Muhabbet Kuşunun Küstüğünü Nasıl Anlarız?

Muhabbet Kuşunun Küstüğünü Nasıl Anlarız?

“Muhabbet kuşunun küstüğünü nasıl anlarız?” hemen her kuş sahibinin belirli dönemlerde sorduğu sorulardan birisidir. Kuşunuz her zamankinden farklı davranıyorsa nedeni bazı davranışlarınızdan rahatsız olmuş olmuş ve size küsmüş olması olabilir.

Muhabbet Kuşunun Küstüğünü Nasıl Anlarız?

Öncelikle unutmamalısınız ki her insan gibi her kuşun da kendine özgü davranışları olabilir. Bu nedenle küslüklerini farklı şekillerde hissettirebilirler.

 • Özellikle sakin bir tabiatı bulunan kuşların saldırganlaşmaya başlaması sahiplerine küstüklerinin en büyük göstergeleri arasında yer alır. Kuşunuz sizi ısırmaya ya da tırnaklarıyla canınızı acıtmaya başladıysa göstergeleri dikkate alabilirsiniz.
 • Sahibine küsen kuşlar, tıpkı insanlar gibi onlardan uzaklaşarak küslüklerini belirtebilirler. Her zaman sizinle oynayan kuşunuz artık etrafınıza yaklaşmıyorsa size küsmüş olabilir.
 • Muhabbet kuşlarının en büyük silahlarından birisi ötüşleridir. Her zamankinden daha fazla ötüyor ve gürültü yapmaya başlıyorsa küs olduklarını hissettirmek istiyor olabilirler.
 • Özellikle duygusal kuşların sahiplerine küsmesiyle birlikte beslenmeyi de reddetmeleri sıklıkla görülür. Yemini yemiyor ya da her zamankinden az besleniyorsa dikkatli olmanızda fayda vardır
 • İnsanlar gibi kuşlar da stres anlarında farklı fiziksel belirtiler gösterebilirler. Bunlardan bir tanesi de tüy dökümüdür. Özellikle mevsim geçişi olmamasına rağmen kuşunuzun tüyleri her zamankinden fazla dökülüyorsa bazı sağlık sorunları olabileceği gibi size küstükleri için strese girmiş de olabilirler.

Muhabbet Kuşu Neden Küser?

Muhabbet kuşunuzun size küstüğünü düşünüyorsanız çözüm bulmadan önce bu küslüğün nedenini araştırmamızda fayda vardır. Muhabbet kuşları farklı nedenlerle sahiplerine küsebilirler.

 • Özellikle ortam değişimi gibi nedenlerle stres altına girmişse kuşunuz size küsmüş ve davranışlarında değişiklikler olmuş olabilir.
 • Sağlık sorunları kuşların küsmelerinin sıklıkla karşılaşılan nedenlerinden birisidir. Kuşunuzda belli bir vitaminin eksikliği ya da enfeksiyon görünüyorsa farklı davranmaya başlayabilir.
 • Kuşların fiziksel olduğu kadar psikolojik sağlıkları da önemlidir. Bunun için kuşlara eğlenebilecekleri bir ortam sağlamak önemlidir. Yeterli oyuncaklarının bulunması hareket etmeleri açısından önemlidir. Aksi takdirde canları sıkılabilir ve sahiplerine küsebilirler.
 • Kuşunuzun yeterince ve doğru bir şekilde beslendiğinden emin olmalısınız. Beslenme eksikliği yaşayan kuşların küsmeleri ve ihtiyaçlarının karşılanmadığını hissetmeleri son derece normaldir.
 • Muhabbet kuşları, ilgi isteyen hayvanlardır. Yeterince ilgilenmez ve sevildiklerini hissettirmezseniz size küsmeleri olasıdır.

Küsen Muhabbet Kuşu Nasıl Barışır?

Muhabbet kuşunuzun sizinle barışması için öncelikle neden küstüğünü doğru bir şekilde anlayabilmeniz önemlidir. Ardından çeşitli yöntemlerden faydalanarak sizinle barışmalarını sağlayabilirsiniz.

 • Kuşunuzun sağlıklı bir ortama sahip olduğundan emin olmanız şarttır. Yeterince beslenebilmeleri, eğlenebilmeleri ve bakım ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için özen göstermelisiniz.
 • Kuşunuzun yeterince hareket etmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Bunun için birlikte oynayabileceğiniz çeşitli oyunlar geliştirebilirsiniz. Ayrıca kuşunuzun yeterince kişisel alanının olduğundan emin olabilir çeşitli oyuncaklar alabilirsiniz.
 • Kuşunuz yalnızlıktan sıkılarak size küsmüş olabilir. bunun için çeşitli kuş grupları bulabilir ve kuşunuzun diğer kuşlarla birlikte zaman geçirebileceği bir ortam ve ayarlayabilirsiniz.
 • Kuşunuzun sağlık kontrollerini yaptırabilir ve eğer bir vitamin eksikliği varsa giderilmesi için destek olabilirsiniz          
 • Tüm gayretlerimize rağmen muhabbet kuşunuz sizinle barışmıyorsa bir hayvan terapistinden yardım almayı düşünebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hayvanlar

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM