Ram Modeli Öğrenme (Programlı ve Programsız Yöntem)

Ram Modeli Öğrenme (Programlı ve Programsız Yöntem)

Ram modeli öğrenme, kullandıkları bilgisayar hakkında fikir sahibi olmak isteyen kişilerin sıklıkla aradıkları bir konudur. Bilgisayarınızın performansı üzerinde doğrudan etkili olan ram, kısa süreli hafıza olarak tanımlanabilir. Cihazınızın arka planda işlemlerini sürdürebilmesi için ram modeli ve ram hızı oldukça önemlidir. Ram modeli öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. Ayrıca ram hızı öğrenme başlığını da ziyaret edebilirsiniz.

Ram Modeli Öğrenme

 • Ram modeli öğrenmek isteyen kişilerin sıklıkla kullandıkları popüler yöntem ramin üzerindeki etiketi okumaktır. Bunun için bilgisayarınızın içindeki rami çıkarmanız gerekmektedir.
 • Eğer şimdiye kadar bilgisayarınızı kendinizi açmadıysanız bu aşamada bir profesyonelden yardım almanıza fayda vardır. Ancak bilgisayarınızı açmak ve rami çıkarmak oldukça kolaydır.
 • Öncelikle cihazınızın vidalarını sökerek kapağını açmalısınız.
 • Bilgisayarınızda bulunan ramin üstünde ve altında 2 adet mandal bulunduğunu görebilirsiniz. Rami çıkarmak için bu 2 butona aynı anda basmanız gerekmektedir. Mandallara farklı zamanlarda basmak elektrik akışının farklı şekilde ilerlemesine neden olarak cihazınıza zarar verebilir.
 • Rami çıkardıktan sonra etiketinde bulunan seri numarasını inceleyebilirsiniz. Bu seri numarasını internete yazdığınızda modelini tam olarak öğrenmiş olursunuz.

Programsız Ram Modeli Öğrenme

Bir program kullanmanıza gerek kalmadan CMD komutlarıyla da bilgisayarınızın ram modelini öğrenmeniz mümkündür.

 • Öncelikle başlat butonuna tıklamalı ve” cmd” yazmalısınız.
 • Aramalarda karşınıza çıkan komut istemi programına sağ olarak tıklamalı ve yönetici olarak çalıştırılmasını sağlamalısınız.
 • Açılan komut istemcisine “wmic MemoryChip get Serialnumber” yazarak enter butonuna tıklamalısınız.
 • Ekranda raminize ait seri numarayı görebilirsiniz. Bu seri numarayı internet üzerinden arattığınızda raminizin modeli karşınıza çıkacaktır.

Ram Modeli Öğrenme Programı

Ram ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmek için en sık kullanılan programların başında cpu-z gelmektedir. Oldukça basit bir program olmasına rağmen cihazınızın özellikleriyle ilgili aradığınız tüm soruların cevabını bulmanıza yardımcı olur. Cpu-z programını indirirken resmi siteyi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde cihazınıza istenmeyen yazılımların bulaşmasına neden olabilirsiniz.

Uygulamayı indirmek ve kurmak yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Küçük boyutlu bir programdır. Programı yükleyip çalıştırdıktan sonra memory butonuna tıklayabilirsiniz. Saniyeler içerisinde karşınıza ram ile ilgili tüm bilgiler dökülecektir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM