Askerlikte Kullanılacak Telefon Modelleri Hangileri?

Askerlikte Kullanılacak Telefon Modelleri Hangileri?

Askerde telefon kullanmak serbest mi? Askerlikte kullanılabilecek telefonlar hangileri? Akıllı telefonlar kullanılabiliyor mu? gibi askerlik ve telefon kullanımı ile aklınıza takılan soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkeğin belli yaş aralığında yapması gereken vatani görevi, kısa ve uzun süreçli olmak üzere ikiye ayrılır. Askerler aldıkları eğitime göre askerliklerini kısa ya da uzun süreli yapma hakkına sahipler. Bu süreçte yaşanan terör olayları ve çatışmalar askere giden pek çok bireyin ailesini endişe içinde bırakıyor. Türkiye’nin neresinde olursa olsun asker ailesi için sıkıntılı ve üzücü bir bekleme süreci başlıyor.

Askerle irtibat kuramamak ise işleri çok daha zora sokuyor. Günün her anı haber alamamak ve ne yaşadığını bilememek asker aileleri için oldukça yıpratıcı. Tüm bunların yanında askerde yaşayacağı disipline alışkın olmayan kişi de ortamda kısa sürede bunalıp aile özlemi çekmeye başlayabiliyor. Bu noktada ailesiyle iletişim kurmak isteyen askerler için yapılan yeni düzenleme oldukça güzel sonuçlar alınmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Askerlikte Telefon Kullanılır mı?

Türk Silahlı Kuvvetleri askere gelen ve askerlikte aile özleme çeken er ve erbaşlar için yeni bir düzenleme getirdi. Daha önce yasak ve cezalı olan cep telefonu kullanımı, yeni düzenleme ile belli koşullar halinde serbest bırakıldı. Askerlerin kullanabileceği hat özel olarak hazırlanacak. Yalnızca 7 ayrı numaranın aramasına açık olan bu hatlar, mesai saatleri içinde kesinlikle devre dışı kalacak. Gün içinde saat 08:00 ile 18:00 arasında kullanılamayacak olan telefonlar, günün geri kalan kısmında seçili 7 numaraya açık olacak.

Askerin moral ve motivasyonu için büyük bir destek olan telefon uygulamasında, telefonun markası ve modeli de oldukça önemli. Yasaklı olan akıllı telefonların yerine standartları ve özellikleri sınırlı yalnızca aramalara açık telefonlar kullanılabilecek.

Askerde Hangi Telefonlar Kullanılabilir?

Samsung E1190

Askerlik yaparken tercih edilmesi gereken telefonlar, donanımı az ancak kendi sınıfında başarılı olan telefonlar olmalı. Bilhassa şarj süresi uzun olan telefon satın alınmaya özen gösterilmeli. Bu kategoride en iyi telefonlar arasında Samsung E1190 tavsiye edilebilir. Telefon oldukça uygun bir fiyatı sahip. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan bekleme ve konuşma süresini kullanabilmeniz mümkün. Tüm bunların yanında kapaklı ve küçük olan telefonla rahat bir kullanım da söz konusu.

BB Mobile E111

Kompakt özellikli, küçük ve oldukça sade bir tasarıma sahip olan BB Mobile E111, 1.4 inç ekrana sahip. Kullanıcısına el feneri, radyo avantajları sunan telefon, 430 saat bekleme süresi sunmakta. Ayrıca konuşma süresinin de 8,5 saat olması dikkat çekiyor. BB Mobile E111 için pratik ve bir o kadar da kullanışlı demek mümkün.

Anka A9

Akıllı bir telefon kadar olmasa da oldukça estetik ve bir o kadar da güzel kamuflesi bulunan Anka A9, kullanıcılarına uzun süreli şarj fırsatı sunuyor. Kesintisiz radyosu, MP3 çaları ile dinlenmenize ve rahat kullanıma fırsat tanıyor. Fiyatı oldukça uygun olan telefonun çok dayanıklı olduğunu söylemek de mümkün.

Hiking X6

Askerde en çok kullanılan telefonlardan biri olan Hiking X6 pek çok akıllı telefondan daha dayanıklı kasaya sahip. Estetik ve bir o kadar da küçük olan telefonun tam bir asker telefonu olduğunu söylemek mümkün. Diğer asker telefonlarından farklı olarak radyosu bulunmayan Hiking X6’nın şarj donanımı ve ses düzeyi oldukça başarılı. Tüm bunların yanında bluetooth, flash ve alarm detayları da dikkat çekiyor.

BB Mobile B1280

Askerler için en ideal telefonlardan biri kabul edilen BB Mobile B1280, kendi kulvarında diğer telefonlara meydan okuyacak donanıma sahip. Kullanışlı boyutu sayesinde devamlı elinizin altında olan telefon, uzun süre şarj sorunu yaşamanıza da engel olacaktır. Konuşma ve zil sesi donanımına bakıldığında ses düzeyinin oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün. Hoparlör, flash, radyo ve dayanıklı kasa ile BB Mobile B1280 tercih edilebilir araçlardan biri.

Alcatech E202

Alarm, çalar saat ve takvim özelliği bulunan Alcatech E202 ile gün içinde bir telefondan beklediğiniz tüm detayları karşılayabilirsiniz. Ürün, oldukça güzel bir fiyata 2 yıl garanti kapsamında satışa sunulmaktadır. Estetik görünümü kadar ekran büyüklüğü de hemen her askere hitap eden telefonun, şarj dayanıklılığı da pek çok telefondan daha uzun süreli. Tüm bunların yanı sıra bluetooth özelliğine sahip olan Alcatech E202 ile arkadaşlarınızla şarkı alışverişinde bulunmanız mümkün. Telefonun çoklu dil seçeneğinin yanı sıra uzun süre bekleme modu da aktif. El feneri ve radyo avantajıyla gün içinde telefondan beklediğiniz tüm özellikleri bulabilirsiniz.

Viatech S365

Askerlik yaparken kullanılacak en rahat telefonlardan biri olan Viatech S365, en çok satan telefonlar arasında yerini alıyor. Neredeyse tüm asker telefonlarından daha uygun fiyatlı olan ürünün gri ve siyah seçeneklerinin dışında asker yeşili rengi de bulunmakta. Şarj, bekleme süresi ve ses düzeyi bakımından sizi zorlamayacak olan telefonun 16MB RAM ve radyo avantajı da vardır. 1.8 inç ekranı ile 5 saat konuşma süresine sahip kullanışlı bir telefon olduğunu söylemek mümkün.

 Niu 1205

1.8 inç ekranı ve küçük tasarımı ile dikkat çeken Niu1205, askerlik süresinde işinize yarayacak telefonlardan bir tanesidir. El feneri, hesap makinesi, takvimi ve not defterinin yanı sıra çalar saat avantajı da vardır. Piyasanın biraz üzerinde olan fiyatına rağmen çokça kullanılan telefonlardan biridir.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM