Adobe Photoshop Nedir? Ne İşe Yarar?

Adobe Photoshop Nedir? Ne İşe Yarar?

Photoshop ile ister profesyonel isterse hobi olarak ilgilen hemen hemen herkes Adobe Photoshop programının adını duymuş ya da kullanmıştır. Bu yazımızda Adobe Photoshop nedir? Avantajları ve dezavantajları neler? Neler yapılabilir? sorularının cevaplarını verdik.

Grafik düzenleme yazılımları arasında önemli bir yere sahip olan Adobe Photoshop ile resimler üzerine düzenlemeler yapabilirsiniz. Alanının en iyilerinden olan Adobe Photoshop çeşitli yazılımlarla, fontlarla, fırça modelleriyle desteklenerek daha geniş kapsamlı bir program haline getirilebilir.

Adobe Photoshop ile aynı karede yer almayan, yan yana gelmemiş insanları bile aynı kare içine almak mümkündür. Üstelik bunu yaparken eğer iyi seviyede bir photoshop beceriniz varsa resmin üzerinde oynandığı anlamak çok güç olacaktır.

Photoshop programını tamamen eğlence amacıyla kullanabileceğiniz gibi profesyonelce kullanmanız da mümkün. Çeşitli iş alanlarında Photoshop’u profesyonelce kullananlar şeklinde arayışlar vardır. Photoshop’u en basit haliyle öğrenmek için kendi sitesindeki anlatımlar, internette yer alan rehberler çoğu zaman yeterli olabilmektedir ama en iyi öğrenme şeklinin programı kullanarak, deneyerek olduğunu bilmelisiniz.

Yazının detaylarına geçmeden önce detaylı olarak photoshop ne demek öğrenmek isterseniz; sizi buraya alalım.

Adobe Photoshop Nedir?

Adobe Photoshop, görsellerini şekillendirebileceğiniz, üzerinde çok çeşitli düzenlemeler yapabileceğiniz bir resim editörü yazılımıdır. Dijital ortamda fotoğraflar üzerinde ışık, renklendirme alanlarında çeşitli düzenlemeler, çok sayıda filtre, kolaj uygulaması yapabileceğiniz Adobe Photoshop uygulaması ücret karşılığında satışa sunulmaktadır.

Adobe Photoshop Ne İşe Yarar?

En popüler grafik tasarım araçlarından olan Adobe Photoshop akıllı yazılım sınıfına gitmektedir ve en gelişmiş sistemlerin kullanılmasıyla meşhurdur. Photoshop ile yapabilecekleriniz konusunda net bir çizgi yoktur. Hayal gücünüze bağlı olarak çok ilginç şeyler ortaya çıkartabilirsiniz. Web tasarım, logo tasarım, maskot tasarım, özel çizimler, fotomontaj, reklam ve afiş hazırlama Adobe Photoshop ile yapabileceğiniz bazı işlemlerdendir.

Benzer İçerik: En İyi 10 Photoshop Programı

Neden Adobe Photoshop?

İnternet dünyasında karşınıza çıkan sayısız tanıtım, duyuru, web sitesi gibi birçok yerde temel yapısı tasarım dayalı olan görseller yer almaktadır. Tüm bu görseller insanların ilgisini çekerek kendisine yöneltmektedir. Tüm bunları yapabileceğiniz çok sayıda tasarım programı vardır ama seçeceğiniz programın kullanışlı, çok yönlü olması oldukça önemli. Bu noktada Adobe Photoshop bu amaç için hazırlanmış olduğundan olsa gerek en çok tercih edilenler arasında yer almayı başarmıştır. Paint ve Photoshop uygulamamalarında hazırlanan görseller arasında ciddi farklar vardır. Kaliteli, canlı, güzel tasarımlar yapmak düşüncesindeyiz önceliğiniz kesinlikle Adobe Photoshop’tan yana olmalı. Bunun dışında Photoshop, fotoğrafçılık sektöründe en çok kullanılan unsurlardandır. Kalite bakımından Adobe Photoshop’tan çok daha iyi uygulamalar olduğu da bir gerçek ama aralarında kalite ve kullanım kolaylığı açısından tek olanın Photoshop olduğunu bilmeniz gerek.

Adobe Photoshop Nereden Bulunur?

Adobe Photoshop uygulamasının en yeni versiyonlarını, internette satış yapan tekno marketlerden, teknoloji mağazalarından bulabilirsiniz. Buralardan alacağınız Photoshop uygulaması için farklı bedeller ödemeniz de mümkün. Mağazalar ve web siteleri arasında bu anlamda ciddi bir rekabet vardır. Photoshop uygulamasının yasal olmayan türleri de internette çok sayıda sitede yer almaktadır ama gerek yasal açıdan gerekse çalışmalarınızın güvenliği için bu yoldan uzak durmanıza yarar var.

Adobe Photoshop Gelişim Süreci

Üniversite öğrencisi Thomas Knoll tarafından 1987 yılında geliştirilmeye başlanan uygulama ilk etapta monokrom ekran üzerinde siyah beyaz resimlerin düzenlenmesine yarıyordu. Yıl 1988 olduğunda Adobe, uygulamanın lisansını satın alarak bünyesine kattı. Uygulamanın ilk haliyle son versiyonu arasında farkları Adobe’nin uygulamaya neler kattığınız çok net gösteriyor. Hemen her yıl yenilenen versiyonuyla uygulama sürekli yenilenmeye, gelişmeye devam ediyor. Özellikle CS4 sürümünden sonra üzerinde ciddi değişiklikler görülen uygulamanın CS5 versiyonu için en kullanışlı ve iyi versiyon denebilir. Üzerine yeni versiyon gelmiş olmasına rağmen CS5 sürümü en sevilen sürüm olmaya devam etmektedir. Son gelişmelerle uygulamada yapılabileceklerin sınırı tamamen kalkmıştır.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Adobe photoshop ne işe yarar? Bir filmin düzenlemelerini yapmak mümkün mü? Kısa bir film için program arıyorum..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM