Polistren Nedir, Ne İşe Yarar?

Polistren Nedir, Ne İşe Yarar?

Polistren nedir, ne işe yarar ne gibi amaçlarla kullanılır soruları çok sık sorulmaktadır. Konuyla ilgisi olmayan ancak etraftan duyan kişiler ne kadar güvenilir bir malzeme olduğunu da öğrenmek isteyebilmektedir.

Polistren maddesi petrol kaynaklı bir maddedir. Özel bir yalıtım maddesi olduğu için uzun süredir kullanılmakta ve kullanımda çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu noktada özellikle güvenebileceğiniz, kullanım sürecinde herhangi bir soruna neden olmayan bir ürün olduğundan emin olabilirsiniz.

Polistren maddesinin evlerde, iş yerlerinde sık sık kullanıldığı bununla beraber gün geçtikçe pek çok binada tercih edildiği görülmektedir.

Polistren Nedir?

Polistren strafor olarak da isimlendirilen polistren maddesi, bünyesinde çok sayıda gözenek bulunduran bir maddedir.

Hazırlanışı gereği küçük kapaklı gözenekli hücrelerinde kuru ve durgun hava hapsolmuş bir köpüktür.

En kolay strafor köpük olarak isimlendirilen bu malzemenin aslında yalıtım köpüğü olarak tanımlandığı da akıllarda yer etmektedir.

Isı yalıtımını içindeki durgun ve kuru hava gözenekleri sayesinde yapan polistren malzemesi kullanışlı ve çevre dostudur.

Genel olarak kullanımı onaylanmakta ve yapılmadığında özellikle polistren yalıtım tavsiyesinin sık yapıldığı da görülmektedir.

Polistren Cam Nedir?

Polistren cam nedir sorusu da yalıtım süreci kadar sık sorulan bir sorudur. 

Cam olarak polistrenu petrol içerikli olan ve polimer, stren moleküllerinin sentezlenmesiyle elde edilen özel bir ham madde şeklinde tanımlamak mümkündür. Bu tanımlamaya uygun olarak ürünün çok geniş bir kullanım alanına da sahip olduğu söylenebilmektedir.

En çok kullanıldığı alansa duşakabinlerdir. Duşakabin camı olarak kullanıldığında hem korunaklı hem de sorunsuz bir kullanım alanı sunmaktadır.

Cam dışında otomobil parçalarında, borularda, dvd kutularında ya da tek kullanımlık olan bardak ve tabaklarda da polistren maddesini kullanmak mümkündür.

Polistren Ne İşe Yarar?

Polistren köpük zararları olan bir malzeme değildir bu nedenle ısı yalıtımında kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Temel olarak işe yaradığı nokta ısıyı korumaya almasıdır.

Evinizde ısı yalıtımı olduğu zaman kış aylarının çok daha kolay ve sıcak geçtiğini görebilirsiniz. Bu açıdan dış cephelere polistren taşınmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Isı yalıtımı yanı sıra ses konusunda da polistren yalıtımın çok işe yaradığını söylemek mümkündür.

Kuru ve durgun hava sayesinde sesi de aynı şekilde alıp sakladığı görülmekte, kullanım sürecinde memnuniyet yaşatmaktadır.

Polistren Özellikleri

Polistren fiyatları uygun yalıtımlar sunan özel bir maddedir. Bununla beraber zor alev alan bir özelliğe sahiptir. Bilhassa yangın durumlarında zor alev alan aynı zamanda alevi zor yürüten bir özelliği olduğu bilinmektedir.

Basınç konusunda çok büyük dayanıklılığa sahip olan polistren ham maddesi yoğunluk arttıkça direncini de arttırmaktadır.

Kapalı gözeneklere sahip olan polistren öz maddesi kolaylıkla ıslanmaz şekilde hazırlanmaktadır. Bununla beraber kalınlığında günden güne azalan bir durum yoktur. Her zaman aynı kalınlıkta kalır ve kolay kolay zara görmez.

İçerisinde ozon tabakasına zarar veren CFC, HCFC ve HFC malzemeleri olmayan polistren çevre dostu olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca %100 geri dönüşüm seçeneği de bulunmaktadır. Polistren Ekonomik mi?

Polistren maliyeti ile birçok kişiyi korkutan bir üründür çünkü pek çok kişi binalarına kullandığı zaman yüksek fiyatla temin edebileceğini düşünmektedir.

Son derece yanlış olan bu fikir, maliyet konusunda gözünüzün korkmasına da gerek olmadığını gösterir. Polistren malzemesi en ekonomik yalıtım malzemesi olarak tanımlanmaktadır.

Tek seferde rahatlıkla alınabilmekte, kişi tercih ettiği şekilde rahatlıkla bu ürünü kullanabilmektedir. Bu açıdan polistren ekonomik malzemesi sayesinde sorunsuz şekilde ısı yalıtımının yapılabildiği görülmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM