Naylon Staj Nedir? Nasıl Anlaşılır? Cezası Nedir?

Naylon Staj Nedir? Nasıl Anlaşılır? Cezası Nedir?

Naylon staj nedir? Nasıl yapılır? Staj defteri nasıl doldurulur? Yakalanırsam ne olur? Naylon staj yapmanın cezası ne? gibi sorular sahte staj yapmayı düşünen kişilerin en çok sordukları sorular arasında yer alıyor. Sizin için naylon stajla ilgili ayrıntılı bir içerik hazırladık.

Kelime anlamı sahte staj olan naylon staj, staj yapması gereken kişiler arasında kalıplaşmış sözcüklerden biridir. Gerçeğe benzemesi yönüyle en az gerçek staj kadar tercih edilen naylon staj, kişinin stajı teslim etmesi gereken kişilere karşı sahte evrak düzenlemesine kadar uzanmaktadır. Staj yapması gereken yerde hiç çalışmayan bununla beraber yapmışçasına evrak dolduran kişiler, yakalanma durumunda ise ciddi bedeller ödemektedirler.

Öğrencilik yıllarının en zor sorumluluklarından biri olan staj, kişinin çalışma saatleri iş olanakları ve düşük kabul edilen ücreti nedeniyle pek çok kişiye işkence gibi gelmektedir. Buna engel olmak ve sorumluluğu da yerine getirmiş gibi davranmak pek çok kişi için daha kolaydır. Bu nedenle naylon staj daha çok tercih edilir olmuştur.

Naylon Staj Nedir?

Öğrencilik dönemi başta olmak üzere hayatın her alanında staj sorumluluğu karşınıza çıkacaktır. Yerine getirmek yerine getirmiş gibi davranmak ise naylon staj adını almaktadır. Kişinin çalışması gereken kurumda çalışmadan, evraklar üzerinde birkaç işlem ve imza ile staj yapmış görünmesine naylon denilmektedir. Naylon stajın yapılma sıklığı bilhassa yaz döneminde zorunlu olan stajlar için geçerlidir. Her ne kadar yaz döneminde staja gitmek, çalışmak zor gibi görünse de naylon stajın cezası çok daha ağır olacaktır.

Bir kuruma gidip çalışıyormuşçasına defter doldurmak ve sigorta priminin ödenmesi şartıyla staj yapmış görünmek, naylon stajın en temel özelliğidir.

İlginizi Çekebilir: Staj Nedir? Nasıl Yapılır?

Naylon Staj Nasıl Anlaşılır?

Naylon staj, kişinin staj yapmadan evraklarını düzenlemesi ve yapılmış göstermesi üzerine kuruludur. Eğer stajınızı naylon yapmak isterseniz bu durumda yakalanma riskini göze alıyorsunuz demektir. Her şeyden önce naylon staj yapan kişi, evrak üzerinde sahtecilik yapan kişidir. Dönemsel olarak farklılık gösterse de 18 yaşından büyük birinin evrak üzerinde sahtecilik yapıyor olması demek sicilinin lekelenmesi demektir.

Naylon staj yapan kişinin yakalanmasının iki yolu vardır. Birincisi raporunun yetirince iyi düzenlenmemiş olmasıdır. Gerekli kaşe ve imzaların eksik olması, düzenli takip noktalarının bulunmaması naylon staj yaptığınızın kanıtıdır. Bir diğer anlaşılma yolu ise denetlemelerde şahsınızın bulunmamasıdır ki bu stajınızın naylon olduğunun en büyük kanıtıdır. Staj yapması gereken kişi belirli saatler içinde kurumda bulunmalıdır. Denetçi kişi tarafından kontroller sırasında stajyerin olmaması ciddi bir sorundur.

Naylon Stajın Cezası Nedir?

Staj, kişinin belli zamanlarda yapabileceği bir görevdir. Lise döneminde yapılan staj ile üniversite döneminde yapılan staj aynı değildir. Bu nedenle her ikisinin de cezası ayrıdır.

Lise döneminde stajını naylon olarak yapan kişi, yakalanırsa bu durumda staj erteleme cezasına çarptırılabilir. Stajının naylon olduğu anlaşılırsa disiplin cezası da ilave edilecektir. Lise döneminde staj tamamlanmadan mezun olmak imkânsızdır. Bu nedenle naylon staj sorunu son sınıfta gerçekleştirilirse mezun olmanız oldukça zordur.

Üniversite stajlarını naylon olarak yapmak ise daha büyük sorumluluklar yüklemektedir. Her şeyden önce yaş sınırı aşıldığı için yasal suç işlenmiş olacaktır. Sonrasında denetlemelerin geçirilmesinin ardından sicilinize işleyen bu suç, iş hayatınızı büyük oranda olumsuz yönde etkileyecektir. İş bulamamaktan kamuda görev alamamaya kadar pek çok sorun arkanızdan gelebilir.

Naylon Stajı Kimler Yapmaktadır?

Naylon staj yapan kişiler genellikle lise öğrencileridir. Lise 3.sınıftan itibaren yapılması zorunlu olan stajlara 3-4 ve mezun olmayan öğrenciler dahil olmaktadır. Lise grubunun dışında naylon staj yapabilen diğer kişiler ise üniversite öğrencileridir. Üniversite yıllarında ilk sınıf hariç 2-3-4 ve bazı fakültelerde 5.sınıf öğrencileri staj yapmak zorundadır. Ayrıca mezun olduktan sonra mezuniyet belgesi almadan tamamlanması gereken son stajların olduğu fakülteler de bulunmaktadır. Bu süreçte tüm öğrenciler naylon staj yapabilmektedir. Ayrıca iş arayan ancak stajı olmadığı için işsiz kalan bireyler de naylon stajla kısa sürede stajını tamamlanmış göstermektedir.

Naylon Stajın Avantajları Nelerdir?

Naylon stajın en büyük avantajı kişiyi çalışmaktan kurtarmasıdır. Çalışmak ve sabahın erken saatlerinde kalkıp işe gitmek, pek çok kişi için eziyet halini alabilmektedir. Buna engel olmak, zamanı farklı şeylerle geçirmek naylon stajı zorunlu kılmaktadır. Bir diğer avantaj ise bir dönemde de ya da 1 yılda bitecek olan stajın naylon staj sayesinde birkaç günde bitmesidir. Üstelik yakalanmama durumu söz konusu olduğunda rahatlıkla mezuniyet sonucunu da beraberinde getirecektir.

Naylon Stajın Dezavantajları Nelerdir?

Naylon stajın en önemli dezavantajı yakalanmanızdır. Eğer stajınızın sahte olduğu anlaşılırsa hem staj tekrarı hem disiplin cezası hem de sorumlunuza bağlı olarak yasal sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun dışında bir diğer dezavantaj ise staj süresince öğrenmeniz gereken hiçbir şeyi öğrenemezseniz. Meslek detaylarınız, püf noktalar ve iş hayatına dair kazanmanız gerekenlerin hiçbirine dair tecrübe elde edemezsiniz.

Naylon Staj Nasıl Yapılır?

Naylon stajın yapılmasının en önemli yolu tanıdığınız kişilerin kurumlarını tercih etmenizdir. Var olan ve varlığı gerçek olan kurumları tercih ederseniz yakalanma riskiniz bir o kadar düşük olacaktır. Naylon staj yapmadan önce kurumla anlaşmalı denetlemelerde idare edilmenizi istemelisiniz. Bunun dışında yetkililerin imzalarını alabilmek için tek tek görüşmeli, kimsenin sonradan karar değiştirmeyeceğinden emin olmalısınız. Prosedür işlemlerini yoluna koyduktan sonra rahatlıkla staj tamamlama belgelerini hazırlayabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Bundan 2 yıl önce naylon staj yapmaya kalktım. Yeri ayarladım naylon staj defteri örneklerinden de defteri hazırladım güzelce teslim ettim.
  Hoca bir anladı, bitiyordum neredeyse. Zor ikna ettim ve tekrar staj yaptım.
  Evrakta sahtecilikten hapis cezası bile yatabilirsiniz. Girmeyin hiç bu işlere.

   • Staj yaptığımı söylediğim yeri telefonla sıradan birisi gibi arayıp beni istetmiş ve olmadığım söylenmiş. Her sınıftan rastgele 3-5 öğrenciyi arıyormuş. Şans bana vurdu.

    • Okul ve staj aynı anda gerçekten çok zor oluyor. Naylon staj yapıp yakalanırsam ne olur diye düşünürken yorumunuzu görmek moral bozucu oldu. Demek ki cidden sıkıntılı sonuçları olabiliyor.

 2. Ben bu sene staja gitmeyip tanıdık bir yerde staj yapacağım ama ortaya çıkarsa naylon staj cezası lisede ne olur?

 3. Ya benim sorum su. Diyelimki lisede staji naylon yaptik anlasilmadi. Universiteyi fln bitirdik aradan baya zaman gecti ve bu naylon staj yaptigim icin dava acildi. Bunun yaptirimi ne olur universitem yanarmi?

 4. Staj Yapmanın amacı okulu lise/Üniversite bitirdiğin bölüm/Alaında staj olarak çalıştığın yerde iş hayatın girmeden orda öncelikle tecrübe kazanmak okul hayatında öğrendiklerinizi uygulamaktır.staj yapmaya engell durumunuz zaten varsa sağlık sorunu v.s bunu belgendirip zaten muhaf olursunuz naylon staj v.s işlere de bulaşmayın derim gerek de yok

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM