Muhabbet Kuşu Neden Kabarır ve Kaşınır?

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır ve Kaşınır?

“Muhabbet kuşları neden kaşınır ve kabarır?” sorusu, özellikle ilk kez muhabbet kuşu beslemeye başlayanların sordukları sorulardan birisidir. Öncelikle genellikle altında önemli bir sorun olmadığını bilmenizde fayda vardır.

Muhabbet kuşları insanlarla olan yakınlıkları ve sosyal yapıları nedeniyle oldukça popüler evcil hayvanlardır. Bu kuşlar genellikle insanlarla kurdukları iletişim ve bağlantıları korumak için kabarmaya ve kaşınmaya başlarlar. Muhabbet kuşlarının kabarması ve kaşınması, sahiplerinin onların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını anlamaya çalışması gerektiğini gösterir. Gelin, birlikte muhabbet kuşlarının kabarma ve kaşınma hareketlerinin altında yatan sebepleri daha detaylı inceleyelim.

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır ve Kaşınır?

Muhabbet kuşları tüylerini düzenlemek ya da bir şey rahatsız olduğunu göstermek için olabileceği gibi bir tehdit altında olduğunu belirtmek için kabarabilirler. Ayrıca muhabbet kuşlarının kabarması stres altında oldukları ya da bulundukları ortamdan rahatsız olduklarının belirtisi olarak da yorumlanabilir.

Kaşınma ise; muhabbet kuşlarının cildinde bir irritasyon ya da tüy biti olduğunun göstergesi olabilir. Aynı zamanda stres veya tedirgin olma durumları da kaşınmaya neden olabilir.

Muhabbet kuşlarının kabarması veya kaşınması onların fiziksel veya duygusal sağlık durumunun bir göstergesi olabilir. Bu nedenle muhabbet kuşunuzun kabarması veya kaşınması durumunda bir uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Muhabbet kuşlarının kabarması güvenlik ve rahatlık ihtiyacı duyduklarının bir göstergesidir. Bu kabarma ile birlikte daha büyük ve güçlü gözükerek kolay bre hedef olarak görülmekten kurtulurlar.

Muhabbet kuşları ile ilgili yapılan araştırmalar kabarmaya başladıklarında vücutlarındaki hormonlardan bazılarının da arttığını göstermiştir. Bu anda genellikle stres hormonları olan adrenalin ve kortizol salgısında artış görülür.

Muhabbet Kuşum Çok Kaşınıyor. Ne Yapmam Lazım?

Muhabbet kuşlarının aşırı kaşınması birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Aşağıdaki nedenlere göz atarak muhabbet kuşunuzun kaşınma nedenini daha iyi anlayabilir ve ona yardımcı olabilirsiniz:

Tüy biti problemi: Muhabbet kuşlarının tüy bitleri olabileceği için kaşınmaları gerekebilir. Tüy bitlerini kontrol etmeniz ve gerektiğinde tüy biti tedavisi uygulamanız gerekebilir.

Alerjik reaksiyonlar: Muhabbet kuşlarının alerjik reaksiyonlar nedeniyle kaşınmaları sık görülen bir durumdur. Beraberinde nefes almalarında zorlanma gibi belirtiler de bulunuyorsa alerjik reaksiyonun nedenini belirlemek için bir uzmana başvurabilirsiniz.

Cildirritasyon: Muhabbet kuşunun cildi kirliyse ve kafeste tüy, tüy biti ya da diğer irritasyon kaynakları mevcutsa kaşınıyor olabilir. Bu durumda mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kafesin temizlenmesi önemlidir.

Stres: Herhangi bir sorun olmamasına rağmen kuşunuz kaşınıyorsa stresli olabilir. Muhabbet kuşlarındaki stresin nedeni sahibi tarafından yeterince ilgi görmemesi ya da beslenme ihtiyacının doğru bir şekilde karşılanmaması olabilir.

Muhabbet Kuşu Neden Kabararak Uyur?

Kabarma, muhabbet kuşlarının güven ve kendini koruma ihtiyacı olarak yorumlanabilir. Muhabbet kuşları uyku sırasında daha da kabarabilirler. Çünkü uyku esnasında gelebilecek tehlikelere karşı açık olmaz istemezler.

Muhabbet kuşlarının uyku sırasında kabarmalarında herhangi bir sorun yoktur.  Ancak normal zamanlarda da kuşunuz sürekli olarak kabarıyorsa bir durumdan rahatsız ya da sağlık sorununa sahip olabilir.

Muhabbet Kuşları Neden Kabarır? Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşlarının gün içerisinde zaman zaman kabarmaları normaldir. Ancak sürekli kabarıklarsa yaşam alanları ve alışkanlıklarında değişim yapmanız gerekebilir.

  • Muhabbet kuşunuzun yaşadığı ortamı değerlendirin. Eğer ortamınız sıcak, karanlık veya nemli ise muhabbet kuşunuz bunlardan rahatsız olarak kaşınıyor olabilir
  • Eğer muhabbet kuşunuz aşırı kaşınıyorsa ve beraberinde fiziksel bir rahatsızlık belirtisi görüyorsanız altında bir sağlık sorunu olabilir.
  • Muhabbet kuşunuz stresli veya tedirgin ise; onu rahatlatmak için ona daha fazla zaman ayırın, onunla oynayın.
  • Kuşunuzun kafesinin onu memnun ettiğinden emin olmak için bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Kafesine oyuncaklar ekleyebilir ve daha aydınlık bir yere alabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hayvanlar

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM