Rus Arama Motorları

Rus Arama Motorları

Google, dünyanın pek çok ülkesinde en çok kullanılan arama motorudur. Ancak Rusya söz konusu olduğunda aynı şey söylemek mümkün değildir.   Rusya genellikle aramalarını Rus arama motorları aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Rus Arama Motorları

Rusya’da en çok kullanılan arama motorlarının başında Yandex gelmektedir. Ülkedeki insanların %60’lık kısmı Yandex arama motorunu kullanmayı tercih etmektedir. Ardından Google gelmektedir. Yandex ve Google arama motorlarının yanı sıra mail.ru Rambler gibi arama motorları da ülkede sıklıkla kullanılmaktadır.

Yandex

Yandex dünyanın en çok kullanılan arama motorları arasında yer almaktadır. Büyük bir teknoloji şirketi olan firma her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaktadır. Son zamanlarda gözüken Google arama motorunda çıkan spam sonuçlar Türkiye’de dahi Yandex kullanımının artmasına neden olmuştur.

Yandex tıpkı Google gibi oldukça farklı alanlarda hizmet vermektedir. Bu nedenle yalnızca bir arama motoru olduğunu söylemek mümkün değildir Yandex üzerinden maillerinizi kontrol edebilir akıllı asistanı kullanabilirsiniz. Ayrıca araç çağırma, haritaları kullanma, müzik akışı gibi oldukça gelişmiş özellikler bulunmaktadır.

Mail.ru

Mail.ru her ne kadar Rusya’da da Türkiye’de de Yandex kadar popüler olamamış olsa dahi oldukça çok kullanılan arama motorlarından birisidir. 1998 yılında kurulmuş ve asıl popülerliğini geçmiş yıllarda kazanmıştır. Günümüzdeyse aylık yaklaşık 70.000.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir. yapılan araştırmalar mail.ru arama motorunun dünyadaki en popüler 50 site içerisinde olduğunu göstermektedir.

Rambler

Rampler 1996 yılında Rusya’nın Moskova şehrinde kurulmuş bir arama motorudur. Kurulduğu zamanlarda arama motoru amacıyla kullanılmamıştır. 2005 yılı itibariyle ise kullanıcıların ziyaretine açık hale getirilmiştir. 2008 yılından sonra en popüler haline almış ve farklı şirketlerle bir araya gelmiştir. 2010 2015 yılları arasında Rusya’da çok kullanılan ilk 10 site arasına girmeyi başarmıştır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM