Eski Telefondaki Bilgileri Yeni Telefona Aktarma

Eski Telefondaki Bilgileri Yeni Telefona Aktarma

Eski telefondaki bilgileri yeni telefona aktarma konusu birçok kişinin düşündüğü ancak pratik yollarını bilemediği konulardandır.

Özellikle yeni telefona geçildiğinde kaybolan veriler herkesin üzülmesine neden olabilecek bir durumdur. Veri kaybını yaşamadan önce birkaç önlem alınması halinde kişinin istediği şekilde koruma sağlayabilmesi mümkün olmaktadır.

Nasıl olsa hepsi silinecek diyerek verilerinizin kaybolmasına izin vermeden dilediğiniz gibi veri tasarrufu sağlayabilmeniz oldukça kolaydır.

Telefondaki veriyi nasıl korurum diyenlerden biriyseniz yalnızca birkaç püf nokta bildiğinizde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Sürecin sonunda eski telefonunuzda ne varsa yenisinde de aynı şeyleri görebilir, dilediğiniz kadar uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Android Cihazda Veri Yedekleme

Androidde veri yedekleme konusu oldukça hassas bir konudur. Son derece kolay olan mantığı anladığınız zaman cihazınızda yer alan problemleri basit şekilde aşabilmeniz de mümkün olmaktadır. Bu amacınızı gerçekleştirebilmek için dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi cihazınızın kendi sunduğu hizmettir.

Her android cihazda veri yedekleme hizmeti bulunmakta ve kişi talep ederse bu hizmetten dilediği şekilde yararlanabilmektedir.

Android telefonda yedekleme yapabilmeniz için cihazınızın ayarlar bölümüne girmelisiniz.  Burada yer alan Android Backup Service kısmına dokunduğunuzda talebiniz başlatılmış olacaktır.

Birçok kişileştirilmiş ayarı anında depo etmenize yardımcı olan sistem geniş kapsamlı bir sistemdir. Google ayarlarınızdan kaydettiğiniz WİFİ şifrelerine kadar her şeyin olduğu gibi diğer cihaza yönlendirilmesini sağlamaktadır.

Yapmanız gereken şey ayarlara dokunup arkasından yedekle ve sıfırla bölümüne dokunmaktır. Sonrasında verilerimi yedekle dedikten sonra tüm verilerinizin yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Dosya Yedeklemek İçin Ne Yapmalı?

Telefondan telefona dosya aktarma söz konusu olduğu zaman son derece pratik bir yolla bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gerek fotoğraflar gerekse müzik dosyaları uzun zamandır biriktirdiğiniz ve asla kaybolmasını istemediğiniz dosyalardan oluşmaktadır.

Verilerinizin her birini kaliteli şekilde saklayabilmek adına cihazınızda birkaç yere dokunmanız yeterli olmaktadır.

Dosya yedekleme söz konusu olduğu zaman yapmanız gereken şey de son derece basittir. Öncelikle telefonunuzda menüye gelmeli ayarları tıklamalısınız.

Ayarlardan sonra yedekle ve senkronize et kısmına dokunmalısınız. Sonrasında dosyaları yedekle dedikten sonra hangi dosyanızın yedeklenmesini istiyorsanız onu işaret edip üzerine dokunmalısınız. Yedekleme işlemi yalnızca birkaç dakika sürecektir.

Cep Telefonu Şifreleri Nasıl Yedeklenir?

Telefondan telefona aktarma yapmak istediğiniz konulardan biri de şifreleriniz olabilir. Şifre söz konusu olduğu zaman dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Yeni cihazda da giriş yapabilmek için şifrelerinize ihtiyacınız olduğundan cep telefonlarında yedeklemenin nasıl yapıldığını iyi bilmeniz önemlidir.

Cep telefonlarında şifre yedekleme işlemi için yeni bir uygulama indirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Uygulama indirip kullanmak dışında tüm şifreleri tek bir dosyada bir arada koruyabilmek mümkün olmaktadır.

Lastpass bu alanda önerilen en kaliteli uygulamalardan bir tanesidir. Uygulamayı indirip kullanmaya başladıktan sonra hem şifrelerinizin kaydedilmesini hem de bir yere girerken otomatik olarak giriş yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Piyasada var olan muadil uygulamalardan da yararlanabilmek mümkündür.

Cep Telefonunda Mesaj Nasıl Yedeklenir?

SMS yedekleme konusu bugün için çokça tercih edilen durumlardan bir tanesidir.

Özellikle yeni bir telefona geçileceği zaman ilk silinenler arasında yer alan mesajlar, kaybedilmek istenmediğinde diğer bir cihaza aktarılabilmektedir.

Birkaç mesaj olduğunda kolaylıkla aktarılır ancak çok mesajım var diyet kaygı duyuyorsanız endişelenmemelisiniz.

Ne kadar çok mesajınız olursa olsun mesaj yedekleme hizmetiyle bu sorunu kolaylıkla geride bırakabilirsiniz. Bu alanda kendini ispat etmiş başarılı bir sisteme sahip olan sms yedekleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Uygulamaları indirdikten sonra yedekleme işleminin yalnızca 1-2 dakika kadar sürdüğünü kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Numaraları Başka Telefona Aktarma

Numaraları başka telefona aktarma durumu söz konusu olduğu zaman yapılması gereken ilk şey yedeklemenin en pratik yolunu bulmaktır.

Cihazınızda yer alan yüzlerce kişiyi tek tek diğer telefona kaydetmek yerine birkaç dakika içerisinde istediğiniz gibi bir sonuç alabilmenizi sağlayan doğru adımı atmanız gerekir.

Telefonda yer alan numaraları kaydetme durumunda cihazınızın rehber bölümüne girmelisiniz. Arkasından ayarlara gelip kişileri içe dışa/dışa içe aktar kısmına dokunmalısınız.

Sonrasında Sim karta al, sim karta aktar ya da cihaz hafızasını sime aktar yazılarından hangisi varsa ona dokunmalısınız. Bu kadar kısa süre içerisinde cihazınızda yer alan tüm numaraları sim kartınıza aktarmış olursunuz.

Siminizi diğer telefona taktığınızda telefonda da aradığınız her numarayı rahatlıkla bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Bluetooth İle Numara Aktarılır mı?

Samsung veri aktarma programı, Iphone verileri hangi uygulamayla aktarır gibi konu başlıkları sık sık araştırılan konulardır. Özellikle tercih edilen bu konu başlıkları dışında veri aktarımıyla ilgili akıllara daha pratik yol olup olmadığı da gelebilmektedir.

Uygulamalarla ya da farklı bir programla zaman kaybetmek istemediğiniz zaman bluetooth üzerinden de veri aktarımı yapabileceğinizi bilmelisiniz. Veri aktarımını gerçekleştirebilmek için yalnızca birkaç dakikanızı ayırmanız yeterlidir.

İki cihazın da bluetooth kısmını açıp daha sonra rehberden göndermek istediğiniz numaraları seçebilirsiniz. Tercih ederseniz tüm numaraları da belirleyebilirsiniz.

İstediğiniz şekilde belirledikten sonra paylaş diyebilir birkaç dakika içerisinde paylaşmayı mümkün kılabilirsiniz.

Operatör Üzerinden Numaraları Paylaşma

Samsung’dan Huawei’ye veri aktarma, iki cihaz arasında numara paylaşma gibi birçok unsur sohbet konusu olabilmektedir. Merak edenlerin araştırdığı bu hususlardan biri de iki cihaz arasında rehber taşımadır.

Rehberini kaybetmek istemeyen kişiler bu veriyi doğru ve eksiksiz şekilde taşıyabilecekleri bir yöntem ararlar. Tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de aktarma işlemini operatör aracılığıyla yapmaktır.

Yedekleme yapıp farklı bir telefona takıldığında yeniden kullanım sağlayan bu yöntem oldukça kolaydır.

Operatör aracılığıyla veri aktarımı yapabilmek için öncelikle uygulama marketinizi ziyaret etmeli, operatör uygulamanızı indirmelisiniz.

Arkasından numara yedekle kısmına gelerek tüm rehberinizin yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında cihaz değişikliği yapsanız da rehber verileriniz olduğu gibi taşınabilecektir.

Samsung Cihazlarda Veri Aktarma

Samsung veri aktarma konusunda oldukça başarılı birkaç uygulama geliştirmiştir. Cihazınız Samsung cihazlardan herhangi bir tanesi ise uygulamalardan dilediğinizi seçip verilerinizi depo edebilirsiniz.

En çok tercih edilen uygulama ise Smart with mobil uygulamasıdır. Samsung tarafından geliştirilen bu uygulamayı indirdikten sonra veri taşımak istediğiniz diğer cihazı da yanına getirmelisiniz.

Diğer cihaz da android işletimli bir cihazsa bu durumda çıkardıkları ses ile eşleşmenin uyduğunu belirtip transferi gerçekleştirecektir.

Android yerine ios işletimli bir cihazla veri aktarımı yapılacaksa usb girişi ile bağlantı sağladıktan sonra veri transfer edilebilmesi mümkün olmaktadır.

Iphone Telefonlarda Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Cihazınız ıPhone ise bu durumda veri yedeklemeyi android ya da ios işletimli cihazlar arasında yapabilirsiniz.

İos işletimli iki cihaz arasında aktarım yapabilmek için yapılabilecek ilk şey ıcloud yöntemini kullanmaktır. Önce ayarlara gelip arkasından icloud kısmına dokunup sonrasında saklama/ yedekleme seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Başka bir cihaza geçiş yapıp yeniden ayarlar, icloud, saklama alanı ve yedekleme kısımlarına sırasıyla dokunmalısınız. Sonunda alanı yönet dedikten sonra yeni cihaza da transferi gerçekleştirmiş olursunuz.

Eski Telefondaki Bilgileri Yeni Telefona Aktarma Ne Kadar Sürer?
Tercih edeceğiniz yöntem ne olursa olsun eski telefondaki bilgileri yeni telefona aktarmanız en fazla 5 dakikanızı alacak işlemdir.

Çoğu zaman saatlerce yedekleme, aktarma ya da kayıt altına alma seçeneğini düşünen kişiler bunun yerine bahsedilen birkaç yöntemden herhangi bir tanesini kullanırlarsa işlemin en fazla 5 dakika aldığı ve zamandan da emekten de tasarruf sağladığını görebilirler.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM