Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Fotoğrafçılık, hayata farklı açılardan bakmayı sağlayan en güzel hobilerin başında yer almaktadır. Hobi olarak fotoğrafçılık yapmak isteyen; ancak nereden başlayacağını bilemeyenler için bu yazımızda fotoğrafçılığın nasıl öğrenileceği ve yapılabileceğine yer verdik.

Fotoğrafçılık esasında fotoğrafa dair her şeyin tek bir sözcüğe dönüşmesi ile başlar, o da vizyondur. Vizyonu üst seviyede olan kişilerin kendi özgün fikirlerini ve bakış açılarını ortaya koymak için uğraştıkları önemli bir sanat dalı haline gelen fotoğrafçılık, günümüzde hem pek çok insanın yapması hem de ortaya çıkan ürünlerin çoğunun piyasa malzemesi haline gelmesi nedeniyle rekabetin fazla olduğu bir sektördür.

Vizyon açısından incelendiğinde fark yaratabilen önemli fotoğraf sanatçıları sektörel bazda sıyrılmayı başararak, zaman içinde tanınırlar ve ürünlerini sergileme fırsatı bulurlar.

Mesleki açıdan fotoğrafçılığın yanı sıra, hobi olarak da sıklıkla yapılmaktadır. Hayata, farklı bir pencereden bakmayı sağlar.

Fotoğrafçılık Nedir?

Hayal gücü, görme ve görünenin eldeki araçlar yardımı ile fotoğrafa aktarılması sanatını, eylem haline dönüştürebilen sanatçılar fotoğrafçı olarak adlandırılabilirler. Fotoğrafçılıkta gözlem yeteneği her şeydir, dünyanın en iyi fotoğraf makinesine sahip olmak iyi bir bakış açısına sahip olunmadıkça yetersiz kalacaktır.

Temelde fotoğraf ve resim sanatı aynı şeylerdir. Her birinde hayal gücü somut bir nesneye dönüşür. İki sanat arasındaki tek fark ressamların tamamen hayal gücüne bağlı olarak çalışabilmeleridir. Bir resim tekniği olan mürekkep püskürtmeli baskı ile (giclee resim) karanlık odada fotoğrafların tab edilmesi işlemi arasında önemli bir fark yoktur. Her ikisi de fiziksel renklerin fotoğraf kağıdına veya tuvale aktarılmasıdır.

Fotoğrafçılık Nasıl Öğrenilir?

Fotoğraflar, seçimler yaparak olur ve mükemmel fotoğraflar doğru seçimlerin sonucunda ortaya çıkarlar. Doğru seçimler fotoğrafçının bilgisinin doğrudan sonucudur. Bununla birlikte, mükemmel fotoğraflar, muhteşem ekipmanlara sahip olmaktan geçmez. Elbette ekipman kalitesi görüntünün berraklığını, renk tonlarını ve renklerini etkileyecektir fakat çoğu fotoğraf çekimi herkesin kullandığı kameralar ile yapılabilir.

Fotoğrafçılığı öğrenmek için çeşitli sanat kuruluşlarındaki fotoğrafçılık kurslarına gidebilir veya bireysel çalışmalar ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca bazı üniversitelerin fotoğrafçılık üzerine dersleri bulunmaktadır, onlara katılabilirsiniz.

Kendi imkanlarıyla fotoğrafçılığı öğrenmek isteyenlerin izlemesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktaların en önemlisi ne olursa olsun mümkün olduğunca fazla çeşit fotoğraf görmek ve kompozisyonların içeriğini kavrayabilmektir. Fotoğrafçılık öyle bir meslektir ki her daim görünenin ötesindekini bilmeniz gerekir. Büyük bir duvara baktığınızda en iyi görüntüyü verecek 5 santimetrelik alanı anında görebilmeniz gerekir. Bu bakış açısı ise bol pratik ve tekrarla sağlanabilecek bir yetenektir.

Kameranızın Yapabileceği Her İşlevi Öğrenin

Fotoğraf makinesini keşfetmek, sadece diyafram, obtüratör hızı ve odağı keşfetmek DSLR’nizde çoklu pozlama özelliğini nasıl kullanacağınızdan tutun da diyafram aralıklarına kadar her tür fonksiyonu bilmek son derece önemlidir. İyi bir fotoğrafçı olmak işin teknik yapısını iyi bilmekten geçer.

Hareketli nesnelerin çekimini yaparken, nesnenin hareket hızı, kullanılan lens, ışık değeri (asası), diyafram aralığı, mercek ve beyaz ayarı gibi pek çok teknik faktör çekilen fotoğrafın kalitesini etkileyecektir. Çekilen objenin net alan derinliğini hesaplamak ve vurgulamak istediğiniz noktaya göre focus ayarı yapmak en önemli fotoğrafçılık teknikleri arasındadır. Çekeceğiniz her görüntüyü küçük ekrandaki hali gibi değil büyük bir duvardaki tablo gibi düşünerek çekmeniz gerekir. Yaratıcılığınızı genişletmeyi öğrenmek, eşsiz bir perspektifle sahneleri yakalamak için kullanabileceğiniz araçlardan ve teknik verilerden geçer.

Fotoğraf Yarışmaları Geri Dönüşleri Nedeniyle Harika Birer Öğretmendir

Fotoğraf yarışmaları, dijital fotoğrafçılığı öğrenmek için harika bir yol olabilir. Çalışmalarınız hakkında size geribildirim sağlayacak bir yarışma, ürünlerinizin gerçek değerini görmenize olanak sağlayabilir. Bugün pek çok fotoğraf yarışması yalnızca, “kaç kişi bu fotoğrafı görüntüledi?” veya “neden benim resmim değil de başka bir resim kazandı?” sorularına cevap verdiği için düzenlenmektedir.

Ödül ne olursa olsun sırf kendinizi denemek ve kullanıcılar tarafından eleştiriler almak için ufak çaplı yarışmalara katılmak faydalı olacaktır. Üstelik bu yarışmalara başvuru sırasında bağlantılar kurarak kendi çalışmalarınızı değerlendirme fırsatı elde edebilirsiniz.

Kendinizi Yansıtacağınız Gerçek Tarzınızı Bulun

İyi bir fotoğrafçı her alanda çalışabilmesine rağmen uzmanlaşması gereken tek bir alana yöneldiği takdirde başarısı inanılmaz ölçüde artacaktır. Örneğin peyzaj fotoğrafçılığı ile portre çalışmaları arasında önemli kompozisyon ve ışık farklılıkları bulunmaktadır. Aynı şekilde hareketli cisimleri çeken spor fotoğrafçıları veya araba yarışı fotoğrafçılarının bakış açısı ile hayvan fotoğrafçılarının bakış açıları farklı olabilir.

Bir fotoğrafı gerçekten güzel yapan veya büyüsünü bozan en önemli faktör ışıktır. Işık, kullanmak istediğiniz resim kompozisyonuna göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle mutlaka makine seçiminizin doğruluğunun yanı sıra uygun mekan ve yan ekipman seçimine özen gösterin. Doğal ışığın yeterli olmadığı ortamlarda harici ışıklardan faydalanmayı unutmayın.

Harika fotoğraflar bulmak istiyorsanız Flickr, 500px gibi kaliteli fotoğrafların sergilendiği web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Yapacağınız fotoğraf çalışmaları için ilham almak oldukça önemlidir. Bu ilhamları başka fotoğraf sanatçılarının çalışmalarından yakalayabilirsiniz.

Yardımcılık veya Staj Yapmaktan Çekinmeyin

Çıraklık, fotoğrafa dair ana hatları öğrenmek ve fotoğrafçılığa başlamak için genelde göz ardı edilen bir yoldur. Eğer beklentiniz bir anda çok iyi yerlere geleceğiniz yönündeyse, fotoğrafçılık gibi rekabetin üst düzeyde olduğu bir sektörde sağlam bağlantılar kurmadığınız takdirde hayal kırıklığı yaşamanız olasıdır.

Bazı durumlarda doğru kişi ile staj yapmak, herhangi bir fotoğrafçılık kursuna gitmekten daha verimli olabilir. Ancak bu kişinin bilgi sunma konusunda cömert olması ve cesaret verici bir öğretmen olması gerekir. Yanlış staj, sizi küçücük bir ofis dosyasına sıkıştırabilir ve herhangi bir şey öğrenme fırsatı bulamadan önemsiz ayak işlerini yapmak zorunda kalabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM