Boko Haram Hakkında Bilgiler; Boko Haram Nedir? Lideri Kimdir?

Boko Haram Hakkında Bilgiler; Boko Haram Nedir? Lideri Kimdir?

Boko Haram; Muhammed Yusuf liderliğinde kurulmuş kendilerini aşırı dinci kabul eden bir terör örgütüdür. Nijerya’da ortaya çıkan bu örgüt, günümüzde İŞİD’e olan bağlılığını bildirmiştir. Sizin için terör örgütü Boko Haram nedir? Lideri ve eylemleri hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

Hausa diline göre ‘’Latin alfabesi haram, batılı şekilde eğitilmek haram’’ anlamlarına gelen Boko Haram, resmi ismi ile Cemaat es-Sulh Sünnet Li Dava Vel Cihad olarak da bilinir. 2002 yılında Nijerya devletine şeriat yönetimini getirmek amacı ile kurulan Boko Haram, kuruluşuna önderlik eden Muhammed Yusuf eşliğinde Nijerya’nın Borno bölgesinde ilk faaliyetlerine başlamıştır.

2004 yılında Nijer sınırlarına yakın bir alan içerisinde açtığı ilk ve en önemli askeri tesisi ile radikal İslamcı ve şiddete yönelik bir örgüt olduğunu açıkça belli etmiştir. Tamamen yasadışı olan Boko Haram silahlı bir örgüt olması dolasıyı ile oldukça tehlikeli gruplar arasında gösterilir ve pek çok ülke tarafından da bir terör örgütü olduğu kabul edilmiştir.

Boko Haram Nedir?

Nijerya sınırları içerisinde şeriatı getirebilmek adına şehirleri ve kiliseleri yakan, on binlerce insanı canice öldüren, dini bahaneler göstererek genç kızları ailelerinden kaçıran ve satan Boko Haram, pek çok illegal eylemin altına imzasını atmış güçlü ve ahlaki birçok değerden yoksun bir terör örgütüdür.

Boko Haram’ın kendisine gördüğü en büyük düşman; isminden de rahatlıkla anlaşılabileceği gibi Batı tarzında eğitim veren tüm sistemlerdir. Bu nedenle örgüt ülke içerisinde saldırı noktalarını belirlerken önceliğini her zaman Batı türevi eğitim veren okullardan yana kullanmıştır. Sadece Batılı tarzda eğitim veren kurumlara değil, bu tür bir anlayış ile yetiştiğini düşündükleri kadınlara da saldıran Boko Haram, bu nedenle oldukça acımasız terör örgütleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Afganistan’da faaliyetlerini gerçekleştiren Taliban’ın temel yapısını baz alarak ilerleyen örgüt, kendisine destek vermeyen herkesi başlıca düşman olarak görerek birinci hedef haline getirir. 2015 yılının sonlarına doğru saldırı alanını genişleten örgüt, şu anda Kamerun, Çad ve Nijer’de de çeşitli çatışmalara girmekte ve pek çok insanın yaşamını yitirmesine neden olmaktadır.

Boko Haram Nasıl Ortaya Çıktı?

Kuruluşundan sonraki yıllar içerisinde Nijerya devletinin kuzey kısımları yoksulluk içerisinde mücadele etmeye çalışırken, yoksullara yardım ve ücretsiz eğitim fırsatları ile ilk olarak insanların aklına girmeyi başaran Boko Haram, vaat ettiği pek çok boş söylem ile cahil birçok kişiyi kandırmayı başarmış ve kendisine yancı haline getirmiştir. Yoksul ailelere hiçbir karşılık beklemeden yiyecek dağıtması ve ailelerin çocuklarına kendi camilerinde dini eğitim vermesi sayesinde kısa sürede kendisine büyük ve bağlı bir kitle edinmeyi başaran Boko Haram, bu teknikler ile kısa sürede yoksul kesim üzerinde örgütlenmeye başlamıştır. Nijerya devletinde meydana gelen yolsuzluklar ve kişi başına düşen gelirlerdeki dengesizlikler de Boko Haram’ın hızlı bir şekilde ülke geneline yayılmasına neden olmuştur.

Boko Haram’ın Lideri Kimdir?

Boko Haram’ın lideri aynı zamanda bu örgütün kurucusu olan Muhammed Yusuf’tur. 30 Temmuz 2009 tarihinde Nijerya polisleri ile girdiği çatışmada yakalanan Boko Haram lideri Muhammed Yusuf, iki polis arabasının arasında kıstırılarak kurşunlanmış ve olay yerinde öldürülmüştür. Liderlerinin ölümünün ardından örgüt üyeleri ülke içerisinde pek çok misilleme eylemi gerçekleştirmiştir. Sadece okulları değil, polis ve kamu binalarını da hedef alan örgüt, gazetecilere ve sahte Müslüman olarak gördüğü herkese saldırmayı sürdürmüştür. Liderlerinin ölmesinin ardından yerine geçen Ebu Bekir Şekau ile kitlesel eylemlerinin şiddetini arttıran örgüt, şuana kadar yaklaşık 15 binden fazla kişinin ölümüne neden olmuştur.

Boko Haram ve IŞİD Arasında Bağlantı Var mı?

2015 yılında IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin örgütlerine bağlılığını ilan eden Boko Haram’ın bu talebini kabul etmesinin ardından resmi olarak Boko Haram, IŞİD’e bağlı hale gelmiştir. Bu anlaşma ile IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi, hilafetin Doğu Afrika’daki temsilcisi olarak Boko Haram’ı tanıdığını dile getirmiştir.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM