Akustik Kumaş Nedir? Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Akustik Kumaş Nedir? Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Akustik kumaş nedir, özellikleri ve kullanım alanları nelerdir soruları merak edilebilir. Günümüzde hızla çoğalan binaların doğurduğu sorunlardan biri de sestir.

Özellikle büyük şehirlerde birbirine bitişik binalar nedeniyle hane içlerinde sessizliği korumak mümkün değildir. Yan daireden, üst kattan ya da alttan gelen sesler ne yazık ki rahatsız edici olabilir.

Yalnızca dışarıdan gelen sesler değil, içeriden dışarıya çıkan sesler de bir o kadar rahatsız edici olabilir.

Hızla bitirilmeye çalışılan binalara yeterince özen gösterilmemesi halinde ses izolasyonu da olması gerektiği gibi yapılmaz. Konu üzerine hassasiyet gösterilmesi ancak akustik kumaşla mümkündür.

Akustik Kumaş Nedir?

Akustik kumaş ne, ne işe yarar sorusu merak edilebilir. Merak edilen bu sorunun en net cevabı ses izolasyonudur.

En modern ve kaliteli ses yalıtımı olarak da bilinen akustik kumaş diğer bir isimle kumaş panel olarak anılır. Temelinde melamin bulunan akustik kumaş, cam yünü ismi verilen ses ve ısı izolasyon malzemesinden temin edilir. Son teknoloji ile üretilen bu malzeme, şaşırtıcı seviyede sesleri dahi izole edebilme başarısına sahiptir.

Ses konusunda hassasiyetiniz varsa oturmak istediğiniz binada akustik kumaş kullanılıp kullanılmadığını sorabilirsiniz. Akustik kumaş olduğunda ses en alt seviyede gelir. Ev içinde dışarıdaki sesi duymak bir hayli zorlaşır.

Akustik Kumaşın Kullanım Alanları

 • Akustik kumaş kullanım sahalarından bir tanesi iş yerleridir. İş yeri içinde ayrılmış olan ofisler, ses izolasyonu açısından önem taşır. Akustik kumaş, istenilen izolasyonu sağlar.
 • Akustik kumaş ne işe yarar sorusunun cevabı ses ayırma, koruma ve tutma şeklinde olur. Yaygın kullanım alanlarından bir diğeri de tiyatrolardır. Tiyatro salonlarında izolasyonun bu ürünle yapılması, sesi muhafaza edebilmek adına önemlidir.
 • Akustik kumaş yan yana olan sinema salonlarında da çok kullanılır. Ses seviyesinin yüksek olduğu salonlarda sesi muhafaza etmek büyük önem taşır.
 • Ses kayıt stüdyolarında da akustik kumaş kullanımı yapılır çünkü bu tarz ortamlarda ses yansımalarının en aza indirilmesi gerekir. Yansımayı engellemek, akustik kumaşla kolaydır.
 • Kapalı konser salonlarında da akustik kumaş kullanıldığı bilinir.

Akustik Kumaş Çeşitleri

Akustik kumaş çeşitleri nelerdir, hangisi nerede kullanılır merak edilebilir. Genel olarak 2 temel çeşitten oluşan akustik kumaşın ilki ahşap panel arkasına kullanılandır. Ahşap panellerin arka yüzlerinde kullanılan bu kumaşın akustik keçe olarak anıldığı bilinir.

Bir başka akustik kumaş türü ise panel ön yüzünde kullanılan, salonun iç tarafına bakan tarafı kaplayan kumaşlardır. Hangi yüze kaplama yapacağınıza karar verip ondan sonra sipariş etmeniz yarar sağlayacaktır.

Akustik Kumaşın Özellikleri

Akustik kumaşın özelliklerinden ilki çam reçinesi gibi doğal malzemeler kullanılarak üretilmesidir. Doğal malzemelerle herhangi bir sorun teşkil etmeden hazırlanıp yerleştirilebilir.

İçerisinde insan sağlığına zarar verebilecek herhangi bir madde olmadığı için kullanılmasında sakınca bulunmaz. Birçok yöntemde kanserojen madde bulunurken akustik kumaş bu özelliğe sahip değildir.

Akustik kumaşların bir yüzü tutkallıdır. Diğer yüzleri ise aşınmaya, ısınmaya, yıpranmaya, değişmeye ve yanmaya karşı dirençlidir. Dayanıklı malzemeden yapıldığı için ortamı koruma özelliği olduğu görülür.

İstenilen herhangi bir renkte yapılmasında sakınca olmadığı için akustik kumaşın zevke hitap ettiği de söylenebilir. Modellerin de farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

Akustik Kumaş Kullanmanın Avantajları

 • Akustik kumaş kullanmanın avantajı dendiğinde akla %100 etkisi gelir. Ses kısıtlama avantajını %100 ve doğal şekilde yapması, akustik kumaşın tercih edilirliğini arttırır.
 • Birçok yalıtım malzemesine baktığınızda mekânla alakasız durduğunu görebilirsiniz. Akustik kumaşın önemli avantajlarından bir diğeri mekâna istenilen desen ve modelle ayak uydurabilmesidir. İstediğiniz mekân stilini bu ürünle çok daha kolay elde edebilirsiniz.
 • Akustik kumaşın en temel avantajlarından biri kalıcı yalıtım sağlamasıdır. Doğru malzemeler kullanıldığı için bir daha bu konuyu dert etmenize gerek kalmadan izolasyon işlemi
 • Akustik kumaşın ayrı bir avantajıysa anti-bakteriyel olmasıdır.

Akustik Kumaş Sesi Nasıl İzole Eder?

Akustik kumaş, ses emici kumaş olarak da bilinir. Sesi izole etmesi ise son derece basit şekilde gerçekleşir. Dışarıdan bakıldığında delikli alt zemin üzerinde keçe kumaş olarak görülen madde tam olarak bu delikler sayesinde izolasyon yapar.

Ürünün üzerine baktığınızda aynı şekilde kesilmiş derin delikler olduğunu görebilirsiniz. Sesi alan parça bu deliklere hapseder ve yutma denen emilme işlemini gerçekleştirir. Sesin diğer tarafa geçmesi, yutma aşamasından sonra bir hayli zor olur.

Köşe bass tuzaklarına sahip olan akustik kumaş ayrıca diffuzer ile ses izolasyonunu zahmetsiz şekilde gerçekleştirebilir.

Akustik Kumaş Dekoratif Amaçlı Kullanılır mı?

Dekoratif amaçlı akustik kumaş kullanımı oldukça yaygındır. Çoğu zaman kafe, restoranlarda dahi akustik kumaşın kullanıldığı görülür.

Hem alınan verim yüksek olduğu için hem de dışarıdan bakıldığında güzel göründüğü için akustik kumaşın tercih edildiği görülür.

Muadillerine kıyasla renk ve desen seçeneği de çok fazla olduğu için akustik kumaşın dekorda önemli bir yere sahip olduğu görülür.

Renk tonları, kaplanan yüzeyler, desenlerin çeşitliliği bakımından her ortama ayak uydurabilen bir ürün olduğu bilinir. Akustik kumaşla dekoratif düzen yaptığınızda hem uzun süreli kalıcılık elde eder hem de ful verim alırsınız.

Akustik Kumaş Solma Yapar mı?

Panel kumaş olarak da anılan akustik kumaşın pek çok renkte üretilmesi mümkündür. Renklerini gören herkesin beğendiği bu ürün akıllarda bazı soru işaretleri bırakabilir.

En önemlisi de canlı ve koyu renklerle ilgilidir. Koyu renklerin zaman içinde solma yapabilme ihtimali merak edilir. Birçok açıdan kullanışlı olan akustik kumaş renk açısından da kullanışlıdır. Uzun süre kullanılmasına rağmen herhangi bir solma söz konusu olmaz.

Canlı renkler için de solma sorunu söz konusu değildir. Aksine çok uzun süre kullanılabildiği için mekânların çoğunda öncelik akustik kumaştan yana olur.

Mekânı koyu renklerden canlı vurgu yapan tonlara kadar her detayla hareketlendirebilirsiniz. Ses izolasyon başarısı sağlayan kumaş aynı zamanda tarz sahibi görüntü kazanmayı da sağlar.

Akustik Kumaş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akustik malzemelerden biri olan akustik kumaş, bilinçli şekilde seçilmelidir. Bilinçli seçim yapıldığında kaplama alanı hem şık görünür hem de olduğundan daha uzun ömürlü olur.

Akustik kumaş seçerken B-1 sınıfı yanmaz kumaş olduğundan emin olmanız gerekir. Kalitesi piyasada çok farklı olduğu için kumaş seçiminde özellikle sınıfa dikkat etmeniz önemlidir. Ne kadar yüksek kalitede olursa üründen alacağınız verim de o kadar yüksek olur.

Akustik kumaş seçerken fiyatlarına da göz gezdirmelisiniz çünkü piyasada en kötü kaliteyle en yüksek fiyatları sunan birçok nokta vardır. İyi bir fiyata yüksek kalitede hizmet alabilmek çok da zor değildir.

Akustik Kumaş Tehlikeli Olabilir mi?

Akustik kumaş tehlikeli mi sorusunun cevabı hayırdır. Duvarlarınıza ya da kapladığınız yüzeye herhangi bir zararı olmayan kumaşın kullanım süresi boyunca sorun yaratması mümkün değildir.

Dilediğiniz zaman yerleştirebileceğiniz gibi istediğiniz zaman çıkarabilmeniz de mümkündür. Nitelikleri arasında insan ve doğa için herhangi bir risk taşımadığı belirtilir.

Kullanıcı yorumlarının hemen her birinden olumlu yorum alması da bunu kanıtlar niteliktedir. Akustik kumaş deneyimi olan herkes oldukça memnundur. 

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM