Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısı, çocuklar arasında sıklıkla görülen şikayetlerden birisidir. Bu durum ebeveynlerin endişelenmesine neden olabilir. Belirli aralıklarla görülen baş ağrıları normal olmakla birlikte sürekli ve şiddetli ağrılar yaşanıyorsa altında önemli bir sorun olabilir. Çocuklarda yaşanan baş ağrılarının nedenlerini anlamak doğru tedavi için oldukça önemlidir. Baş ağrılarına neden olabilecek etkenleri öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri

17 yaşına kadar olan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma çocukların %20’sinin baş ağrısı yaşadığını göstermiştir. Bu baş ağrıları arasında en yaygın olanı gerilim tipidir ve baş ağrısı yaşayan çocukların %15’ini oluşturur. Arkasından ise; %5 ile migren gelmektedir.

Baş ağrısı yaşayan çocukların ebeveynleri genellikle çok daha ciddi sorunlardan dolayı endişe ederler. Ancak bu oran %2 civarındadır. Mutlaka üzerinde durarak gerekli tetkiklerin yapılması gerekse de oranın düşüklüğü nedeniyle içiniz rahat olabilir.

Çocukların Neden Başı Ağrır?

Özellikle normalde çocuğunuzda baş ağrısı yoksa ve bir anda ortaya çıkmışsa aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurarak zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanızda fayda vardır.

 • Beyin sarsıntısı, baş ağrısı ile kendisini gösterebilir. Eğer çocuğunuz yakın zamanda bir yerden düştü ya da yaralandıysa doğrudan doktora başvurmalısınız.
 • Baş ağrısı ile birlikte ateş ve boyun tutulması yaşanıyorsa menenjit seçeneğinin elenmesi için tetkiklerin yapılması gerekmektedir.
 • Çocuğun hareketinde bir yavaşlama ya da farklılaşma varsa gözden kaçırılmamalıdır.
 • Kusma ve mide bulantısı baş ağrısı ile birlikte gözüküyorsa beyinle ilgili bir sorun olabilir.
 • Eğer baş ağrısı çocuğu uykudan uyandıracak kadar şiddetliyse kısa sürede bir uzmana başvurulmalıdır.
 • Ağrının yatma pozisyonunda artması ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Çocuklarda Baş Ağrısı Türleri

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da farklı nedenlerle baş ağrısı yaşanabilir. Baş ağrısı ile birlikte yaşanan semptomları bir kenara not etmek doktorunuzun teşhis koymasını kolaylaştıracaktır.

Çocuklarda Migren

Migren, çocuklarda sıklıkla görülen baş ağrısı nedenlerindendir. 4 ile 72 saat arasında sürebilir. Ağrı başlamadan önce gözde bulanıklaşma ve görme bozuklukları yaşanabilir. Ağrı genellikle başın tek tarafında gözükür. Beraberinde zonklama, ışık ve gürültüye karşı hassaslık olur. Ayrıca yoğun migren atakların mide bulantısı ve kusma yaşanabilir. Özellikle kız çocuklarda regl dönemlerinde görülebilir.

Gerilim Tipi Bağ Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrıları, stres ve kaygı ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu nedenle pek çok ebeveyn tarafından okula gitmek ya da ders çalışmak istemeyen çocukların bahanesi olarak görünebilir.

Gerilim tipi bağ ağrılarında ağrı genellikle başın tüm çevresinde hissedilir. Boyun ve çene bölgesinde kas gerginlikleri yaşanabilir. Çocuğun bu ağrılarla birlikte iştahında azalma, uyku sorunları ve arkadaşları ile ilişkilerinde bozulmalar görülebilir.

Küme Tipi Baş Ağrıları

Küme tipi baş ağrıları genellikle yetişkinlerde görülmekle birlikte çocuklarda da ortaya çıkabilir. Birkaç saat boyunca süren ağrının en kötü yanı kronik olmasıdır. Uzun süre boyunca günün aynı saatinde ortaya çıkar.

Çoğu zaman başın belirli bölgelerinde ve günün aynı saatinde ortaya çıkar. Beraberinde gözlerde ve burunda şişme oluşabilir. Terlemeye neden olabilir. Ayrıca her zaman olmasa dahi migrenle benzerlikleri vardır. Auralı olabilir ve kişi gürültü ile ışığa karşı duyarlılık yaşayabilir.

Çocuklarda Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda baş ağrısı tedavisi için öncelikle sorunun nedenini anlamalısınız. Akabininde bazı ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

 • Özellikle hafif ağrılarda dinlenmek oldukça etkilidir. Ancak ağrı tipi ve kişiye göre uzanma pozisyonu baş ağrısının artmasına neden olabilir. Bu nedenle temkinli olmakta fayda vardır.
 • Baş bölgesine soğuk kompres uygulanabilir. Böylece kan akışı ve basınç azaltılarak ağrı hafifletilebilir.
 • Doktor önerisi ile ağrı kesici ilaçlardan faydalanılabilir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM