Instagram Sesli Arama | A’dan Z’ye Rehber

Instagram Sesli Arama | A’dan Z’ye Rehber

Instagram, Türkiye ve dünyada en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden birisidir. Ağırlıklı olarak fotoğraf ve video paylaşımı yapılmaktadır. Ancak ekstra olarak son zamanlarda Instagram’ın sesli arama özelliği de oldukça aktif bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar Instagram üzerinden arkadaşlarıyla ücretsiz olarak konuşma yapabilmektedir Instagram’ın sesli arama özelliği sayesinde platform daha interaktif bir hal almıştır. Böylece kişiler yakınlarıyla iletişim kurmak için Instagram’ı kullanmaya başlamışlar ve platformun popülerliği daha da artmıştır.

Instagram Sesli Arama Nasıl Yapılır?

Instagram’da sesli arama yapmak oldukça kolaydır. Aramayı başlatmak için şu adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle Instagram uygulamasını açmalı ve profilinize giriş yapmalısınız.
 • Mesaj kutusunu açtıktan sonra aramak istediğiniz kişiyi seçebilirsiniz.
 • Sağ üst köşede bulunan telefon simgesine dokunduğunuzda karşı taraf aranmaya başlanacaktır.
 • Konuşmanın başlaması için aradığınız kişinin görüşmeyi kabul etmesi gerekmektedir.

Instagram Sesli Grup Araması Nasıl Yapılır?

Instagram’da sesli grup araması yapmak için izlemeniz gereken adımlar normal sesli görüşme ile hemen hemen aynıdır.

Mesaj kutusuna girdikten sonra kimlerle görüşme yapmak istiyorsanız bu kişileri seçmelisiniz. ardından tekrar üst sağ köşede bulunan arama butonuna tıklayabilirsiniz. Telefon simgesine tıkladığınızda grup araması başlat seçeneğine onay vermeniz gerekecektir. Ardından görüşmenizi kabul eden kişiler konuşmaya katılabilecektir.

Instagram Sesli Arama Bağlanıyor Ne Demek?

Instagram sesli arama bağlanıyor yazısı, sizin Instagram hesabınızdaki bir kişiyi sesli görüşmeye davet ettiğinizi ve karşı tarafın bağlanmasını beklediğinizi göstermektedir. Ayrıca genellikle taraflardan bir tanesini internet bağlantısının yavaş olması durumunda ortaya çıkar. 30 saniyeden daha fazla geçmesine rağmen aynı mesajı almaya devam ediyorsanız görüşmeyi sonlandırmanız ve internet bağlantınızı kontrol etmenizde fayda vardır.

Instagram Sesli Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

 • Instagram sesli arama geçmişini silmek için öncelikle uygulamaya girmeli ve profiliniz, açmalısınız.
 • Profilinizin sağ üst bölümünde bulunan 3 çizgi ile gösterilen menü simgesine dokunmalısınız.
 • Karşınıza çıkan bölümler arasından ayarlar seçeneğine tıklamalısınız.
 • Gizlilik seçeneğine tıkladıktan sonra veri ve güvenlik adımı ile ilerleyebilirsiniz.
 • Karşınıza çıkacak gizlilik politikaları başlığının altında arama göz atma geçmişi bulunmaktadır.
 • Arama geçmişini sil butonuna tıkladığınızda işlemden emin olup olmadığınız sorulur. Sili tıklayarak kararınızı onaylayabilir ve sesli arama geçmişinizin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki bu işlemi onayladıktan sonra geri dönüşü bulunmamaktadır. Bu nedenle geçmişi tamamen silmek yerine yalnızca bazı aramaları silmeyi tercih etmek isteyebilirsiniz. Bunun için karşınıza çıkan seçenekler üzerinden hangisini silmek istiyorsanız üzerine uzun olarak basmalı ve silmeyi onaylamalısınız.

Instagram Sesli Arama Yapamıyorum

Instagram sesli arama özelliğini kullanabilmek için ekstra bir uygulama yüklemenize gerek yoktur. Ancak bazı hatalar nedeniyle sesli görüşme esnasında problem yaşamanız mümkündür. Gelin, birlikte sesli arama sorunu nedenlerini ve çözümlerini inceleyelim.

 • Instagram sesli aramayı sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için uygulamanızın güncel olması gerekmektedir. Eğer Instagram’ın son sürümünü kullanmıyorsanız güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz.
 • İnternette yaşanan bağlantı sorunları ya da internetinizin yavaş olması sesli arama yapmanızın önüne geçiyor olabilir. Bu nedenle internet bağlantınızı kontrol edebilir ve Wifi bağlantısının daha güçlü olduğu bir yere geçmeyi deneyebilirsiniz.
 • Kimi zaman telefonunuzda oluşan geçici sorunlar nedeniyle Instagram sesli arama özelliğinde problemler çıkabilir. Bunun için telefonunuzu yeniden başlatarak arama yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Telefonunuzun işletim sisteminin güncel olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Güncel olmayan işletim sistemlerinde uygulamalarda tutarsızlıklar yaşanabilir.
 • Tüm adımları denemenize rağmen hâlâ arama yapamıyorsanız Instagram’ı komple silip tekrar yükleyebilir ve arama yapmayı deneyebilirsiniz.

Instagram’da Sesli Arama Butonu Yok

Instagram’da sesli arama butonunu göremiyorsanız bazı çözmelerini denemenizde fayda vardır.

 • Öncelikle uygulamanızın güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer Instagram’ın son sürümünü kullanmıyorsanız problem yaşamanız olasıdır. Son sürümü yükleyerek tekrar arama yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Instagram sesli arama özelliğini kullanabilmek için Instagram hesabınızda cep telefonu numaranızın doğru bir şekilde ekli olması gerekmektedir. Aksi takdirde arama yapmanız mümkün olmayacaktır.
 • Bazı ülkelerde Instagram sesli arama özelliği mevcut değildir. Eğer uygulamayı yurtdışında kullanmak istiyorsanız ilgili ülkede sesli arama özelliğini kullanıp kullanamadığınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Problemi çözemediyseniz Instagram destek ekibi ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz eklemiş olduğunuz ekran görüntüleri sorunun daha kısa sürede çözülmesini sağlayacaktır.

Instagram Sesli Arama Kaydetme

Instagram, gizlilik kurallarına uygun bir şekilde hareket eden platformlardan birisidir. Bu nedenle resmi olarak Instagram’da sesli arama kaydetme seçeneği bulunmamaktadır. Ancak ekstra uygulamalar kullanılarak Instagram sesli aramalarını kaydetmeniz mümkündür.

Call Recorder- Cube ACR Instagram sesli arama kaydetme için en çok kullanılan uygulamalardan birisidir. Uygulama marketinden bu uygulamayı yükleyebilir ve tüm izinleri kabul edebilirsiniz. Daha sonra uygulamada bulunan kayıt sekmesine gidebilir ve uygulamalar arasından Instagram’ı seçebilirsiniz. Instagram uygulamasını seçtikten sonra kaydetmeyi etkinleştirebilirsiniz. Bu ayarları yaptıktan sonra Instagram’da yapmış olduğunuz tüm aramalar otomatik olarak kaydolacaktır. Uygulamada bulunan kayıt sekmesinden tüm geçmiş aramaları tekrar dinleyebilirsiniz.

Instagram ya da farklı platformlarda sesli konuşmalara kayıt altına almanın yasal olmadığını unutmamalısınız. Ayrıca bu konuşmaları bir mahkemede kanıt olarak sunmanız da mümkün olmayacaktır.

Instagram’da Sesli Arama Yaparken Sesimi Nasıl Kapatırım?

Instagram sesli arama esnasında kendi sesinizi kapatma imkânınız bulunmaktadır. Bu sayede yalnızca karşınızdaki kişinin sesini alabilirsiniz.

İstediğiniz kişiyle sohbet ederken alt bölümde bulunan mikrofon simgesine tıklayarak sesinizi kapatabilirsiniz. Butona tıkladığınızda mikrofon simgesi kırmızı olarak görülecektir. Eğer tekrar konuşmaya geri dönmek isterseniz mikrofon simgesine tıklayabilirsiniz. Rengin siyaha dönmesiyle birlikte sesiniz karşıya gitmeye başlayacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM