Marka Tescil Kaydı Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Kaydı Nasıl Yapılır?

Marka tescil kaydı nasıl yapılır çok sık sorulan sorulardandır. Özellikle kendine ait bir markası olsun isteyenlerin bu işlemlerle çok sık uğraştığı, yanlış bilgiler nedeniyle ciddi sorunlar yaşadığı bilinmektedir.

Süreç içerisine doğru yönlendirmenin çok önemli olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Yanlış bir adım attığınızda süreç sekteye uğramakta ve marka tescil kaydınız hiçbir şekilde tamamlanmamaktadır.

Marka tescil kaydı işlemleri için adım adım ilerlemek çok önemlidir. Sıralamayı yanlış yaptığınızda muhakkak yanlışlık olmakta ve başvuruda bazı aksilikler kendini göstermektedir.

Başvuru sürecinde adımları doğru attığınızda kısa süre içerisinde marka sahiplerinden bir tanesi olabilmeniz mümkündür.

Marka Tescil Kaydı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Marka tescil kaydı nasıl yapılır kısaca öğrenmek mümkün. Doğru adrese başvuru yaparak işlemlere başlayabilirsiniz. Kişinin marka tescili için gitmesi gereken ilk kurum Türk Patent Enstitüsü’dür.

Türk Patent Enstitüsü’ne gidip marka tescil kaydı için başvuru yapacağınızı dile getirdiğiniz zaman zahmetsiz şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kurum size önce hangi belgeleri teslim etmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Hangi belgeleri teslim etmeniz gerekirse toparlayıp tanınan süre içerisinde teslim etmeniz gerekmektedir. Sonrasında incelemelerin başlatılmasını mümkün kılabilirsiniz.

Başvuru için sanal ortamda birçok yönlendirme yapılmaktadır ancak bunların hiçbiri doğru değildir. Marka tescil kaydı başvurusuyla yalnızca tek bir kurum ilgilenmektedir.

Marka Tescil Kaydı Başvurusu Vekâletle Yapılır mı?

Marka tescil Ankara başta olmak üzere tüm şehirlerde sık yapılan bir işlemdir. Başvuru yapacak olan veyahut başvurusunu nasıl yapacağını araştıran birçok kişi marka tescil kaydı sürecini detaylı şekilde merak etmektedir.

Süreç içerisinde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de başvurunun kim tarafından yapılacağıdır.

Marka tescil kaydını yapmak için kendiniz bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Kendisi başvuruda bulunmayan kişiler tercih ederlerse vekâlet vererek bu işlemi yaptırabilirler. Rastgele benim yerime sen başvur demeniz uygun görülmeyecektir ancak noterden vekâlet alınması halinde marka tescil kaydı başvurusunda bulunulabilmesi mümkün olmaktadır.

Marka Tescil Kaydı Nasıl Yapılır?

Marka tescil kaydı yapımı için dikkat etmeniz gereken ilk unsur başvuru esnasında evrakları bir araya getirmektir.

Evraklar bir araya geldikten sonra kurum inceleme başlatacaktır. İnceleme süreci esnasında markanız ticari olarak koruma altına alınmaktadır. Koruma altına alınması süreç netleşene kadar devam edecektir.

Evraklarda herhangi bir eksik olmaması halinde tarafınıza onay bilgisi verilecek ve marka tescil kaydınız tamamlanmış olacaktır.

Evraklarda eksiklerin olması durumunda ise marka tescil kaydınız kesinlikle reddedilecektir. Kesin ret nedenleri ve eksiklikler olarak 2 ayrı konu bulunmaktadır. Eksik olması halinde toparlanmanız için size gerekli süre tanınacaktır.

Marka Tescil Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Marka tescil için gerekli evraklar nelerdir, nasıl başvuru yapılması gerekir sorusu merak edilebilmektedir. Marka tescil kaydı için gerekli olan belgeler kişiye göre farklılık gösterebilmektedir.

Başvuruyu yapacak olan marka sahibi kişi ise teslim edeceği evraklar farklı kurum ya da şirketse teslim edeceği evraklar farklı olmaktadır. Gerekli olan evrakları bireysel ya da kurumsal olarak hazırlamak önemli olduğu için takipte kalmanız son derece önem taşımaktadır.

Şirketle Marka Tescil Kaydı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ücretsiz patent sorgulama sonrasında markanıza karar verdiyseniz zaman kaybetmeden başvuru belgelerinizi hazırlayıp başvurunuzu yapmalısınız.

Başvurunuzu şirket ve kurum olarak yapmayı düşünüyorsanız bu durumda teslim etmeniz gereken ilk belge faaliyet belgesidir. Şirkete ait faaliyet belgesini teslim ettikten sonra vergi levhasını da teslim etmeniz gerekmektedir.

Başvuruyu vekâletle yapmayı düşünüyorsanız bu noktada evraklar arasına vekâletname de yerleştirmeniz gerekmektedir.

Başvuru esnasında marka örneği vermeyi de ihmal etmemelisiniz. Logo, işaret, sembol ya da herhangi bir örnek vermeniz oldukça önemlidir.

Son olarak teslim edilmesi gereken belge dekonttur. Başvuru ücretini ödediğinize dair dekontu da yerine koyduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bireysel Marka Tescil Kaydı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Uluslararası marka tescili sorgulama işleminin ardından kendinize ait başvuruyu rahatlıkla yapabilirsiniz. Başvuruyu yaptıktan sonra gerekli evrakları bir araya getirmelisiniz.

Bireysel başvuru sahibi olduğunuzda başvurunuzu zahmetsizce yapabilirsiniz çünkü teslim edilmesi gereken evraklar bahsedildiği kadar çok değiller. T.C kimlik numaranız, markanızın örneği teslim edilmesi gereken ilk belgeler arasındadırlar.

Bir başka belge ise başvuruyu siz değil de başka biri yapacaksa gerekmektedir. Vekâletnameyi de hazırladıysanız sonrasında ücretinizi ödeyip dekontla beraber işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Marka Tescil Kaydı Başvurusu Eksik Belge Durumu

Marka tescil kaydı başvurum ne durumda diye merak edenler takip edebilirler. Kısa süre içerisinde tarafınıza bilgi geçilebilir. Başvurunuzu tamamlarken dikkat etmeniz gerekenlerden biri eksik belgelerdir çünkü eksik belge reddedilme sebebi olabilmektedir.

Birçok kişi onay mesajı beklerken ret mesajı görünce şaşkınlığını gizleyememektedir. Duruma engel olmak için belgelerinizi tam anlamıyla hazırlamanız gerekir.

Eksik belge olması halinde başvuru yaptığınız Türk Patent Enstitüsü size yaklaşık 2 ay tanımaktadır. Bu 2 ay içerisinde eksik olan tüm belgelerinizi toparlayıp teslim etmeniz beklenmektedir.

Eksik kalması halinde başvurunuzun reddedilmesi sonucuyla karşılaşmanız mümkündür.

Marka Tescil Kaydı Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalı?

Marka tescil kaydı reddedilmesi durumu sık yaşanan bir durumdur çünkü kişilerin çoğu süreç içerisinde yanlış evrak teslim etmekte ya da hatalı bilgi vermektedir.

Kesin hükümle reddedilmesi halinde kişilerin yapabileceği tek şey itiraz etmektir. İtiraz sonrasında başvuru 3. Kişilerin incelemesi ve ilgilerin itirazı ile yeniden gözden geçirilmektedir. Başvurunun reddi durumu söz konusu olursa itiraz için süre geçmesi gerekmektedir.

Reddedilmesi durumuna itiraz etmez yeniden başvuru yapmak isterseniz şansınızı deneyebilirsiniz. Nerede hata yaptığınızı fark ettikten sonra başvuruyu yeniden oluşturmak herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

Marka Tescil Kaydı Ücreti

Marka tescil kaydı yaptırmak isteyen kişiler, hangi alanda başvuru yapacaklarsa ona göre başvuruda bulunurlar.

Kişiler, tek sınıflı başvuru yapacakları zaman 205 TL öderken marka tescil ücretine genel olarak 550 TL ödemektedirler.

Marka başvurusu ek sınıf ücretine 205 TL ödenirken yalnızca belgede düzenleme yapılması halinde 210 TL ödenmektedir.

Markasının tescil kaydını almış ancak yenilemek niyetinde olan kişiler 695 TL yatırırken kısmi olarak yenilemek niyetinde olanlar da aynı şekilde 695 TL ücret ödemektedirler.

Süreç içerisinde ödenecek olan miktarın her yıl değişebildiğini aklınızda bulundurmanız önemlidir. Eski fiyatları bilen ve ona göre para yatıran birçok kişi bu konuda hata yapıp başvurunun reddedilmesine neden olabilmektedir.

Marka Tescil Kaydı Ne Kadar Geçerli?

Marka tescil kaydının geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yıl boyunca marka sizin isminiz ve kaydınız altında yer alacaktır.

10 yıllık sürenin sonuna gelinmesi halinde kişiden yenileme veyahut değiştirme talebinde bulunması istenmektedir. Yenileme işlemlerine başlamanız için marka süresinin bitmesine 6 ay kala harekete geçmeniz beklenmektedir.

Marka süresinin bitmesine 6 ay kala işlem yapıp neticelenmesini sağlamanız önemlidir aksi halde gecikme yaşandığı için yeniden başvuru yapmanız ve tüm süreci baştan sona yeniden tamamlamanız gerekmektedir.

Marka tescil kaydını doğru şekilde yaparsanız kolayca onay alıp 10 yıl boyunca rahatlıkla markanızı kullanabilirsiniz. Süreniz dolduktan sonra yenileme bedelini ödeyip bir 10 yıl daha içiniz rahat şekilde kullanım şansı yakalayabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM