda ortaya çıkan atık beton, çimento, kiremit gibi yapı malzemelere verilen addır. Yıkım ne kadar büyük olursa moloz miktarı da o kadar artar. Molozların doğru bir şekilde ortadan kaldırılması ise; insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Moloz Nedir?

Yıkım ve inşaatlar sonrasında ortaya çıkan yapı malzemeleri olarak bilinen molozlar farklı büyüklüklerde olabilir. Moloz atıkları ise; inşaat sektörü için önemli bir sorundur. Doğru şekilde yönetilmesi konusunda çok sayıda yönetmelik bulunur. Ayrıca belediyeler ve moloz kaldırma servisleri de bu konuda destek vermektedir.

Moloz Nasıl Oluşur?

Molozlar, son zamanlarda daha çok deprem sonrasında gündem olsa da genellikle bina, yol yapım çalışmaları gibi işler sonrasında oluşur. Yapıların yıkımı sonrasında ortaya çıkan atık maddeler öncelikle kullanılan özel ekipmanlar sayesinde küçük parçalara ayrıştırılırlar. Daha sonra bu malzemeler özel bir şekilde taşınarak depolanır.

Molozda Nasıl Asbest Oluşur? Nasıl Yok Edilir?

Asbest, molozda oluşan en zararlı minerallerden birisidir. Özellikle solunum yollarında oluşacak hastalıkların risklerini arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar yoğun olarak asbeste maruz kalan kişilerin akciğer kanseri riskinin önemli anlamda arttığını göstermiştir.

Molozlarda bulunan asbestin zararlarından korunmak amacıyla doğru bir şekilde ayrıştırma yapılması gerekmektedir. Ayrıca taşıma esnasında asbestin etrafa yayılmasını önlemek oldukça önemlidir.

Asbest Denize Dökülürse Ne Olur?

Asbestin toprağa gömülmesi, denize dökülmesi ya da kılması oldukça zararlıdır. Ciddi çevre sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Doğal yollarda çözünmesi, parçalanması ya da yok olması mümkün değildir.

Asbestin denize dökülmesi, sudaki yaşamı riske atacaktır. Ayrıca deniz canlılarından dolaylı olarak insanlara geçerek sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Moloz Nasıl Taşınır?

Moloz taşınması esnasında çevreye mümkün olduğunca az zarar verilmeye özen gösterilmelidir. Taşıma işlemi esnasında uygun ekipman ve araçlar kullanılmalıdır. Kamyonlar, kepçeler ve bobcat gibi araçlar kullanılabilir.

Taşıma işlemi esnasında atık yönetimi kurallarına uygun olarak hareket edilmesi önemlidir. Bu işlem esnasında sahada uzmanların görev alması şarttır.

Moloz Nereye Atılır?

Molozların atılacağı yerler genellikle belediyeler tarafından belirlenmektedir. Ayrıca belediyeler moloz atığı toplama şirketleriyle çalışabilirler. Böylece molozlar özel tesislere ya da depolama alanlarına taşınır.

Molozun Geri Dönüşümü Mümkün müdür?

Evet, molozlardaki malzemelerin bir kısmının geri dönüştürülmesi mümkündür. Örneğin moloz içerisindeki beton, kiremit, cam gibi malzemeler ayrılarak yeni yapı malzemelerinin üretiminde kullanılabilir. Bu sayede daha az hammadde kullanımı mümkün olur.

Molozların Yeniden Kullanımı Mümkün mü?

Molozların yeniden kullanılması mümkün olmakla birlikte insan sağlığı açısından zarar oluşturmaması adına çok dikkatli olunmalıdır.

  • Molozlarda en sık kullanılan yöntem geri dönüşümdür. Moloz içerisindeki kullanılabilir malzemeler özel yöntemlerle ayrılır ve yeni malzemelerin üretiminde faydalanılır.
  • Molozlar, yeni inşaat ve yolların doldurulması için kullanılabilir. Ancak bu aşamada zararlı malzemelerin dışarı çıkmamasına adına yalıtım konusuna özen gösterilmelidir. Ayrıca denizi doldurmak için kullanılmaması önemlidir.
  • Molozlardan kurtulmak için kullanılan yöntemlerden birisi yakmadır. Ancak bu işlemin açık havada yapılması çok zararlıdır. Ancak uygun tesislerde yapılabilecek bir işlemdir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM