Başörtü ve Şallarda Oluşan Kötü Kokular Nasıl Önlenir?

Başörtü ve Şallarda Oluşan Kötü Kokular Nasıl Önlenir?

Başörtü ve şallarda oluşan kötü kokular, kapalı bayanlar için ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Dışarıdaki kötü havaya, sigara dumanına ya da ter kokusuna maruz kalan baş örtüleri bir süre sonra rahatsız edici bir kokuya dönüşmektedir.

Uzun süre yıkanmadan üst üste farklı parfüm ile birleşen kötü koku ise başörtülerin oldukça rahatsız edici şekilde kokmasına neden olmaktadır. Bu kokular, kişinin hem kendisini hem de çevresindekileri rahatsız edebilir.

Yıkamak, baş örtü ve şal temizliği için en ideal yöntem olmasına karşın, temizliğin ve hoş kokunun kalıcı olmasına yönelik ipuçları birçok bayanın merak ettiği bilgiler arasındadır.

İlginizi Çekebilir: Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Çözümler

Başörtü Ve Şallardaki Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Yaz aylarında kaçınılmaz olan ter kokusu çoğu zaman kapalı bayanların baş örtülerine de sinmekte ve önce kişinin kendini rahatsız edecek derecede bir kokuya neden olmaktadır. Eşarp ve şal temizliği yeterince yapılmış olmasına karşın rahatsız edici kokuları önlemek için mevsime uygun nitelikteki başörtülerin tercih edilmesi gerekir. Yazın özellikle terletecek kalınlıktaki şal ve eşarplar yerine ince ve serin tutan baş örtüler tercih edilmelidir.

Başörtü Ve Şallar İçin Özel Şampuan Kullanılmalı

Eşarp ve şalları temizlemek ve kötü kokularından arındırmak için yıkama esnasında birçok bayan herhangi bir deterjanı tercih etmektedir. İlk etapta etkili olmuş gibi görünse de kısa bir süre sonra kötü koku oluşumunun kaçınılmaz olması oldukça can sıkıcıdır.

Uzun süre baş örtü ve şalların tertemiz ve ferah kokması için özel olarak üretilmiş olan şampuanların tercih edilmesi önerilir. İpek gibi kaliteli baş örtüleri içinde uygun olan ürünler içerdikleri hoş kokulu parfümleri ile kalıcı hoş koku sağlamaktadır.

Başörtü ve Şalların Güzel Kokması İçin Saklama İpuçları

Baş örtülerini saklamak için her tesettürlü bayanın geniş bir çekmeceye ihtiyacı vardır. Şalların sıkışık bir vaziyette durmaları hem özelliklerinin bozulmasına hem de kokularının çekmece ya da dolap içlerinde muhafaza etmek yerine askıda asılı olarak birbirine karışarak kötü kokmalarına neden olur.

Her daim temiz ve ütülü olması gereken baş örtülerinin tek durmaları ideal olanıdır. Böylece rahat bir şekilde duran baş örtülerinin kendilerine has kokularını korumaları daha mümkün olur. Uzun süre takılmamış olarak duran baş örtülerinin de kötü kokma ihtimalleri yüksektir. Dışarıdan çabuk sinen kokuları da kolayca içe çekecek türdeki kumaşa sahip baş örtüleri kullanmadan önce yıkamak gerekebilir.

Şal ve Başörtüleri Kuru Temizleme İle Temizlenmeli

Kuru temizleme hizmeti daha çok önem verilen kaliteli elbise ve takım elbiseler için tercih edilse de baş örtü ve şallar içinde kuru temizleme en uygun olanıdır. Evde yıkarken suyun sertliğinin ya da kullanılan deterjanın baş örtü kumaşına uygun olmaması pahalı fiyatlara alınan şalların özelliklerinin kaybolmasına neden olmaktadır. Sanılanın aksine uygun fiyatlı olan kuru temizleme ile mevcut kokunun uzun süre korunması da olasıdır.

 

Başörtü Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kıyafete uygun başörtü seçerken çok sık kullanılmayan eşarp ve şalların temizliğe ihtiyaçlarının olmadığı düşünülse de makyaj, sigara kokusu ve ter kokusu gibi etkenler kötü kokuyu tetiklemektedir. Hassas kumaş yapısına sahip olduklarından dolayı elde yıkanmaları gereken başörtüler için soğuğa yakın su içerisinde yıkamak gerekir.

Durulamada ise bol su kullanılmalı ve kullanılan deterjan tamamen başörtüden arındırılmalıdır. Pek çok bayan eşarplarının temizliği için saç şampuanlarını tercih etse de ter ve makyaj lekelerini yeterince temizlemeyen deterjanlar yerine bebek şampuanı ya da şal ve eşarplar için satılan özel şampuanlar tercih edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM