Otizm Hastaları Neden Sarı Rengi Sevmez?

Otizm Hastaları Neden Sarı Rengi Sevmez?

“Otizm hastaları neden sarı rengi sevmez?” sorusu özellikle otizm ile yeni tanışanlar tarafından sorulur. ASD olarak da kısaltılan otizm spektrum bozukluğu yaşayan kişilerin zihinsel farklılıkları nedeniyle pek çok kişi tarafından anlaşılmaları zordur. Ancak otizmli bireylerin beyinlerindeki algılama farklı olduğundan bazı desen ve renklere karşı mesafeli davranabilirler.

Otizm Hastaları Neden Sarı Rengi Sevmez?

Otizmliler, renkler konusunda tahmin ettiğinizden daha hassas olabilirler. Otizm renk hassasiyeti olarak tanımlanabilen bu durum, her otizmlide görülmeyebilir. Ancak sık sık yalnızca belirli renklere yönlenme ya da sarı gibi renklerden uzak durma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Otizmli bir gencin yaşamını konu alan “My Name is Khan” filminde yaşanan ana karakterin sarı renk giyinen bir adamı görünce uzaklaşması otizmlilerin sarı renge olan uzaklıklarını başarılı bir şekilde ifade etmiştir.

Otizm ve sarı renkle ilgili yapılan araştırmalarda sarı rengin parlak bir duruşu olduğu ve otizmlilerin bu parlaklıktan rahatsız olduğu anlaşılmıştır. Bu durumun çeşitli nedenleri olabilir.

  • Otizmlilerin algılanma şekilleri farklıdır. Sarı renkte yaşanan yoğun parlaklık gözleri rahatsız edebilir. Bu nedenle otizm spektrum bozukluğu yaşayanların güneş ışığından da rahatsız olabileceği bilinmektedir.
  • Otizmlilerde duygusal soğukluk adı verilen duyusal bir işleme bozukluğu yaşanır. Bu durum nedeniyle kişilerin bazı uyaranlara karşı daha hassas olduğu bilinir.

Otizm Renk Rehberi

Otizm ve renkler arasında yapılan araştırmalar, otizmliler için renklerin tahmin edilenden çok daha önemli olduğunu göstermiştir. Hangi renklerin otizmliler üzerinde nasıl etki yaptığını bilmek faydalı olabilir.

  • Otizmliler güven hissine daha fazla ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle pembe ve lila tonlarının vermiş olduğu huzur hissi faydalı olabilir. Özellikle kişinin yaşam alanında bulunmasında fayda vardır.
  • Kısa dalga boyuna sahip renklerden olan mavi ve yeşilin uyarısı etkisi diğer renklere göre daha azdır. Bu nedenle kaos hissini azaltır ve kişilerin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.
  • Turuncunun pastel tonları, rahatlatıcı bir his sağlayabilir. Özellikle yemek yenen alanlarda bu renklerden faydalanmak iştahın açılmasın da sağlayabilir.
  • Otizmli kişiler beyaz, krem gibi nötr renklerden rahatsız olmazlar. Ancak beyazın parlak olmamasına önemlidir. Ancak özellikle çocuklarda beyaz ile hastane ziyaretlerinin özdeşleşmesi söz konusu olabileceğini unutmamalısınız.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM