Sık Karşılaşılan Çamaşır Makinesi Sorunları ve Çözümleri

Sık Karşılaşılan Çamaşır Makinesi Sorunları ve Çözümleri

Çamaşır makinesi hataları, makineye en ihtiyaç duyduğunuz anda sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Kimi zaman basit nedenlerden kaynaklanır ve birkaç dakika içerisinde çözüm bulabilirsiniz. Kimi zamansa bir teknik servisten yardım almanız, hatta makineyi değiştirmek zorunda kalmanız dahi söz konusu olabilir. O zaman gelin, birlikte en sık karşılaşılan çamaşır makinesi hataları, nedenleri ve çözümlerini inceleyelim.

Karşılaşıp çözemediğiniz bir çamaşır makinesi hatası varsa; hata kodunu yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Su Almıyor. Ne Yapabilirim?

Çamaşır makinesinde en sık yaşanan hataların başında makinenin su almaması gelmektedir. Bunun pek çok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Su giriş hortumlarının tıkanması
 • Su basma valfinin arızalanması
 • Elektrik bağlantısının bozuk olması
 • Termostatın arızalanması

Makinenin su almaması hatasını giderebilmek için şu adımları gözden geçirebilirsiniz.

 1. Makinenin su giriş hortumunu kontrol edebilirsiniz. Evin su basıncını kontrol edebilirsiniz. Sular kesildiğinde ya da basıncı düştüğünde makine su alamayabilir.
 2. Özellikle suların kireçli ya da kumlu olduğu bir bölgede yaşıyorsanız su giriş filtresinde yaşanan sorunlardan dolayı makineniz su alamıyor olabilir. Filtreyi temizlemeyi deneyebilirsiniz.
 3. Kimi zaman su vanasının kapalı olması gibi basit hatalar makinenin su almasını engelleyebilir. Özellikle evde musluklarla oynayabilecek bir çocuğunuz bulunuyorsa bu seçeneği mutlaka gözden geçirin.
 4. Hortumlarda yaşanan kopma ve delinmeler makinenin su almasına engel olabilir. Hortumları kontrol edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Çamaşırları Kirli Çıkarıyor

Makineniz programı tamamlamasına rağmen çamaşırlar kirli çıkıyorsa pek çok nedeni olabilir. Sırasıyla şu adımları takip ederek çözüm bulmayı deneyebilirsiniz.

 • Deterjan miktarı ve kalitesi çamaşırların kirli kalmasına neden olabilir. Üstelik bilinen aksine yalnızca deterjanı az koyduğunuzda değil olması gerekenden fazla koyduğunuzda da çamaşırlar iyi bir şekilde yıkanmayabilir. Ayrıca özellikle son zamanlarda sık sık karşılaşılan sahte deterjanlar da çözünmeyerek bu soruna neden olabilir.
 • Su sıcaklığı düşükse makine çamaşırları kirli çıkarabilir. Öncelikle kullandığınız programların sıcaklıklarını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca makinede yaşanan rezistans sorunları da suyun ısınmamasına neden olabilir.
 • Makinenize kapasitesinden fazla çamaşır koyuyorsanız temiz yıkamayabilir.
 • Makinenin programının yıkadığınız çamaşır tipine uygun olup olmadığını inceleyebilirsiniz

Çamaşır Makinesi Kazan Dönerken Ses Çıkarıyor

 • Kazan sesinin en sık karşılaşılan nedeni makinede yaşanan denge problemidir. Makinenizin düz bir zeminde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Özellikle fayans aralarına denk gelen makine ayakları bu probleme sorun olabilir.
 • Makinenin filtre bölümünü kontrol etmenizde fayda vardır. Filtre tıkanmışsa su alıp boşaltma esnasında sorunlar olabilir ve kazandan ses gelebilir.
 • Makinenin içerisine düşen bir demir parçası sese neden olabilir. Kıyafetinizin bir parçasının kazan demirlerinin arasına sıkışıp sıkışmadığını inceleyebilirsiniz.
 • Vidalarda yaşanan gevşeme nedeniyle kazandan ses gelebilir.

Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor

Çamaşır makineniz yıkama yapıyor ancak sıkma yapmadan çamaşırları sulu bir şekilde bırakıyorsa bazı adımları gözden geçirebilirsiniz.

 • Seçmiş olduğunuz programın sıkma özelliği bulunmuyor olabilir. Program özelliklerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz.
 • Motorda yaşanan arızalar nedeniyle makine sıkma yapamıyor olabilir. Eğer sorun motorda ise; genellikle tamiri oldukça maliyetli olur.
 • Sıkma milinde oluşan sorunlar nedeniyle makine sıkmıyor olabilir. Makinenin mili piyasada bulunuyorsa oldukça kolay bir işlemdir.

Markalara Göre Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Bu bölümde çamaşır makinelerinde en sık alınan hata kodlarını inceledik. Hatanın sebebini bilmek çözüm bulmanızı kolaylaştırır.

Profilo Çamaşır Makinesi E18 Hatası

Profilo çamaşır makinelerinde görülen E18 hatasının temel nedeni pompa arızalarıdır. Bu nedenle makine su alırken sorun yaşar. Sorunu gidermek için makinenin hortum ve filtrelerini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun çözülmüyorsa motor arızalanmış ve değişmesi gerekiyor olabilir.

Bosch Çamaşır Makinesi E36 Hatası

Bosch çamaşır makinesi E36 hatası da makinenin su alımı ile ilgili sorun yaşadığının göstergesidir. Bu sorun, çamaşır makinelerinde en sık görülen hatadır. Hortumda bir tıkanıklık olmadığından emin olabilir ve vanaları kontrol edebilirsiniz.

Arçelik Çamaşır Makinesi E17 Hatası

Arçelik çamaşır makinesi E17 hatası, markanın kronik sorunlarından birisidir. Özellikle son 7-8 yılda üretilen modellerde karşılaşılır. Genellikle makinenin prizinin değişmesi gibi basit çözümleri vardır. Ancak teknik servis dışı değişimlerin makinenin garantisini bozabileceğini unutmayın.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM