Ram Hızı Öğrenme (PROGRAMSIZ)

Ram Hızı Öğrenme (PROGRAMSIZ)

Ram hızı öğrenme, genellikle bilgisayarı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da yeni bir bilgisayar satın almak isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Gelin, cihazınızın performansını önemli anlamda etkileyen “Ram hızı nasıl öğrenilir?” birlikte bakalım.

Ram Nedir?

Ram, cihazlarda kullanılan kısa süreli bellek olarak tanımlanabilir. Cihazınızın işlemleri sürdürebilmesi için gerekli olan verileri anlık olarak depolar. Bu sayede bilgisayarınızın işlemcisi bu verilere ulaşabilir. ramde bulunan bilgiler bilgisayar açık olduğu sürece saklanır. Bilgisayarın kapanmasıyla birlikte geçici olarak saklanan veriler tamamen silinir.

Ram Hızı Nedir?

Ram hızı Ram olarak adlandırılan kısa süreli belleğin verileri kadar hızlı bir şekilde transfer edeceğini ifade eden bir terimdir. MHz ya da GHz cinsinden ifade edilmesi mümkündür. Cihazın Ram hızı ne kadar yüksekse bilgisayar o kadar yüksek performans gösterir. Bu nedenle yeni bir cihaz alırken bakılan en önemli bilgisayar parçaları arasında ram yer alır.

Ram Hızı Öğrenme

Cihazınızın ram hızını öğrenebilmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunur.  Programsız ram hızı öğrenmek mümkündür. Bunun için yalnızca birkaç adımı takip etmeniz yeterli olacaktır.

CMD ile Ram Hızı Öğrenme

  • CMD ile ram hızını öğrenmek için öncelikle bilgisayarınızın başlat menüsüne girerek CMD ya da komut istemi yazmanız ve üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Cmd sayfası açıldığında “wmic memorychip get speed” yazarak onaylayabilirsiniz.
  • Komut istemcisi birkaç bilgiyi yazdıracak. Bu bilgiler arasında ram hızı da yer almaktadır.

Görev Yöneticisi ile Ram Hızı Öğrenme

Ram hızını öğrenebilmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem görev yöneticisinden faydalanmaktadır.

  • Bu yöntemi kullanarak ram hızınızı öğrenmek için öncelikle bilgisayarınızın görev yöneticisi bölümüne girmeniz gerekecektir.
  • Açılan sekmeler arasında performansı bularak genişlet seçeneğine tıklamalısınız.
  • Belleğin üzerine tıkladığınızda ortaya çıkan bilgiler arasında hız da yer alacaktır.

Bilgisayar Ram Nasıl Bakılır?

Bilgisayarın performansı üzerinde ram hızı kadar kaç GB rame sahip olduğu da etkilidir. Ne yazık ki cihazınızın ramini programsız olarak öğrenmeniz mümkün değildir. Ancak cihazınızın özelliklerini detaylı olarak gösteren çeşitli programlardan faydalanabilirsiniz.

Günlük işler için kullanılacak bilgisayarların ram’leri genellikle 8 GB civarında olmaktadır. Ancak bir oyun bilgisayarı almak istiyorsanız 8 GB’ın altına düşmemeniz de fayda vardır. Daha profesyonel kullanımlar için ise; minimum 16 GB RAM’e sahip bir cihaz satın almayı düşünebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM