2023 Bilsem 4. Sınıf Sınavı Var mı?

2023 Bilsem 4. Sınıf Sınavı Var mı?

Geçtiğimiz sene Bilsem sınavlarına girebilecek sınıf düzeylerinde bir değişiklik yapılmış ve 4. Sınıf öğrencilerine de Bilsem sınavına girebilme şansı tanınmıştı ancak bu yıl 4. Sınıflar Bilsem’e giremeyecek. Geçen yıl pandemi sebebiyle tanınan ek hak, bu yıl yeniden tanınmayacak olsa da birçok velinin bu karardan dolayı mutsuz olduğunu söylemek mümkün. Belki gelecek yıllarda 4. Sınıflar yeniden Bilsem sürecine dahil edilebilir. Onun için Bilsem 4. Sınıf sorularını çözmek isteyen ve bu düzeyde çalışma yapmak isteyenler olabilir. Biz de bu yazıda 4. Sınıf Bilsem adaylarına bazı öneriler sunduk.

Bilsem 4. Sınıf için Nasıl Bir Hazırlık Yapılabilir?

İlköğretimin 1,2 ve 3. Sınıflarına göre 4. Sınıflar daha yüksek bir seviyede olduğundan 4. Sınıf Bilsem soruları da aynı doğrultuda daha zor olarak kabul edilir. Yine de 4. Sınıf öğrencilerinin seviyelerine uygun sorular olduğunu belirtmekte fayda var.

Tıpkı diğer sınıf düzeylerinde olduğu gibi 4. Sınıf Bilsem’e hazırlıkta da en önemli kısım, düzenli ve dengeli çalışmaktır. Sadece Bilsem’de değil diğer sınavlarda da düzenli ve dengeli çalışmak birçok kapının anahtarına sahip olmanız anlamına gelecektir.

Bilsem’de daha önceki yıllarda çıkan soruları iyice incelemek, bu soruların temel mantığını ve işleyişini kavramak, sık sık bu tür sorular çözmek sizi rakipleriniz karşısında bir adım öne geçirecektir. Netice itibariyle bu tip Bilsem sorularının mantığını anladığınızda karşınıza çıkacak benzer özellikteki soruları da daha kolay anlayabilir ve daha kolay çözebilirsiniz. Ne kadar soru çözerseniz o kadar aşina olur ve o kadar hızlanırsınız.

Çıkmış sorular ile birlikte çeşitli yayınevleri tarafından basılan Bilsem hazırlık kitapları ya da soru bankaları da aynı şekilde pozitif yönde etki gösterecektir. Bilsem sorularını iyice anlamış uzman öğretmenler tarafından hazırlanan soru bankaları ve test kitapçıkları verimli bir test süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bilsem hazırlık uygulamaları ise çıkmış sorular ve soru bankalarına göre daha avantajlı bir fırsat sunarlar. Bilsem sınavları tabletlerle yapıldığından tabletinize ya da telefonunuza yükleyeceğiniz MentalUP benzeri Bilsem hazırlık uygulamaları ile hem eğlenerek ve oyun oynayarak keyifli zaman geçirebilir hem de Bilsem’e hazırlık için çok verimli bir planlama yapmış olursunuz.

Bilsem 4. Sınıf Hazırlık İçin Diğer Öneriler

Bilsem sınavına hazırlanırken unutulmaması gereken en önemli 3 yardımcı faktörden biri uyku, biri beslenme biri de psikolojidir.

Bilsem hazırlık sürecinde uykunuzu düzenli hale getirir ve yeterince kaliteli uyursanız zihinsel becerilerinizi daha iyi kullanabilirsiniz. Bu da sınavda daha başarılı olmanıza yardımcı olur.

Beslenmenize dikkat ederek yeterli besinleri tüketirseniz beyniniz daha iyi çalışır ve odaklanma becerileri ile konsantrasyon becerileriniz artar. Böylece sorulara daha iyi odaklanıp daha hızlı cevaplayabilirsiniz.

Psikolojiniz iyi olursa ve mutlu olursanız sınav hazırlığı sırasında ve sınav anında anlama ve problem çözme becerileriniz güçlenebilir. Dolayısıyla soruların mantığını daha net kavrayarak başarılı cevaplar verebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM