Ameliyathaneler Neden Soğuk Olur?

Ameliyathaneler Neden Soğuk Olur?

“Ameliyathaneler neden soğuk olur?” pek çok kişinin merak ettiği ve cevabını öğrenmek istediği sorulardan birisidir. Ameliyathanelerde sıcaklık değerlerinin düşük olması genellikle hastalar ve sağlık çalışanları için rahatsız edici bir durumdur. Ancak operasyonların başarılı şekilde sonlandırılabilmesi için oldukça önemlidir. Gelin, birlikte bu durumun nedenlerini daha detaylı şekilde inceleyelim.

Ameliyathaneler Neden Soğuk Olur?

Ameliyathanelerin soğuk olmasının hastanın sağlık durumunu olumlu olarak etkileyecek birkaç nedeni mevcuttur.

  • Sıcak ortamda bakteri ve virüsler daha kolay ürediğinden hastanın açık yaralarının enfeksiyon kapma riski önemli anlamda yükselir.
  • Ortamın soğuk olması anestezinin vücuda daha kolay etki etmesini sağlar. Böylece hastanın daha az anestezi ile uyutulması mümkün olur.
  • Soğuk ortamda kan akışı daha yavaştır. Bu da yaşanabilecek bir aksilik durumunda hastanın daha az kan kaybetmesine yardımcı olacaktır.

Ameliyathane Kaç Derece?

Ameliyathanelerde yapılan operasyonlara göre derece birkaç derece oynayabilir. Ancak genel olarak ameliyathane sıcaklık değeri 18-20 derece arasında sabit tutulmaktadır.

Soğutma işlemi için genellikle soğuk hava akımlarından faydalanılır. Zaman zaman soğuk su torbaları ile manuel müdahalede bulunulması gerekebilir. Ancak ortamın sterilliği üzerinde olumsuz etki yapabileceği düşünüldüğünden klima kullanılmaz.

Doktorlar Ameliyathanede Üşümez mi?

Yaklaşık 18-20 derece olan ameliyathanelerde doktorların ve diğer sağlık personellerinin üşümesi olasıdır. Ancak öncelikle hastanın sağlığı düşünülür. Çalışanlar operasyon esnasında kendilerini rahat hissedebilmek için ortam sıcaklığına uygun kıyafetler tercih edebilirler.

Ameliyathaneler Neden Yeşil?

Ameliyathanelerdeki malzemelerde ağırlıklı olarak yeşil kullanılmasının nedeni yeşil rengin beyaz, mavi ve gri tonlara daha kolaylıkla odaklanabilmesine yardımcı olmasıdır. Ameliyat esnasında odaklanan ten rengi ve vücut içi göz önünde bulundurularak bu renk kullanılmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM