İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

İstenmeyen aramalar, pek çok kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Gelişen teknoloji ile beraber her geçen gün biraz daha konforlu iletişim fırsatı yakalanıyor. Dilediğiniz kişiyle konuşmanız, dilediğinizle iletişimi koparmanız artık çok kolay.  Ancak teknoloji ile beraber gelen kolay ulaşılırlık kimi zaman rahatsız edici olabiliyor. Elbette, bu durumun da çözümü var.

Android telefonların sürekli gelişmesi ve farklı özelliklerinin bulunması istenmeyen numaraların da engellenmesine fırsat tanıyor. İstemediğiniz kişilerle görüşmenize engel olacak telefon özelliklerini kullanmak isterseniz biraz araştırma yapmanız yeterli. Üstelik yalnızca telefonlarınızın değil, kullandığınız hatlarınızın da bu özelliğe sahip olduğunu unutmamalısınız. Böylece rahatsız edilmeden çok yönlü kullanım sağlayabilirsiniz.

İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

İstenmeyen Aramalar için Kullanılabilecek Uygulama

İstenmeyen arama ve mesajlardan kurtulmak için atabileceğiniz en uygun adım, android uygulamalarından faydalanmaktır. Android marketten indirdiğiniz herhangi bir engelleme programı sayesinde kişilerin numaralarını engelleyebilir, sizinle iletişime geçmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Özellikle bankalar, alışveriş siteleri ve GSM operatörlerini engellemek için kullanabileceğiniz pek çok uygulama bulunmaktadır. Calls Blacklist, Call Blocker Free, My. Number başta olmak üzere dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Samsung Telefonlarda İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

Samsung android telefonlardan herhangi birine sahipseniz numara engelleme konusunda daha şanslısınız demektir. Telefon detayları gereği çok daha kolay ve pratik şekilde aramalarınızı sınırlandırabilirsiniz. Samsung telefon sahipleri istemedikleri aramaları engellediğinde karşısındaki kişi, telefonun devamlı meşgul olduğunu görecektir. Bu şekilde hem mesaj hem de aramalar engellenebilecektir.

Aramalara kapatmak istediğiniz numarayı öncelikle kaydetmelisiniz. Daha sonra profilini açıp sağ üst köşede yer alan daha fazla yazan bölüme dokunmalısınız. Sonrasında en altta yer alan numarayı engelle butonuna dokunmalısınız. Kolayca aramasını istemediğiniz kişiyi engellemiş olacaksınız.

iPhone Telefonlarda İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

iPhone kullanıcıları istenmeyen numaraları hem aramaya hem de mesaja rahatlıkla kapatabilmektedirler. Bir kişiyi engelleyebileceğiniz gibi herhangi bir şirket ya da ev numarasını engellemeniz de mümkündür. Bu şekilde rahatlıkla telefon görüşmelerinizi yapabilirsiniz.

Telefonunuzda istemediğiniz aramaları engellemek için öncelikle son aramalar bölümüne gelmelisiniz. Engellemek istediğiniz numaranın yanına gelip çember içerisindeki i harfine dokunmalısınız. Daha sonra ekranı kaydırmanız en alt kısımda yer alan bu arayanı engelle butonuna dokunmanız gerekmektedir. Böylece istediğiniz şekilde engelleme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

iPhone kullanıcıları numara engellediklerinde o kişinin sesli mesaj bırakabildiğini unutmamalıdır. Sesli mesaj aldığınızda size bildirim gönderilmez ancak mesaj kutunuzda birikme olur.

Casper Telefonlarda İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

Casper son dönemlerin en çok adı duyulan telefon serilerinden birine sahip. Özellikle Via serisi ile binlerce kullanıcıya hitap eden marka, istenmeyen numaraları engelleme özelliğini de barındırıyor. Bu özelliği ile binlerce kullanıcının rahatsız edilmeden telefon görüşmesi yapma fırsatı bulunmaktadır.

Casper telefon sahipleri istenmeyen aramaları engellemek için öncelikle cihazın uygulama yöneticisi kısmına gelmelidir. Uygulama yöneticisinden sonra karışınıza çıkacak olan koruyucu bölümüne dokunmanız gerekmektedir. Koruyucu sonrasında kara liste bölümüne tıklayıp engelleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu özelliğin bulunmadığı telefonlarda ise uygulama indirilip kullanılması gerekmektedir.

Turkcell Kullanıcıları için İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

Telefonunuzda istenmeyen aramaları engelleme gibi bir seçenek yoksa bu durumda umutsuzluğa kapılmadan önce hattınızdan yardım alabilirsiniz. Tercih ettiğiniz operatör Turkcell ise bu durumda kullanacağınız basit bir sms ile kara listenizi oluşturabilirsiniz.

Çağrı engellemek için yapmanız gereken ilk ve tek şey CAGRIENGELLE yazıp boşluk bırakarak engellemek istediğiniz numarayı eklemektir. Oluşturduğunuz bu smsi 2200’a göndermeniz yeterli olmaktadır. Numarayı mesaja yazarken başında 0 kullanmamanız oldukça önemlidir. Aynı işlemi daha sonra engellediğiniz numarayı kaldırmak için de yapabilirsiniz. Bu kez aynı mesajın başına SIL yazmanız yeterli olacaktır. Engellediğiniz mesaj bu şekilde kara listeden çıkarılacaktır.

Vodafone Kullanıcıları için İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

Telefonunuzun istenmeyen numaraları engelleme özelliği yoksa ya da telefon yerine hattınızdan engelleme yapmak isterseniz bu durumda hangi operatörden yararlandığınız oldukça önemlidir. Vodafone kullanıcıları için istenmeyen numaraları engellemek biraz zahmetli olsa da pek imkânsız değil. Bu nedenle yapmanız gereken birkaç tuşa tıklamak olacaktır.

Öncelikle gelen aramalar bölümüne tıklamalı daha sonra menüyü seçmelisiniz. Menüden hemen sonra ayarlar bölümüne gelip arama ayarlarına dokunmalısınız. Arama ayarlarının arkasından arama engelleme ve gelen aramalar yolunu izlemelisiniz. Sınırlama türlerinden istediğinizi tercih ettikten sonra işleminizi sonlandırabilirsiniz. Engellemenin gerçekleşmesi için size özel engelleme şifrenizi bilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Şifrenizi bilmiyorsanız ya da unuttuysanız bu durumda 4440542’yi arayarak öğrenebilirsiniz.

Avea Kullanıcıları için İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

Kullandığınız hat Avea bir diğer adıyla Türk Telekom ise bu durumda istemediğiniz numaralarla görüşmek zorunda değilsiniz demektir. Yapmanız gereken, hattınızın avantajlarını kullanarak engellemeyi aktif hale getirmektir.

İstenmeyen aramaları engellemek için engellemek istediğiniz numarayı başına sıfır eklemeden sms olarak yazmalı önüne de CAGRIENGELLE ifadesini koymalısınız. Mesajınızı yazıp 5555’e göndermeniz numarayı engellemeniz için yeterli olmaktadır. Türk Telekom da her operatör gibi bu uygulamadan cüzi miktarda ücret almaktadır.

Engellediğiniz numarayı daha sonra silmek isterseniz aynı şekilde sms ile kolaylıkla silebilirsiniz. Hem telefonunuzdan hem de operatörünüzden istemediğiniz aramaları engelleyerek rahatça görüşmelerinizi yapabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM