Kuru Dut Nedir? Kullanım Alanı, Faydaları ve Yan Etkileri

Kuru Dut Nedir? Kullanım Alanı, Faydaları ve Yan Etkileri

Kuru dut nedir, kullanım alanı, faydaları ve yan etkileri nelerdir; kuru dut hakkında en çok merak edilen sorulardır. İnsan metabolizmasına faydaları ile bilinen ve son dönemlerde vücut sağlığı için sık sık kullanılan kuru dut, doktorların da tavsiyeleri üzerine farklı tariflerle denenebilmektedir.

Yaz mevsiminde taze şekilde ağacında görülen dut pek çok çeşidi ile tüketilebilmektedir. Bu tüketimin hem taze hem de kuru yapılabilmesi her mevsim tüketilmesini mümkün kılmaktadır. Özel paketlenmiş şekilde ya da dondurarak dut kurusu kullanma şansınız bulunmaktadır. Tercihinize göre dut kurusunun faydalarından dilediğiniz gibi yararlanabilmeniz mümkündür.

Kuru Dut Nedir?

Daha çok ılıman iklimlerin meyvesi olarak bilinen ve 4-5 metreye kadar uzayan ağaçlarda yetişen dut,  yaz mevsiminde ortaya çıkmaktadır.

Taze şeklinde tüketildiğinde faydalı kabul edilen dutun, kuru olarak tüketilmesi halinde iki kat daha verimli olduğu bilinmektedir. Sağlığınız için dut kurusu tüketmek isterseniz içiniz rahat şekilde düzenli olarak yiyebilirsiniz.

Kuru dut çoğu zaman beyaz dutun kurutulmuş versiyonu olarak bilinmektedir ancak siyah ve kırmızı dutun da kurutulması mümkündür. Her türün kendine göre faydaları da farklılık göstermektedir. Kuru dut faydalarıyla bilindiği için herkesin tüketmesi önerilmektedir.

Kuru Dut Kullanım Alanı

Kuru dut nasıl yenir sorusu kullanım alanı hakkında fikir edinmek isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır. Kuru dutun en eski dönemlerden itibaren çerez şeklinde rahatlıkla yendiği görülmektedir. Elinize aldığınız bir avuç kuru dutu saplarından temizleyerek tüketebilirsiniz.

Dut kurusunun bir başka tüketim şekli kompostosunun yapılmasıdır. Soğuk suyun içerisine attığınız kuru dutları bir süre kaynatmalısınız. Üzerine herhangi bir şeker ilavesinde bulunmadan bir süre pişirmelisiniz.

Pişme işlemi renk değişimiyle beraber gerçekleştiğinde kompostonuz hazır demektir. Soğuttuktan sonra rahatlıkla içebilirsiniz. Hem suyunu hem de tanelerini tüketmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kuru Dut Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kuru dutun en çok talep gören kullanım türlerinden biri de çayıdır. Bitki çaylarını içmeyi seviyorsanız kuru dut çayının tadını da sevebilirsiniz. Üstelik hiçbir şekilde şeker ilavesinde bulunmanıza gerek yoktur. Bu özelliği ile diyet döneminde kuru dut çayının çok talep gördüğü bilinmektedir.

Kuru dut çayını hazırlamak için bir su bardağı suyun içine 1,5 yemek kaşığı kuru dut ilave etmelisiniz. Suyu ocakta 3 dakika kadar kaynatıp daha sonra süzerek içmelisiniz. Çok tatlı gelmeyeceğini düşünürseniz süzmeden de tüketebilirsiniz.

Kuru Dut Toniği Nasıl Hazırlanır?

Dutun faydalarından bir tanesi de deri hastalıklarını tedavi etmesidir. Kuru dutu bilhassa egzama sorunu olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmektedir çünkü kuru dut, deri rahatsızlıkları konusunda en hızlı sonucu veren bitkisel tedavilerden bir tanesidir.

Kuru dut toniğini hazırlamak için yapılması gereken ilk şey 3 su bardağı suyu kaynatmaktır. Sonrasında 1,5 avuç kadar beyaz kuru dut, kaynayan suyun içine atılmalıdır.7 dakika kadar kaynamaya devam etmesi beklenmelidir.  Kaynayan su, ocaktan alınmalı ve ılıması beklenmelidir.

Su yeterince ılık olduğunda egzama olan noktaya pamuk yardımıyla sürülmelidir. Bir süre bekledikten sonra ılık suyla temizlenmelidir.

Kuru Dutun Faydaları

  • Başarılı bir C vitamini olan kuru dut, bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korumaktadır. En basit hastalıklardan ağır hastalıklara kadar çok yönlü fayda sağladığı görülmektedir.
  • Güçlü bir antioksidan olan kuru dut aynı korumasını bu yönüyle de gerçekleştirmektedir. Vücudunuzun güçlenmesi ve kanser gibi büyük hastalıklara karşı direnmesini sağlamaktadır.
  • Kan şekeri düzenleme üzerinde önemli bir etkisi olan kuru dut, şeker sorununa engel olmaktadır.
  • Vücutta bulunan kızarıklıkları tedavi ettiği için dut kurusunun cilde uygulanması önerilmektedir.
  • Bağırsak düzenleyici olan kurutulmuş dut, sindirim sisteminde meydana gelebilen tüm problemlere son vermektedir. Özellikle bağırsak tembelliği sonucu oluşan kabızlık, kuru dut sayesinde son bulmaktadır.
  • Kalp sağlığı için çok büyük öneme sahip olan dut kurusu, damar sertleşmesi ve kan dolaşımı hususunda önemli bir yer edinmektedir.

Kuru Dutun Göze Faydaları

Kurutulmuş dutun en etkili olduğu alanlardan biri de gözdür. Dut suyunun, görmeyi geliştirdiği bilinmekte ve düzenli olarak tüketilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Sık sık cep telefonu, bilgisayar ya da televizyon izleyen kişiler zaman içinde radyasyon nedeniyle görme sıkıntısı yaşayabilmektedirler. Kurutulmuş dutun bu konuda önemli etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Ciddi oradan A vitamini içeren kuru dut; göz yorgunluğu, bulanık görme ve retina dejenerasyonuna çözüm olabilmektedir.

Kuru Dutun Saça Faydaları

Kuru dutun faydalarının görüldüğü alanlardan biri de saçtır. Yıpranmış ve kırıkları çok olan saçlarda kuru dut kullanımı, canlılığı arttırmaktadır.

Saçlarınıza kuru dut kürleri uyguladığınızda yıpranma ve kırılma etkisinin yarı yarıya azaldığını fark edebilirsiniz. Bunun için yalnızca dut içeren su kullanmanız yeterli olacaktır.

Saçınızı yıkadığınız suyu 5 dakika kaynatıp içine 2 yemek kaşığı kuru dut ilave edebilirsiniz. Kuru dutlarla beraber 3 dakika kadar kaynattıktan sonra soğutup saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Besleyerek saç ve saç derisi sorunlarına çözüm olacaktır.

Kuru Dutun Yan Etkileri

Karbonhidrat emilimini azaltan dut, vücudun yeterince enerji almasına engel olmaktadır. İhtiyaç duyulan karbonhidratın karşılanamaması, insan sağlığını tehdit edebilmektedir.

Kemoterapi sürecinde olan hastaların kuru dut tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Vücuda alınan ilaçların etki gücünü azaltan dut aynı zamanda tedavi sürecinin uzamasına neden olabilmektedir.

Kan şekerini büyük oranda düşüren kuru dut, hipoglisemiye neden olabilmektedir. Açlık, baş dönmesi, bayılma, halsizlik sorunlarına neden olan hipoglisemi, kuru dutun aşırı tüketimi sonucunda kendini gösterebilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM