Sık Karşılaşılan Bulaşık Makinesi Hataları ve Çözümleri

Sık Karşılaşılan Bulaşık Makinesi Hataları ve Çözümleri

Bulaşık makineleri, en çok kullanılan beyaz eşyalardan birisi olup hayatı önemli anlamda kolaylaştırmaktadır. Ancak kullandığınız marka ve model önemli olmaksızın pek çok sorunla karşılaşmanız olasıdır. Bu içeriğimizde en sık karşılaşılan bulaşık makinesi hataları ve çözümlerini inceleyeceğiz. Sizin de karşılaştığınız ve çözüm bulmak istediğiniz bir hata mevcutsa yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Samsung Bulaşık Makinesi 4c Hatası Nasıl Düzeltilir?

Samsung bulaşık makinası 4c hata kodu makinenizin su alımı esnasında bir sorun olduğunu göstermektedir. Eğer bu hatayı alıyorsanız hortumunun hatalı takılması, su alımında sorun yaşaması gibi nedenleri olabilir.

 • Makinenizi su seviyesi sensörlerine kontrol edebilirsiniz. Su seviyesi sensörlerinde temizlik yapmanıza rağmen hata devam ediyorsa sorunu kendinizin çözme ihtimali oldukça düşüktür.
 • Makinenizin arkasında bulunan su giriş hortumunu kontrol edebilirsiniz. Bu hortumun herhangi bir yerinde delik bulunuyorsa hortumu kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ayrıca yalnızca hortum kıvrık olduğu durumlarda dahi sorun yaşamanız olasıdır.

Vestel Bulaşık Makinesi F5 Hatası ve Çözümü

Bulaşık makineleri hataları arasında en çok karşılaşılanların başında su alımı ile ilgili yaşanan problemler gelmektedir. Vestel bulaşık makinesi f5 hatası da makinenizin su alırken problem yaşadığının bir göstergesidir.

 • Öncelikle sularda kesinti olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kimi zaman su basıncında yaşanan azalmalar dahi bu problemi yaşamanıza neden olabilir.
 • Bulaşık makinenizin su girişi hortumunu kontrol edebilir ve bir hasar alıp almadığından emin olabilirsiniz.
 • Su giriş hortumunu çıkarabilir ve içerisinden su akıtarak temizleyebilirsiniz. Özellikle suyun kumlu olarak aktığı bir bölgede yaşıyorsanız su girişinde kum ve kireç biri kişileri görebilirsiniz.

Bosch Bulaşık Makinesi E15 Hatası Neden Olur?

Bosch bulaşık makinesi e15 hatası makinenizin su boşaltırken problem yaşadığının bir göstergesidir. Bu hatayı alıyorsanız kimi zaman makinenizin tabanında su biriktiğini görebilirsiniz. Ancak siz su birikintisi görmeseniz dahi makinenin iç bölümünde su bulunacaktır.

 • E15 hatasını kendiniz çözebilmek için öncelikle makinenizin elektrik bağlantısını çıkarmalısınız.
 • Daha sonra yerde ıslanacak herhangi bir şey olmadığından emin olmalı ve makinenize sola doğru yaptırmalısınız.
 • Bu aşamada makinenizden su boşaltılacaktır. Eğer E15 hatasını almadan önce elektrik kesintisi gibi anlık bir problem yaşadıysanız makinenizi çalıştırabilirsiniz. Bu aşamada sorunun çözülme ihtimali oldukça büyüktür.
 • Anlık elektrik kesintisi gibi bir problem yaşamadıysanız E15 hatası alınmasının nedeni makinenin giderlerinde bir problem yaşanıyor olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle bir çatal ya da demir yardımıyla filtre bölümünü çıkardıktan sonra su boşaltmak için kullanılan alanı temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ardından makinenizi boş ve en yoğun programda çalıştırabilirsiniz.

Arçelik Bulaşık Makinesi E01 Hatası

Arçelik bulaşık makinesi E01 hatası makinenizin su boşaltırken sorun yaşadığının bir göstergesidir. Genellikle bu sorun makinenin tabanında yaşanan su birikiminden kaynaklanır. bu sorunu çözebilmek için makinenizi öncelikle arkaya daha sonra sola yatırabilirsiniz. Eğer su sensörlerinde herhangi bir sorun bulunmuyorsa muhtemelen makineniz çalışmaya başlayacaktır.

Bosch Bulaşık Makinesi E24 Hatası

Bosch bulaşık makinası E24 hatası alıyorsanız makinenizin su boşaltmak ile ilgili bir problemi olduğunu anlayabilirsiniz. Öncelikle makinenizin su boşaltmak için kullanmış olduğu hortumu kontrol etmenizde fayda vardır. Bu hortumda bir tıkanma varsa sorun yaşamanız olasıdır. Bu noktada ekstra olarak makinenizin filtrelerini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Samsung Bulaşık Makinesi He Hatası

“Bulaşık makinem soğuk yıkıyor, suyu ısıtmıyor.” Diyen pek çok kişi he hatasıyla karşılaşmaktadır.  Bu hatanın nedeni genellikle rezistans ya da ısıtıcı rölesinde yaşanan arızalardır. Sorun ise kullanılan yanlış bulaşık makinesi tabletleri nedeniyle suyun makine içerisinde yeterince döndürülememesi akabinde yaşanan tıkanmalar neden olabilir. Bir teknik servise başvurmadan önce makinenizi boş olarak yoğun programda çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer sorunu çözemiyorsanız teknik servisten yardım almanız gerekecektir.

Samsung Bulaşık Makinesi Le Hatası

Samsung bulaşık makinesi LE hatası, makinenizin su kaçırdığının bir göstergesidir. Bu sorun genellikle kullanıcılar tarafından çözülemez. Ancak bir yardım almadan önce makinenizin su boşaltma hortumlarını kontrol etmenizde fayda vardır. Yaşanan tıkanmalar makinenin su boşaltırken sorun yaşamasına ve bu nedenle tabanda suyun birikmesine neden olur. Ayrıca kimi zaman su boşaltma sensöründe yaşanan sorunlar da bu hatayı almanıza neden olabilmektedir.

Bosch Bulaşık Makinesi E09 Hatası

Bosch bulaşık makinası kronik sorunlarından birisi ısıtıcı pompada yaşanan arızadır. Bu arıza nedeniyle E09 hatası alabilirsiniz.  E09 hatası, makinenin iç aksamında yaşanan yalıtım sorunlarından kaynaklanır. Yalıtım sorunları nedeniyle motor bölümüne sızan su, ısıtıcı pompasının arızalanmasına neden olabilir. Bu arızanın giderilebilmesi için ısıtıcı pompasını değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak oldukça yüksek fiyatlı bir yedek parçadır. Pek çok kişi parça değişimi yerine komple bulaşık makinesini değiştirmeyi tercih etmektedir.

Vestel Bulaşık Makinesi F2 Hatası

Bulaşık makinesi su boşaltma hatalarından bir tanesi de Vestel bulaşık makinesinde gözüken F2 hatasıdır. Bu hata genellikle su boşaltma hortumlarında yaşanan problemden kaynaklanır. Ancak kimi zaman makineniz suyu boşaltmasına rağmen bunu algılayamıyor olabilir. Bu nedenle öncelikle makinenizde bulunan köpük kalıntılarını temizlemenizde fayda vardır. Ardından gider borusunu kontrol edebilir ve makinenizin filtrelerini temizleyebilirsiniz. Tüm kontrolleri sağladıktan sonra bulaşık makinenizi yoğun programda olacak şekilde çalıştırabilir ve problemin giderilip giderilmediğini denetleyebilirsiniz.

Arçelik Beko Bulaşık Makinesi E02 Hatası

Makinem suyu boşaltmıyor diyen Arçelik Beko bulaşık makinesi kullanıcılarının yaşadıkları hatalardan birisi E2 hatasıdır. Makinenin suyu boşaltamadığının göstergesidir.

Eğer E02 hatası alıyorsanız öncelikle makinenizin su giriş valfini kontrol etmeniz gerekmektedir. Su giriş ve çıkış borularında bir tıkanıklık bulunması bu hatayı almanıza neden olabilir. Ayrıca hortumların hasarlı olmadığından da emin olmalısınız.

Regal Bulaşık Makinesi Başla Bekle Işığı Yanıp Sönüyor

Regal bulaşık makineniz çalıştırmaya başladığında program başlıyor ancak yeterli su akış sesini duyamıyorsanız ve bir süre sonra başla bekle ışığı yanıp sönme moduna geçiyorsa muhtemelen su basıncı ile bir problem yaşıyorsunuzdur. Bu sorunu çözebilmek için önce evinize ait suyun basıncını inceleyebilirsiniz.

Gün içinde yaşanan su kesintileri ya da basınç azalmaları bu hatayı almanıza neden olabilir. Ancak böyle bir problem yoksa makinenizin su basınç şalterinde bir problem olabilir. Öncelikle makinenizi geriye doğru yatırarak içerisinde kalan suyun akmasını bekleyebilirsiniz. makinenizi tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer sorunu bu şekilde çözemiyorsanız bir teknik servisten yardım almanız gerekecektir.

Beko Bulaşık Makinesi Su Almıyor Ses Çıkarıyor

Beko bulaşık makinenizi çalıştırmaya başladığınızda ses çıkıyor ve elektriksel bir sorun görünmüyorsa ancak buna rağmen makineniz su almıyorsa farklı nedenleri olabilir.

 • Su alım borusunda yaşanan tıkanıklıklar bu sorunun en sık karşılaşılan nedenleri arasında yer alır. Su giriş valfini güzelce temizleyebilir ve ihtiyaç duyuluyorsa değiştirebilirsiniz.
 • Su basıncında yaşanan düşükler nedeniyle makineniz su alamıyor olabilir. Musluktan gelen su basıncını kontrol edebilirsiniz.
 • Makinenizin su sensörlerine bir problem olabilir.
 • Su pompasında yaşanan arızalar da Beko bulaşık makinesinin su almasını engelleyebilir.

Altus Bulaşık Makinesi Resetleme

Bulaşık makinelerinde kimi zaman yazılımsal sorunlar yaşanabilir. Bu aşamada cihazınıza reset atmayı düşünebilirsiniz. Makineniz su almıyor, boşaltmıyor ya da yıkamayı yarıda bırakıyorsa öncelikle resetlemeyi deneyebilirsiniz.

 • Öncelikle makinenizin elektriğe başlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Makinenin başlat/bekle tuşuyla birlikte açma kapama tuşuna basmalısınız.
 • Tüm ışıkların aynı anda yanıp söndüğünü gördükten sonra başla butonuna başlayabilirsiniz.
 • Bu andan itibaren makinenin demo modunda çalışacaktır. Eğer makineniz yıkama esnasında yaşadığı bir problem bulunuyorsa bu noktada tüm ışıklar birlikte yanıp sönecek ve sorunun nerede olduğunu anlamanız kolaylaştıracaktır.

Hotpoint Ariston Bulaşık Makinesi Reset Atma

Hotpoint, en çok problem yaşanan bulaşık makinesi markalarından birisidir. Bu nedenle resetlemenin nasıl yapıldığını bilmek oldukça önemlidir. Makinenin ışıklarının tek başına ya da birlikte yanıp sönmesi bir hata olduğunun göstergesidir. Her hatayı resetleme ile çözmeniz mümkün değildir. Ayrıca Hotpoint Ariston makinelerin özel bir resetleme programı bulunmamaktadır. Ancak şu adımları izleyerek makinede elektriksel bir problem varsa çözebilirsiniz.

 • Öncelikle makineyi elektrik prizinden çekmelisiniz.
 • Daha sonra açma kapatma tuşuna uzun olarak basmalısınız. Bu aşamada eğer makinenizde bir elektrik yüklenmesi varsa boşalacaktır.
 • Makinenizi tekrar prize takarak açabilir ve çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Profilo Bulaşık Makinesi Sepeti Paslandı

Bulaşık makinesi sepet paslanması, sık sık yaşanan kronik problemlerden birisidir. Bu problemin temel nedeni makinelerin sepetlerinin plastik ile kaplanmasıdır. Bu plastiğin altında ise; metal bulunur. Makineye dizilen aşırı sıcak ya da keskin malzemeler bu plastiğin zarar görmesine ve içerisindeki metalin paslanmasına neden olabilir.

Bulaşık makinası sepet paslanmasını önlemek için makineye dizdiğiniz tabak çanakların mümkün olduğunca soğuk olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca gereğinden fazla bulaşık koymamaya ve bıçak, tencere gibi sert malzemeleri özenli bir şekilde yerleştirmeye özen gösterebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM