Hangi Balık Nasıl Pişirilir?

Hangi Balık Nasıl Pişirilir?

Hangi balık nasıl pişer? Fırında güzel pişen balıklar hangileri? Balık kızartması için hangi balıklar tercih edilebilir? sorularına detaylı bir şekilde cevap verdiğimiz içeriğimizi okuyarak balıkların pişirme tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Sağlık için vazgeçilmez besinlerden biri olan balık, şüphesiz lezzetli şekilde pişirildiğinde tadına doyulmazdır. Buğulama, mangalda ya da ızgara pişirme teknikleri ile çok sayıda olan balık çeşitlerini daha lezzetli kılmak mümkündür.

Her ne kadar balıkların pişirilme şeklini seçerken damak tadı çok önemli olsa da, her balığa yakışan pişirme tekniğinin farklı olduğu da bir gerçek. Ayrıca unutmamalısınız ki balığın pişirilme tekniği kalorisi ve besin değerleri üzerinde de büyük bir değişikliğe neden olabilir.

Vitamin ve minerallerden zengin olan balık yemeklerini sık sık tüketerek hem besleyici öğünlere sahip olmak hem de lezzetli yemekler hazırlamayabilmek oldukça kolay olacaktır.

Çipura Nasıl Pişirilir?

Mevsimi olmayan, her daim bulunabilen balıklardan biri olan çipura lezzeti ve az kokulu olmasından dolayı pek çok balık severin favorisidir. Neredeyse her çeşit pişirme yöntemine uygun nitelikteki çipurayı ızgara ya da fırında pişirmek uygundur. İsteğe göre buğulamasının yapılması da mümkündür.

Hamsi Nasıl Pişirilir?

Yoğun lezzeti ile balık denince birçok kişi için vazgeçilmez olan hamsi Ekim ve ocak ayları arasında tercih edildiği zaman ideal lezzetin yakalanabileceği bir balıktır. Hamsinin genel özelliğine göre birçok pişirme yöntemi tercih edilebilir. Yağsız hamsi için buğulama, yağlı özellikte olan hamsiler için ise ızgarasının yapılması önerilir.

Uskumru Nasıl Pişirilir?

Kış aylarının en çok tercih edilen balıklarından Uskumru ızgara ve fırında pişirmeye uygun balıklardan biridir. Kâğıt kebabı olarak tarif edilen uskumru yemeği, damak tadına düşkün olanların tercih edeceği pişirme yöntemlerinden biridir.

Palamut Nasıl Pişirilir?

Tazesi makbul olan palamut balığının kızartılarak pişirilmesi, yoğun palamut lezzetini alabilmenin en uygun yöntemlerinden biridir. Kızartma sırasında balıkların mısır ununa bulanması önerilir. Tercihe göre palamut ızgarada da pişirilebilir. Karadeniz Bölgesinde bulunan palamut balıkları dünya genelindeki en lezzetli olanıdır.

Lüfer Nasıl Pişirilir?

Izgara ya da tavada pişirilmeye uygun özellikteki lüfer, çinekopun büyümüş haline verilen addır. Lüferin yağlı ve lezzetli zamanlarına denk gelmek için Eylül ve ocak ayları arasında tercih etmek gerekir. Buğulama sevenler içinde lüfer tercih edilebilecek balıklar arasındadır. Lezzeti ile meşhur olan lüfer ızgara ile pişirilip şık bir salata ile sunulduğunda tadına doyum olmaz bir seçenektir.

Levrek Nasıl Pişirilir?

Tüm balık pişirme yöntemlerine uyumlu bir balık olan levrek kış aylarında tercih edilebilecek en lezzetli alternatiflerden biridir. Buğulama ya da fırında yapılan kâğıt kebabı balık türü için en uygun pişirme yöntemleridir. Protein bakımından en zengin balıklardan biri olarak, yanlış pişirme tekniklerini tercih etmemeye dikkat etmek gerekir. Eti bol olan levrek isteğe göre fileto olarak da pişirilebilir.

İstavrit Nasıl Pişirilir?

Mısır unu ile tavada balık kızartması sevenler için ideal olan istavrit balığı besleyiciliği yüksek olan balıklar arasındadır. Tavada kızartmasının yanı sıra fırında ve ızgarada da pişirmeye müsait olan istavrit, Kasım ve şubat aylarında yağlı ve oldukça lezzetlidir. Hafif ve zararsız bir pişirme yöntemi isteyenler ise fırında kendi suyu ile pişirerek tüketebilirler.

Kalkan Nasıl Pişirilir?

İri balık tercih edenlerin hiç düşünmeden evet diyecekleri kalkan balığı lezzeti ve pratik pişirme yöntemleri ile mutlaka mevsiminde tüketilmesi gerekir. Kalkanın lezzetini doyasıya alabilmek için önerilen pişirme şekli tavada kızartmasıdır. Ocak ayından mart ayına kadar sezonu olan Kalkan balığını düşük kalorili hazırlamak isteyenler fırında pişirmeyi tercih edebilir.

Mezgit Nasıl Pişirilir?

Farklı yiyeceklerle uyumu en yüksek balıklardan olan mezgit, tereyağı ile buğulaması ve domates sosu ile pişirilen tarifleri olan bir seçenektir. Mayıs ayı sonrasında Mezgit çok fazla önerilmemektedir. Ayrıca yumurtaya da yakışan bir balık türü olarak, tavada yumurtalı mezgit mutlaka denenmesi gereken tariflerden biridir.

Barbun Nasıl Pişirilir?

Kendine özgü görüntüsü ile balık severler tarafından sıkça tercih edilen barbun, yaz aylarında rahatlıkla yenebilecek balıklardan biridir. Izgara, tava ya da fırında pişirilmesi uygundur. Boyut olarak ufak bir balık olmasından dolayı mısır unu ile tavada zeytinyağında kızartılması önerilmektedir. İri boyda olanlarını ise tercihe göre fırınlamak mümkündür.

Tekir Balığı Nasıl Pişirilir?

Nadir bulunan lezzetli balıklardan tekir, tavada kızartıldığı takdirde gerçek lezzetini yakalamak mümkündür. Yaklaşık 15 santimetre boyunda olan tekir balığı tercihe göre fırında da pişirilebilir. Tavada kızartma yönteminde mısır unu yerine beyaz unda tercih edilebilir.

Somon Nasıl Pişirilir?

Omega 3 değeri en yüksek balık çeşitlerinden olan somon balığı üst düzey lezzeti sayesinde pek çok pişirme tekniğiyle gönül rahatlığı ile hazırlanabilir. Etinin yağlı olmasına karşın tavada kızartılması yapılabilir. Besleyici değerini kaybetmeden ve kısa sürede pişirmek için fırın tercih edilebilir. Üstelik kendi yağında sağlıklı bir balık pişirme imkanına da sahip olunabilir. Izgara ve mangalda da pişirmeye uygun olan somonu pişirmeden birkaç saat önceden limon, tuz ve zeytin yağı ile marine etmek etinin daha yumuşak ve lezzetli pişmesini sağlar.

Karagöz Balığı Nasıl Pişirilir?

Yılın ortalarında tercih edilebilecek en lezzetli balıklardan biri olan Karagöz balığı tavada ya da fırında pişirmeye uygundur. Balığın besleyici değerini kaybetmemesi ve daha az kalorili olması açısından fırında pişirmek tercih edilebilir. Zaten haziran aylarında tercih edilen Karagöz balığı yeterince yağlı olacaktır. Bu sebeple tavada kızartmak yerine fırınlanabilir.

Sardalya Nasıl Pişirilir?

Mevsiminde kolay ayıklanabilmesi ile pek çok kişinin tercih olan sardalya, tadı ve besin değeri ile de tercih sebebidir. Fırında pişirileceği zaman domates ve diğer sebzelerle fazlasıyla yakışan sardalya, sade olarak tavada da pişirilebilir. Fırında yüksek derecede kızarana kadar pişirildiği takdirde yumuşacık ağızda dağılan bir balık yemeği elde edilebilir.

Kefal Nasıl Pişirilir?

Fırında ve ızgarada kefal tercih edileceği zaman Nisan Ve Mayıs aylarını beklemek en uygunudur. Fileto olarak da pişirilmeye uygun özellikte olan kefali bütün olarak tavada da kızartmak mümkündür. Lezzeti bakımından her türlü pişirme yöntemine uygundur denebilir. Ancak hafif ve yoğun lezzetini hissetmek açısından kefali ızgarada pişirmek idealdir.

Mercan Balığı Nasıl Pişirilir?

Lezzeti ile denizlerdeki en değerli balıklardan biri olan mercan balığı açık kırmızı rengi ile dikkat çekmektedir. Nisan ve haziran ayları arasında bulunabilir ve oldukça pahalıdır. Genellikle tavada kızartılması yapılır. Boyutu iri olanları tercihe göre fırında pişirmek de yumuşak ve lezzetli balık hazırlamayı sağlar.

Orkinos Balığı Nasıl Pişirilir?

Orkinos adından çok ton balığı olarak bilinen ve sofralarda tüketilen orkinos, iri olması ve lezzeti ile çok sayıda kişinin favorisidir. Yapısı itibariyle dana etini andıran orkinos, birçok şekillerde pişirilebilir. İri dilimler halinde tavada kızartılabileceği gibi, şiş üzerinde mangalda da pişirilebilir. Piştikten sonra çeşitli sebzelerle yapılan soslarla da oldukça uyumlu bir lezzete sahiptir.

Alabalık Nasıl Pişirilir?

Durgun ve soğuk su balıklarından biri lan alabalık ülkemizde yetiştiriciliği yapılan ve sofralarda sıkça tüketilen bir balık çeşididir. Bu sebeple alabalık ile yapılan tariflere sıkça rastlamak mümkündür. Tavada ya da ızgarada pişirilmesi tavsiye edilir.

Kılıç Balığı Nasıl Pişirilir?

Ender avlanabilen balıklardan biri olan kılıç balığı nesli tükenme tehlikesi altında olan bir balıktır ve bu nedenden dolayı oldukça pahalı fiyatlardan satılmaktadır. İri balık olmasından dolayı kılıç şiş yapılması önerilir. Tercihe göre kuşbaşı doğranan kılıç balığı eti, kızgın yağda sote edilebilir.

Zargana Nasıl Pişirilir?

Fosfor vitamini bakımından en zengin içeriğe sahip zargana balığı lezzeti ile de popüler alternatiflerden biridir. Özellikle kış aylarında avlanmış olanların lezzetine doyum olmaz ve tavada ya da fırında pişirilmesi önerilir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Palamut balığı mangalda nasıl pişirilir bir deneyin de görün. Acayip lezzetlii olur. Piknik sezonu bitmeden deneyin. Aslında kışın karda da efsane oluyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM