Telefon Wifi Bağlanıyor ama İnternet Erişimi Yok

Telefon Wifi Bağlanıyor ama İnternet Erişimi Yok

Günümüzde akıllı telefonların daha kapsamlı hale gelmesinde en büyük etki internet bağlantısına sahip olmalarıdır. Ancak kimi zaman telefon wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Cihazın Wi-fi ağına bağlanmasına rağmen internet erişiminin sağlanamaması oldukça can sıkıcı bir durum olabilir. Bunun pek çok nedeni mevcuttur. Internet bağlantı problemini çözmek için öncelikle sorunun kaynağını öğrenmeniz gerekmektedir. Birlikte Wi-fi ağına bağlanan telefonun internet erişimi olmamasının nedenlerine inceleyelim ve çözümlerine göz atalım.

Telefon Wifi Bağlanıyor ama İnternet Erişimi Yok

 Mobil cihazınızla bir kablosuz ağa bağlanmanıza rağmen internet erişimi sağlanmıyorsa bazı adımları sırasıyla denemenizde fayda vardır. Paylaşımımızı yaparken en kolaydan zora doğru ilerleyerek adımları hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlayacağız.

Sinyal Gücü

Özellikle Wifi bağlantısı ile telefonunuz arasında bir mesafe varsa güçlü bir sinyal sağlanmıyor olabilir. Bu durumda Wifi’ye bağlanmış olsanız dahi internet erişimi konusunda problem yaşayabilirsiniz. Eğer imkânınız varsa deneme yapmak için Wifi ağına yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Kalıcı çözüm için ise bir Wifi sinyal yükselticiden faydalanmayı düşünebilirsiniz.

İnternet Erişim Sorunu

Zaman zaman internet bağlantılarında genel problemler yaşanabilir. Cihazınız ağa bağlanmasına rağmen internet erişim sorunu yaşıyorsanız öncelikle modeminizi kapatıp tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Çözülmemiş ise genel bir problem olabileceğini düşünerek kullanmış olduğunuz internet servis sağlayıcı firmasının müşteri hizmetlerini arayarak destek alabilirsiniz.

Wifi Ayarları

Telefonunuzun Wifi ayarlarında bazı problemler olabilir. Kontrol etmek için öncelikle ayarlar bölümüne girerek wifi alanına tıklamalısınız. Burada karşınıza farklı internet bağlantıları çıkabilir. Kullanmış olduğunuz Wifi ağının üzerine tıklayarak bağlan diyebilirsiniz. Eğer bağlantı esnasında problem yaşıyorsanız ağı unutmayı ve tekrar doğru şifre girdiğinizden emin olarak bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Modem Ayarları

Özellikle internet sağlayıcısının değişmesi gibi durumlar sonrasında modem ve yönlendiricide yapılandırma hataları ile karşılaşılabilmektedir. Eğer önceki çözümleri denemenize rağmen sorununuz devam ediyorsa modem ayarlarınızı yeniden yapılandırmayı deneyebilirsiniz. Öncelikle modeminizi kapatabilir ve birkaç dakika bekledikten sonra tekrar açabilirsiniz. modeminizin arayüzüne girerek ayarlarını kontrol edebilirsiniz. İhtiyaç duymanız durumunda modern şifresini değiştirebilirsiniz.

DNS Ayarları

DNS ayarlarında yaşanan problemler internet bağlantı sorunlarının en sık karşılaşılan nedenleri arasında yer almaktadır. Öncelikle işe dns sunucusunu değiştirerek başlayabilirsiniz. Varsayılan dns sunucuları yavaş ya da erişilemez olduklarını kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde bağlantı probleminiz ortadan kaldırmanız oldukça olasıdır.

Sunucu değişikliği için öncelikle ayarlar bölümünden Wifi seçeneğine tıklamalı ve wifi ağları bölümüne ilerlemelisiniz. İleri butonuna tıkladığınızda karşınıza ağ ayarları bölümü gelecektir. Burada statik seçeneğine tıklayabilir ve aşağıdaki DNS’lerden dilediğinizi girebilirsiniz.

  • Cloudflare DNS: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1
  • Google DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
  • OpenDNS: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220
  • Quad9 DNS: 9.9.9.9 ve 149.112.112.112
  • DNS.WATCH: 84.200.69.80 ve 84.200.70.40

DNS ön belleğinde yaşanan çakışmalar nedeniyle internet bağlantınızda bir problem yaşanabilir. Bunun için dns önbelleğini temizlemenizde fayda vardır. Bunun için ayarlar bölümünden Wifi alanına ilerlemelisiniz. İleri butonuna tıkladığınızda karşınıza IP ayarları bölümü çıkacaktır. Buradan dns 1 ve dns 2 ayarlarınızı değiştirerek kaydedebilirsiniz. Dns önbelleğiniz temizlenmiş olacaktır.

Eğer girmiş olduğunuz statik dns sonrasında çözemediyseniz ip ayarlarını bölümüne ilerledikten sonra “DHCP” seçeneği ile otomatik dns adreslerini kullanmanız mümkündür.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM