Japon Balığı Neden Ölür?

Japon Balığı Neden Ölür?

Japon balığı neden ölür? sorusu, Japon balığı besleyen ya da beslemeyi düşünen hemen herkesin merak ettiği bir konudur. Japon balığının ömrünü uzatmak ve daha iyi bakmak için öncelikle hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızda fayda vardır.

Japon balığı akvaryum balıkçılığında en çok tercih edilen türlerin başında yer almaktadır. Tatlı su balıkları ailesinden gelir ve yüzme keselerine sahiptir. Özelliklerine bakıldığında Asya kökenli bir balık olduğu ve başlangıç aşamasında ilk kez Japonya’da yetiştirildiği görülmektedir. Oldukça hoş renklere ve şekillere sahiplerdir. Ağırlıklı olarak turuncu, kırmızı, beyaz ve siyah renklerde olurlar. Kuyruklarının uzunluğu ve değişik vücut şekilleri onlara hoş bir hava katar. Erkek olanlarının renkleri daha canlı iken dişilerin daha dolgun bir vücuda sahip olduğunu fark edebilirsiniz.

Japon balıklarının en büyük avantajı diğer balıklarla rahatlıkla birlikte yaşayabilecek barışçıl türler olmalarıdır. Eğer doğru bakım sağlanırsa uzun süre yaşayabilirler. Bakmış olduğunuz Japon balıkları kısa sürede ölüyorsa, Japon balıklarının ölme nedenlerini öğrenmeniz ve buna göre hareket etmeniz önemlidir.

Japon Balığı Neden Ölür?

Japon balıkları her ne kadar dayanıklı ve popüler ev balıkları olsa dahi zaman zaman yanlış bakım nedeniyle öldükleri görülebilir. Eğer Japon balığınız öldüyse ve yeni bir balık almayı düşünüyorsanız, öncelikle balığın neden öldüğünü ve bu ölümleri nasıl engelleyebileceğini öğrenmenizde fayda vardır.

Su Kalitesi Sorunları

Japon balıkları su değişimlerine karşı oldukça hassaslardır. Sularının her daim temiz olması önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak sularına değiştirmeye özen göstermeniz şarttır. Ayrıca bir anda farklı özellikteki sulara adapte olmalarının mümkün olmayacağını unutmamalısınız.

Hastalık ve Enfeksiyonlar

Japon balıklarında enfeksiyon nedeniyle yaşanan ölümler sıklıkla görülmektedir. Genellikle ıslak yüzgeç hastalığı, velvet hastalığı ve beyaz nokta hastalığı gibi hastalıklara yakalanırlar. Bu hastalıklara yakalandıklarında yetersiz beslenmek, kötüsü kalitesi, stres gibi etkenlerle bağışıklığı zayıflamış durumda ise; ölmeleri oldukça yüksek ihtimaldir. Hastalık ve enfeksiyonlara karşı bir veterinere götürmenizde fayda vardır. Ayrıca Japon balığının ölümünün enfeksiyon nedenli olduğunu düşünüyorsanız ve akvaryumunuzda farklı balıklar bulunuyorsa önlem almaya özen göstermelisiniz.

Beslenme Sorunları

Her balık cinsi gibi Japon balıklarının da kendilerine özgü bir diyet uygulamaları gerekmektedir. Uzun süre aç kalmaları gibi aşırı beslenmeleri de ölüme neden olabilir. Bu nedenle Japon balıklarını yüksek kaliteli yemlerle beslenmeli. Ayrıca düzenli aralıklarla yemleme yapmalısınız.

Japon Balığı Ne Kadar Yaşar?

Japon balıklarının yaşam süresi, çeşitli etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Doğru çevre koşullarında yetiştirilmeleri, uygun bir diyet sürdürmeleri ve stres altında olmamaları halinde oldukça uzun ömürlülerdir.

Bir Japon balığının yaklaşık 6 ila 10 yıl arasında yaşadığı görülmektedir. Ekstra dikkat ettiğiniz takdirde 15 yılın üzerinde dahi yaşamaları mümkündür. Balıklarınızın uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam etmesi için şunlara dikkat edebilirsiniz.

  • Su kalitesi dikkat etmeniz gereken en önemli faktördür. Japon balıkları için uygun PH değerinde su kullanmanız önemlidir. Ayrıca düzenli olarak su değişimi yapmanız ve atık maddeleri uzaklaştırmaya özen göstermeniz şarttır.
  • Japon balıkları strese karşı oldukça hassastır. Ayrıca yaşamış oldukları ufak yaralanmalar ve hastalıklar dahi ölümlerine neden olabilir.

Ölmek Üzere Olan Japon Balığına Ne Yapılır?

Japon balığının hareketlerinde yavaşlama olduğunu hissediyorsanız ve ölmek üzere olduğunu görüyorsanız, öncelikle ölümüne neden olan faktörü belirlemeye özen göstermelisiniz.

  • Akvaryumun su kalitesini anlamak için pH, nitrat, amonyak gibi değerleri ölçerek işe başlayabilirsiniz. Eğer bu değerler yüksekse kaliteli bir su kullanarak su değişimi yapmanızda fayda vardır.
  • Balıkları aşırı derecede besliyorsanız, Japon balıklarının ölümüne neden olabilirsiniz. Ayrıca balıkların yememiş olduğu yemler akvaryuma karışarak su kalitesinin bozulmasına da neden olabilir. Japon balıklarının günde ikiden fazla beslenmemesi önemlidir.
  • Oksijen miktarındaki düşüş balığın ölümüne neden olabilir. Oksijen ve solunum sıkıntısı yaşamaması adına bir hava motoru kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • Su sıcaklığının 18 ile 24 derece arasında olması önemlidir. Ekstra olarak ani su sıcaklık değişimleri de olmamalıdır. Japon balıkları suyun aniden ısınması ya da soğuması nedeniyle şoka girerek ölebilir.

Japon Balıklarının Ne Kadar Suya İhtiyacı Var?

Japon balıklarının ihtiyaç duyacağı su miktarı, balıkların hacmine, balık sayısı, su kalitesi gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama olarak bir balık için 15 lt civarında su olması önemlidir. Balık sayısı arttığında su miktarının doğru orantılı olarak artmasına gerek olmadığını unutmayın. Ancak yine de akvaryumda daha fazla su bulunmalıdır.

Akvaryumdaki balık sayısı arttığında sirkülasyon ve filtrasyon oranının da artırılması gerektiğini aklınızda bulunmalısınız. Böylece oksijenin yayılmasını ve atık maddelerin kaldırılmasını sağlamış olursunuz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hayvanlar

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM