Doğal Taşların Orijinalliğini Nasıl Anlarız?

Doğal Taşların Orijinalliğini Nasıl Anlarız?

Doğal taşlar yer kabuğundaki mineralleşmeler nedeniyle oluşan ve insan etkisi olmadan oluşan güzelliği ve eşsiz fiziksel özellikleri ile öne çıkan materyallerdir. Bu taşların orijinalliği içeriklerine göre belirlenir ve bu belirleme birçok faktörün bir araya gelmesi sonucu oluşan bileşim, kristal yapı, renk, ağırlık, dayanıklılık ve diğer özellikler esas alınarak yapılır.  Gelin, birlikte doğal taş orijinallik testi yöntemlerine göz atalım.

Doğal Taşların Orijinalliğini Nasıl Anlarız?

Piyasada doğal taş olarak satılan pek çok farklı materyal bulunmaktadır. Bu materyallerin her birinin orijinal olduğunu söylemek mümkün değildir. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu oldukça düşük fiyatlarla satılan doğal taşların gerçek olamayacağıdır. Ancak bu değerinde satılan her doğal taşın orijinal olduğunu da göstermez. Bu aşamada farklı yöntemlerden faydalanmanız mümkündür.

Doğal Taş Çakmak Testi

Doğal taşların orijinali olduğunu anlamak için en sık kullanılan yöntem çakmak testidir. Bu test için doğal taş yanmaz bir ortama koyulmalı ve ateşe maruz bırakılmalıdır. Eğer taşta renk değişikliği ya da erime gözüküyorsa taşın orijinal olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak çakmak taşı testinden geçen her taş da orijinal değildir. Cam gibi erimeyen materyallerden yapılmış sahte bir doğal taş olabilir.

Bir doğal taş aldığınızda problem yaşamamak için mümkün olduğunca güvenilir firmaları tercih etmenizde ve sertifikalı ürünler satın almanızda fayda verir. Çünkü testlerin önemli bir kısmı profesyonellik gerektirecektir.

Mikroskopla İnceleme

Doğal taşların orijinalliğini tespit etmek için en garanti yöntemler arasında mikroskopla inceleme yer almaktadır. Ancak bu yöntemle analiz yapabilmek için bir uzmana ihtiyaç olduğunu unutmamalısınız. Alanında uzman kişiler mikroskop altında taşın mineral ve kristal yapısını inceler, sahip olduğu fiziksel ve kimyasal özelliklere göre orijinalliğini doğrular.

Raman Spektroskopisi

Spektroskopi yöntemi için uzmanlara ihtiyaç bulunmaz. Ancak profesyonel cihazlar kullanılır. bu cihazlar sayesinde taşın molekül yapısının yanı sıra farklı renkteki bileşenleri de incelenir. Yapılan analizler sonrasında taşın orijinal olup olmadığı anlaşılır.

X-Işın Diffraktometrisi

Aşın kristal yapısını inceleyerek orijinallik testi yapılan x ışın diffraktometrisi testi, taşın atomlarına kadar incelenmesine dayanır. Bu sayede taşlar içerisindeki mineraller keşfedilir ve orijinallik konusunda kesin bir yargıya varılır. Ancak uygulanması oldukça zor, maliyetli ve profesyonellik istemektedir.

İyon Bombardıman Analizi

Bu yöntem genellikle mücevher uzmanlarının kullandığı yöntemlerden birisidir. Taşın yüzeyine tutulan özel bir ışık yardımıyla orijinallik kontrol edilir. taşın yansıma derecesine bakılarak orijinal olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak amatörler tarafından uygulanması mümkün değildir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM