İngilizce Kelime Nasıl Ezberlenir?

İngilizce Kelime Nasıl Ezberlenir?

İngilizce kelime nasıl ezberlenir, neden ezberlemekte zorlanıyorum sorularını soruyorsanız kendinizi iyi tanımanız gerekir. Herkesin öğrenme eşiği ve yöntemi diğerinden farklıdır. Sizin yapmanız gereken bildiğiniz ve yeni öğrendiğiniz tüm ezberleme tekniklerini denemektir. Bu teknikler arasından muhakkak herhangi biri size hitap edecek ve öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Kelime ezberlemek, yabancı dil söz konusu olduğunda biraz zor olabilir. Bu nedenle durumu daha da zorlaştırmamak adına profesyonel adım atmanız önerilmektedir. Bu noktada hem yöntemleriniz hem de siz gerçekten hazır olmalısınız. Bunu yapmayı gerçekten istediğinizi bilerek, azimle başlamalısınız. Aksi halde İngilizce kelime ezberleme işi birkaç günde yarım kalacaktır.

İngilizce Kelime Nasıl Ezberlenir?

 • İngilizce kelime ezberleme yöntemleri üzerine kısa bir inceleme yaptığınızda aslında bu konuda ne kadar çalışıldığını görebilirsiniz. Pek çok dil bilimci kelime ezberleme konusunda profesyonel yönlendirmeler yapmıştır. Size düşen size uygun olanı keşfetmektir. Bu noktada atacağınız ilk adım okumaktır. Birçok kişiye basit gelen bu yöntem ezberlemenin anahtarıdır.
 • İngilizce kelime ezberleme teknikleri pdf olarak da hazırlanabilmektedir. Bu teknikleri derli toplu bulduğunuzda aradan birini seçebilirsiniz. Gerçekten araştırıp görmeden pes etmek pek doğru bir adım değildir.
 • İngilizce kelimeler size başlangıç noktasında yabancı gelecektir. Bu nedenle tanıdık bir yöntem olan müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. Dinlediğiniz yabancı müzikler kulağınızda yer ettikçe siz de kolaylıkla kelimeleri öğrendiğinizi fark edebileceksiniz.
 • İngilizce kelime nasıl çalışılır sorusuna verilecek bir başka cevap yazmaktır. Yazarak çalışmak zor görünebilir ancak en köklü ve klasik yöntemler arasında yer almaktadır.

Uygulamayla İngilizce Kelime Ezberlenir mi?

İngilizce kelime ezberleme programı kullanmaya alışkın biriyseniz bilgisayar başında kelime ezberlemektense cep telefonlarınızda ezberlemeyi tercih edebilirsiniz. Cep telefonları sayesinde günün herhangi bir anında dilediğiniz gibi uygulamayı indirip kelimeleri gözlemleyebilirsiniz.

İngilizce kelime programı olarak bilinen onlarca uygulama bulunmaktadır. Cep telefonunuzun uygulama mağazasından indirip dilediğiniz gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Binlerce kelimeyi haznesinde barındıran uygulamalar aynı zamanda Türkçe karşılıklarını ve kullanım alanlarını da göstermektedir. Bu bakımdan faydalı olmaları mümkündür. Bunların yanında nasıl telaffuz edildiğini dinleme şansınızın olması, kelime ezberinizi kolaylaştıracaktır.

Resimlerle İngilizce Kelime Ezberlenir mi?

İngilizce kelime ezberi konusunda aceleniz yoksa zamana yayarak yavaş yavaş keyif alarak ezberleyebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için resimler de kullanılabilmektedir.

Kelimenin ne anlama geldiğini ifade eden fotoğraf ya da resim bulmanız, görsel olarak aklınızda kalmasını sağlayacaktır. Bunun için sık önerilen yöntemlerden biri resim ajandasıdır.

Kitaplardan kelime anlamlarına denk gelen resimleri, fotoğrafları toplayıp tek bir ajandada bir araya getirmek önemlidir.

Ajandada kelimenin karşısında resim yer alacak ve baktığınızda hem kelime hem de görsel aklınızda yer edecektir. Bu sayede kelime ezberiniz çok zaman almayacak ve eğlenceli olarak tamamlanacaktır.

Resim kesip yapıştırmak zaman alır diye düşünenlerdenseniz çıkartmaları da tercih edebilirsiniz.

Karikatür ile İngilizce Kelime Ezberi Yapılır mı?

İngilizce kelimeler çoğu zaman kalem, elma gibi basit olmaz. Kişinin kelimenin anlamını ezberleyebilmesi için nerelerde kullanıldığını bilmesi gerekir. Kelime hangi durumlarda kullanılıyorsa öğrenilmesi bu kadar kolay olmaktadır. Dolayısıyla bu gibi bir durum için karikatür çok işe yarayacaktır.

Karikatür çiziminizin mükemmel olmasına gerek yoktur. Çizip üzerine kelimenin nasıl kullanıldığını hikâye ederseniz ezberinizde kalması çok daha kolay olacaktır. Birçok kişi, çizimleri kötü olduğu için bundan sakınacaktır ancak tercih edenler karikatür programlarını da kullanabilir.

Çizimi de kelimeyi de kendiniz bir araya getirdiğinizde aklınızda bir hikâye canlanır. Dolayısıyla aradan uzun zaman geçse de kelimenin ezberinizde olduğunu görmeniz çok zaman almayacaktır.

Kelime Fanusu, Ezber Yapmak İçin Yardımcı Olur mu?

Kelime fanusu en eski zamanlardan itibaren kullanılan yöntemlerden biridir. Boş olan fanusa ezberlemeniz gereken kelimeleri doldurup aralarından seçim yapmanız temeline dayandırılmaktadır. Bunu yaparken küçük küçük kâğıtlara kelimeleri yazıp aralarından herhangi birini seçebilirsiniz.

Kelimeleri yazarken zaman kazanmak adına bildiğiniz kelimeleri yazmamaya özen göstermelisiniz. Bilmediğiniz herhangi bir fikriniz olmayan kelimeleri yazdığınızda her seferinde öğrenmek zorunda kalırsınız.

İlk çekişte hatırlayamadıklarınızı fanusun içine geri bırakmalı daha sonra tekrar tekrar çekmelisiniz. Bu sayede çok daha kolay ezber yapabilirsiniz.

Telefon Hatırlatıcısıyla İngilizce Kelimeler Ezberlenir mi?

Gelişen teknoloji her konuda olduğu gibi dil eğitimi konusunda da size yardımcı olacaktır. Doğru şekilde kullanmanız halinde kelime ezberi yapabilmenize olanak sağlayacaktır.

Telefon hatırlatıcısı dendiğinde akla ilk olarak su ya da yürüyüş gelebilir ancak siz bu yöntemi İngilizce kelimeler için de kullanabilirsiniz. Hatırlatıcıya ya da takviminize yazdığınız belli başlı kelimeleri zaman ayarlı olarak düzenlemelisiniz.

Belli aralıklarla size bildirim göndererek kelimeleri görmenizi, anlamını öğrenmenizi sağlayacaktır. Hem telefon devamlı elinizde olduğu için hem de ekranda görmek zorunda kaldığınız için İngilizce öğrenmeniz çok zor olmayacaktır.

Kelime ezberinde kişi açıp da tek tek ezber yapmak istemediğinde, alternatiflerin düşünülmesi gerekir. Bu durumda alternatif olarak teknoloji büyük bir etkiye sahiptir.

Ses Kaydı ile İngilizce Kelimeler Ezberlenir mi?

Ses kaydı, İngilizce eğitimlerde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Özellikle kelime söz konusu olduğunda öğrenmek bir hayli kolay olabilmektedir. Ses kayıtlarını doğru şekilde hazırlayıp öğrenmeniz halinde kelimelerin kendiliğinden aklınıza yerleşmeye başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Ses kaydı için yapmanız gereken kelimeleri kendi sesinizle tek tek telaffuz edip sonrasında Türkçelerini söylemektir. Türkçe karşılıklarını söyledikten sonra kaydı sonlandırıp her gün belli saatlerde dinlemeniz önerilmektedir.

Okul servisinde, araba kullanırken arka planda, toplu taşıma araçlarında zaman geçirirken ses kayıtları ile kaliteli eğitim alabilirsiniz. Hem zamanı verimli kullanabilmeyi hem de detaylı şekilde kelime ezberi yapabilmeyi mümkün kılan bir yöntemdir.

Deneme Yazarak İngilizce Kelime Ezberi Yapılır mı?

Başlangıç aşamasında çok zor gibi görünen ancak aslında zamanla çok büyük faydalar yaratan yazma işi, kelime ezberinde de etkisini hissettirmektedir.

Kişi, ezber yapabilmek için hangi kelimenin nerede, nasıl kullanıldığını iyi bilmelidir. Bilmediğiniz kelimeleri kullanmak zor olsa da önce cümle kurma ile işe başlayabilirsiniz. Cümle içinde kullanmaya başladıktan sonra yavaş yavaş denemeler oluşturmalısınız.

Paragrafları bir araya getirip oluşturduğunuz denemeleri kendiniz kontrol etmelisiniz. Kendiniz kontrol edip hatalarınızı buldukça İngilizce öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.

Bir sonrakinde çok daha kolay şekilde yazabildiğinizi, kelimelerin nerelerde kullanılacağını daha kolay keşfedebildiğinizi fark edersiniz. Bu bakımdan yazmaktan korkmadan uzun uzun paragraflar oluşturmanız tavsiye edilmektedir.

Türkçe Benzetimlerle İngilizce Kelime Ezberlenir mi?

Türkçe benzetim yöntemi son dönemlerde çok sık tercih edilen ve öğrencilerde olumlu dönüt alınan yöntemlerden bir tanesidir.

Kişi kelime ezberlemek istediğinde o kelimeyi Türkçede başka bir kelimeye benzetmektedir. Bu sayede ezberde çağrışım gücünden yararlanarak kelimeleri hafızada tutmak çok daha kolay bir hal almaktadır. Kullanılan bu yöntem hızlı sonuç veren, uzun vadeli bir yöntemdir.

Çizgi Filmlerle İngilizce Kelime Ezberi Yapılır mı?

İngilizce kelime ezberi yöntemleri söz konusu olduğunda sık sık film önerisi vurgulanır. Kişi henüz İngilizceye yeni yeni adapte oluyorsa kelimelerden bir şey anlaması mümkün değildir. Bu nedenle daha net ve sade konuşmaların geçtiği çizgi filmler önerilmektedir.

Çizgi filmler sayesinde hem kelimeleri ayırt etmeniz daha kolay olacaktır hem de ezberinizde daha kolay kalacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. İngilizce kelime ezberlemek için wordbit kelime uygulamasını kullanıyorum.
  Telefonumun kilidini açarken direkt kelime çıkarıyor. İstersen test ile biliyorsun istersen anlamını o söylüyor. Çok faydasını gördüm.

  • Ben de bu uygulamayı kullanıyorum ve çok faydasını gördüm. Hedefim her ay 60 kelime ezberlemek. Günlük ortalama 2 kelime çok değil ama yıllık 700 kelime çok büyük ilerleme.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM