TV Ses Var Görüntü Yok Sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

TV Ses Var Görüntü Yok Sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

TV ses var görüntü yok sorunu, yeni ya da eski olduğu fark etmeksizin pek çok cihazda ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman yalnızca birkaç hamla ile halletmeniz mümkünken kimi zaman cihazınızı değiştirmenize dahi neden olabilir. Gelin, birlikte televizyonun sesi var görüntü yok sorununun nedenlerini ve çözümlerini inceleyelim.

Televizyonum Açılıyor Ancak Görüntü Yok

TV ses var görüntü yok sorunu ile karşı karşıyaysanız çözüm yollarını denerken en basitinden başlamanızda fayda vardır.

  • Öncelikle televizyona giden bağlantıları kontrol etmenizde fayda vardır. HDMI, VGA gibi kabloların çıkmış ya da yerine tam oturmamış olması nedeniyle görüntü gidebilir. Kabloların sıkı bir şekilde yerine oturtulması sonucunda problemin çözülme ihtimali oldukça yüksektir.
  • Eğer evinizde ikinci bir cihaz bulunuyorsa aynı bağlantılarla diğer televizyonun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylece sorunun cihazdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını netleştirmiş olursunuz.
  • Televizyonunun ayarlarında yapılan değişiklikler nedeniyle görüntü gelmeyebilir. Bunun için cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Televizyonların önemli kısmında iğne ile sıfırlama sağlayan bir bölüm bulunur. Eğer bu bölümü bulamıyorsanız cihazın markasına ait teknik servisi arayarak yardım alabilirsiniz.
  • Eğer ekranda görüntü olmamasına rağmen çizgiler ya da noktalar gözüküyorsa sorunun ekrandan kaynaklanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda ekranın değişmesi gerekebilir.

TV Ekran Kararması Nasıl Düzelir?

Televizyonunuzun ekranı karardıysa ve televizyon açık olmasına rağmen görüntü gelmiyorsa kendinizin gözden geçirebileceği bazı ayarlar mevcuttur.

Öncelikle televizyonun güç kablosunu kontrol edebilirsiniz. Güç kablosunun tam olarak oturmaması nedeniyle görüntü gitmiş olabilir. Ekstra olarak bazen fark etmeden televizyonu tasarruf ya da uyku moduna almak mümkündür. Kumanda üzerinden komutlarla bu modları aktif hale getirmiş olabilirsiniz. Ekran karanlık olduğundan aynı şekilde düzeltmeniz mümkün olmayabilir. Ancak televizyonun fişini prizden çekerek bir süre beklemek ya da kapatma tuşuna yarım dakika basmak cihazı resetleyerek sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Televizyonumun Sesi Var Ancak Görüntü Yok, Ne Yapabilirim?

Eğer donanımsal bir problem yoksa ve televizyonun tüm kablolarının doğru olarak takıldığından eminseniz televizyonu resetlemeyi deneyebilirsiniz. Televizyon resetleme yöntemi kullanmış olduğunuz cihaza göre değişiklik gösterebilir. Ancak televizyonların genellikle arkasında resetleme için kullanılan iğne sokabileceğiniz bir alan vardır. Eğer bu alanı bulabilirseniz iğneyi 30-40 saniye boyunca basılı tutmanız yeterlidir.

Resetleme için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise; açma kapama tuşuna basılı tutmaktır. Eğer bu yöntemlerle cihazı resetleyemediyseniz cihazınızın modeline uygun olarak nasıl hareket etmeniz gerektiğini markanın müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Televizyonumun Görüntüsü Sürekli Dalgalanıyor

Cihazın ekranında dalgalanmalar mevcutsa teknik destek almadan önce sırasıyla şu adımları takip edebilirsiniz.

  • Kablolarda hasar ya da gevşeme olabilir. Öncelikle kabloları kontrol edebilirsiniz.
  • Anten problemleri nedeniyle dalgalanma olabilir. Kişisel ya da yaşadığınız apartmanda bulunan anteni kontrol edebilirsiniz.
  • Elektrik kesintileri ya da voltaj dalgalanmaları nedeniyle dalgalanma olabilir. Bu sorun cihazınıza da zarar verebileceğinden problemin bundan kaynaklandığını düşünüyorsanız bir süre fişi prizden çekerek beklemenizde fayda vardır.
  • Özellikle eski model televizyonlarda çevresinde bulunan elektronik cihazların neden olduğu elektromanyetik titreşimler nedeniyle görüntü dalgalanması olmasına sıkça rastlanır.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM