DASH Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

DASH Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Hipertansiyon hastalıklarına yönelik olarak hazırlanan DASH diyeti nedir? Nasıl yapılır? Kaç kilo veriliyor? DASH diyeti ile zayıflayanlar verdikleri kiloları geri alır mı? gibi DASH diyeti ile kilo verme hakkında aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bilhassa hipertansiyon hastalarının hastalığı yavaşlatmak ve ilerlemesini engellemek için tercih ettiği diyete DASH diyeti adı verilmektedir. Pek çok hipertansiyon hastasının denediği ve yaklaşık 15 gün içinde tansiyonlarının olması gereken değere indiği gözlemlenmiştir. Son diyetlerden biri olan ve gün geçtikçe pek çok insan tarafından uygulanan DASH diyeti, olumlu sonuç alınması için ideal diyetlerden biridir. Gerek kısa sürede sonuç vermesi gerekse ciddi anlamda etki etmesi diyetin uygulanma sıklığını arttırmaktadır. Üstelik dünya genelinde en sağlıklı diyetler arasında kabul edilmiştir.

DASH diyeti yapanların diyet sonucunda kalp sıkıntıları, damar hastalıkları ve kan dolaşımlarına dair herhangi bir sorun kalmamıştır. Bu doğrultuda bilhassa doktorlar tarafından önerilen diyetlerin başında bulunmaktadır.

DASH Diyeti Nedir?

DASH diyeti, hipertansiyon hastalarında gözlemlenen yüksek tansiyonu düşürmek için planlanan beslenme programıdır. Meyve ve sebze odaklı olan DASH diyeti, kolesterol oranını düşürmek amacıyla düzenlenmiştir. Hemen her şeyden yeterince tüketilen diyette önemli olan tuz tüketimidir. Gün içinde diyet yapmayan ancak tansiyon hastası olan bireyler ne yazık ki tuz dengesini sağlamakta zorluk çekmektedir. DASH diyetinin en büyük avantajı tuzu kontrollü tüketmektir.

Diyette herhangi bir diyetle kıyaslandığında şeker kullanımının daha az olduğu ancak kişinin şeker ihtiyacını meyvelerden karşıladığı gözlemlenmektedir. Yalnızca tansiyon hastaları için değil sıradan kişiler için de düzenli beslenmeyi sağlayan dengeli bir diyettir.

DASH Diyeti Nasıl Yapılır?

Yaş ve hareket merkezli bir diyet olan DASH diyeti, kişinin yaşına ve gün içinde yaptığı egzersizlere göre değişkenlik göstermektedir. Mevcut olan ağırlığınızı korumak, yalnızca sağlıklı beslenmek istiyorsanız gün içinde ne kadar kalori yakıyorsanız o kadar besin almalısınız.

Eğer kilo verme niyetindeyseniz yaktığınız kaloriden daha az besin almanız gerekir. Diyete başlamadan önce muhakkak hareket etme planınızı oluşturmalısınız. Daha sonra gün içinde normalde tükettiğiniz kaloriyi ve aldığınız kaloriyi not etmelisiniz. Hareket dokümanınızla orantılı olarak tahıllı ekmek dışında ekmek tüketmemeye, kahvaltılarda gevrekle doymaya ve  ara öğünlerde taze ve kurutulmuş meyve yemeye özen göstermelisiniz.

DASH Diyetinin Amacı Nedir?

DASH diyetinin temel prensibi yüksek tansiyon hastalarının  yaşam kalitesini arttırmaktır. Bununla orantılı olarak kişilerin sağlıklarını tehlikeye atmadan her besinden yeterli düzeyde yemeleri amaçlanmaktadır.

Yalnızca hipertansiyon hastaları için değil kilo vermek isteyenler için de ideal olan DASH diyeti, az kaloriyi hedeflemektedir. Az yağlı olan süt ve süt ürünlerinin yoğun miktarda tüketildiği diyette magnezyum ve potasyum dikkate alınmıştır. Hedeflenen en büyük vazgeçiş ise şekerdir. Şeker, kilo vermek isteyenlerin düşmanı olarak tanımlanmaktadır. Bu prensiplere göz atıldığına DASH diyeti en sağlıklı diyetlerden biridir denilebilir.

DASH Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

DASH diyeti yaparak kilo vermek isteyenler, en az sağlıklı kalmak için diyet yapanlar kadar çoktur. Son dönemlerin en ideal diyetlerinden biri kabul edilen DASH, sağlık sektörünün de öneri listesinde yerini almaktadır.

Tuz ve şekerin hayatınızdan çıkarılmasını hedefleyen diyet yalnızca bu iki ürünü eksilttiğinizde dahi rahatlıkla kilo vermenizi sağlayacaktır. DASH diyetinde esas olan yaşam tarzınızdır. Gün içinde birkaç saat yürüyüş ya da spor yapıyorsanız 15 gün içinde en az 3-4 kilo vermeniz mümkündür. Hareketsiz ve yalnızca diyetle kilo verecekseniz bu durumda 2 kilo gibi bir kaybınız olacaktır. DASH diyeti her vücutta farklı etki yaratmaktadır. Sizin azminiz ve diyete gösterdiğiniz sadakat, egzersizlerinizle beraber daha çok kilo vermenize yardımcı olabilir.

DASH Diyetinde Kahvaltıda Ne Yenmeli?

DASH diyeti, şekeri kısan bir diyettir. Bu nedenle olabildiğince şekersiz gıdalara odaklanmanız gerekir. 1 su bardağı portakal suyu, 1 yemek kaşığı kahvaltı gevreği, 1 muz kahvaltınızın merkezinde olmalıdır. Bunların dışında kahvaltıda bulunmasında herhangi bir sakınca olmayan yağsız peynir, az tuzlu zeytin, biber, domates ve salatalık da yiyebilirsiniz. Tüm bunların yanında yalnızca 1 dilim kepekli ekmek tüketme şansınız bulunmaktadır. Üstelik haşlanmış yumurta da tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

DASH Diyetinde Öğle Yemeğinde Ne Yenmeli?

Öğle yemeği günün en aç olunan saatlerine denk gelmektedir. Bu nedenle öğünde sizi tok tutacak besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bir orta boy tavuk göğsünü haşlayarak zeytinyağlı salata hazırlayabilirsiniz. İçine çiğ olarak kullanabileceğiniz sebzelerden ilave etmelisiniz. Marul, roka, maydanoz, limon, domates ideal olacaktır. Salatanızın yanında bir orta boy kâse yağsız yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği yiyebilirisiniz. Tüm bunların yanında şeker ihtiyacınızı karşılaması için orta boy elma yemeniz gerekmektedir.

DASH Diyetinde Akşam Yemeğinde Ne Yenmeli?

DASH diyetinde akşam yemekleri ayrıca önemlidir. Bu nedenle besinlerinizi yaparken ızgarada pişirmeye, az yağ kullanmaya özen göstermelisiniz. 1 büyük ızgara balık ya da tavuk, 1 kâse bulgur pilavı, haşlanmış sebze salatası yemeğinizin merkezinde bulunmalıdır. Haşlanmış sebzeler arasında brokoli, havuç muhakkak bulunmalıdır.

Yemeğe ek olarak semizotu salatası, 1 dilim kepek ekmeği tüketebilirsiniz. Ayrıca tatlı ihtiyacınız için 1 dilim kavun ya da karpuz yiyebilirsiniz. Diyette dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz ancak temel kuralları ihmal etmemeye özen göstermelisiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM