Sık Karşılaşılan Kombi Hata Kodları ve Çözümleri

Sık Karşılaşılan Kombi Hata Kodları ve Çözümleri

Kombi hataları hemen herkesin hayatının bir döneminde karşısına çıkan sorunlardandır. Kimi zaman oldukça basit nedenleri olur ve yalnızca birkaç adımı kontrol ederek altından kalkabilirsiniz. Kimi zamansa teknik servisten destek almanız, ürünün parçalarında değişimi yapmanız ya da komple kombiyi değiştirmeniz gerekebilir. Gelin, birlikte en sık karşılaşılan kombi hataları ve çözümlerine bakalım.

Sık Karşılaşılan Kombi Hataları ve Çözümleri

Kombi hataları kullandığınız markaya göre farklılıklar gösterebilir ancak kodlar genellikle benzer şekilde adlandırılmaktadır. Özellikle harflerin yanındaki sayılar aynı kalmaktadır. Bazı markalar Hatay e bir olarak adlandırılırken bazı markalar a bir ya da h bir olarak adlandırabilir.

Kombi E1 Hatası ve Çözümü

Kombilerde görülen E1 hatasının birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenlerin en sık görüleni termostat kalibrasyonunda bir problem ortaya çıkmasıdır. Yaşanan kalibrasyon sorunu nedeniyle kombini doğru bir şekilde sıcaklığı ölçemez ve güvenlik sorunu oluşturmamak adına kendisini durdurur. Kombide yaşanan su sorunları ve su seviyesinde görülen hatalar da E1 hatası almanıza neden olabilir. Eğer E1 hatası alıyorsanız şu adımları gözden geçirebilirsiniz.

 • Kombi E1 hatası gazın kombinize ulaşamadığı zamanlarda ortaya çıkabilecek bir hatadır. Bu nedenle öncelikle doğalgaz faturasını ödemekte gecikmediğinizden ve çevrenizdeki evlerde doğalgazın aktif olarak çalıştığından emin olmanızda fayda vardır.
 • Eğer evinizde doğal gaz geldiğinden eminseniz kombiyi sıfırlamayı deneyebilirsiniz.
 • Kombinizin termostat kalibrasyonunda bir problem varsa teknik ekip tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir.
 • Su sensöründe oluşabilecek sorunları ortadan kaldırmak için sensör bölümünü düzenli olarak temizlemenizde fayda vardır.

Kombi E2 Hatası ve Çözümü

Kombide E3 hatası alınmasının nedeni genellikle yakıt pompasında yaşanan arızalardır. Pompa tıkanmış olabilir ya da gazın basıncında azalma görülebilir.

 1. E3 hatasının çözümü için filtre temizliği yapılarak işleme başlanabilir. Eğer filtrede bir hasar varsa filtre değiştirmeniz gerekebilir.
 2. Yakıt pompasının çalışmasında bir sorun olmadığından emin olunmalıdır.
 3. Zaman zaman eve gelen gazın basınç problemleri nedeniyle E2 hatası alınabilir. Bu nedenle bir süre beklemenizde fayda vardır.
 4. Sensörlerde yaşanan arızalar nedeniyle E2 hatası alınabilir.

Kombi E3 Hatası ve Çözümü

Kombi E3 hatası su basıncının düşük olduğunun bir göstergesidir. Bunun ise birden fazla nedeni olabilir. Genellikle su pompasındaki arızadan ya da kombinin su akıtmasından kaynaklanır.

 • Kombinin çevresini kontrol edebilir ve su akıttıysa ekstra su ekleyerek deneme yapabilirsiniz.
 • Su pompasının arılanmadığından emin olunabilir.
 • Su hattında bir sorun varsa giderilebilir.
 • Kombi termostatı kontrol edilerek bir arıza varsa tamir edilebilir.

Kombi E4 Hatası ve Çözümü

Kombide E4 hatası alıyorsanız sıcak su basınç sensöründe bir problem olduğunu anlayabilirsiniz. Bu hatayı almanızın ise; çeşitli nedenleri olabilir.

 • Öncelikle sıcak su sensöründe bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sensörün bozulmasının yanı sıra sensör bağlantısında da problem olabilir.
 • Kombinin termostat ayarları gözden geçirilebilir.

Kombi E5 Hatası ve Çözümü

Kombi E5 hatası alıyorsanız genellikle altında elektronik bir sorun yatmaktadır. Yakıt yolunda bir tıkanma olabilir. Yakıt pompası ile ilgili sorunları gözden geçirebilir ve yakıt filtresini temizleyebilirsiniz. Eğer teknik bir bilginiz yoksa sorunu kendinizin çözmesi zordur.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM