Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesindeki kötü kokular, mutfaktaki tüm düzeni alt edebilecek düzeyde bir sorundur. Bulaşık makinenizde kötü koku varsa, bardaklarınız kokuyorsa ve kokudan kurtulmak istiyorsanız içeriğimizde yer alan basit yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bulaşık makinesinde biriken bulaşıkların zaman zaman kötü kokuya sebep olduğu bilinmektedir. Bunun yanında makinenin yıkama sonrası bulaşıklar üzerinde bıraktığı farklı kokular da mevcuttur. Deterjan, yumurta, yağ ya da su kokusu bulaşıkların rahatsız edici olmasına neden olmaktadır.

Bulaşık makinesinin neden olduğu bu kötü kokuların önüne geçebilmenin ilk yolu deterjanınızı değiştirmenizdir. Eğer kalitesi düşük deterjan kullanıyorsanız, bulaşıklarınızı yeterince temizlemiyordur. Dolayısıyla yarı temizlenmiş yarı kirli kalmış bulanık su, bulaşıklar üzerinde kötü kokuya neden olur.

Bulaşık makinenizin koku yapmasına engel olmak için yoğun aromalı deterjanları tercih etmelisiniz. Limon ve portakal aromalı bulaşık deterjanları bulaşık makinenizde kötü koku oluşmasına engel olacaktır. Bunun yanında hazır satılan bulaşık makinesi kokularını da deneyebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinenizde zaman zaman ağır yemeklerin kokularını hissedebilirsiniz. Bunun yanında deterjan ya da beklemiş su kokuları da rahatsızlık verebilir. Kötü kokuları engellemek için farklı markaların temizleme malzemelerini kullanabilirsiniz. Bu malzemeler işe yaramadığında çamaşır sodasını tercih edebilirsiniz. Henüz makineniz boşken deterjan kısmına yerleştirilen çamaşır sodasıyla bir tur yıkama sağlamalısınız.

Yıkama işlemi bittikten sonra makinede kötü koku kalmadığını fark edeceksiniz. Gerek çamaşır sodası gerek kimyasal temizleyiciler kullandıktan sonra makinenizi bir tur boş şekilde yıkamayı ihmal etmemelisiniz.

Bulaşık Makinesinin Güzel Kokması için Ne Yapılmalı?

Bulaşık makinesinin kötü kokusundan rahatsız olanlar, kokudan kurtulmak için limon ve tarçından faydalanabilirler. Makinenizin daha güzel kokması için temiz bir poşetin içine bir limon kabuğu rendeleyin. Rendelenen kabukların içine 2 ya da 3 adet çubuk tarçın yerleştirin. Poşetin ağız kısmını güzelce bağlayın. Bağlarken çözülmemesi için düğüm atmanızda fayda olacaktır. Sonrasında makinenizin çatal kaşık bölmesine koyabilirsiniz. Bu şekilde tüm bulaşıklara ve makinenin içine koku sinecektir.

Makinenin kokusunun daha güzel olması için tercih edebileceğiniz bu yöntemde çubuk yerine toz tarçın kullanmamalısınız. Limon ıslandıktan sonra balçık olacak koku vermeyecektir.

Bulaşık Makinesinde Bardak Kokuları için Ne Yapılmalı?

Bulaşık makinesinde özellikle bardaklar üzerinde kötü koku yoğunluğu bulunur. Bu kokuların önüne geçmek için kullanabileceğiniz ilk ürün, limondur. Bulaşık yıkamadan önce makinenizin çatal kaşık bölmesine yarım limon koyabilirsiniz. Bununla beraber bardak bölmesinde bulunan bir bardağı ters çevirip içine diğer yarım limonu yerleştirebilirsiniz.  Yıkama esnasında sıcak su ile birleşen limon, makinede bulunan tüm bulaşıkların güzel kokmasını sağlayacaktır. Akan limon suyu, hemen her bulaşığa etki edecek bilhassa bardaklarınızın daha ferah kokmasını sağlayacaktır.

Limon yerleştirmek yerine tercih edebileceğiniz bir başka yol ise parlatıcı gözüne limon suyu dökmektir. Kullandığınız deterjanla beraber yarım çay bardağı limon suyunu parlatıcı gözüne doldurun. Bardakların kokusunu düzeltecektir.

Bardaktaki Yumurta Kokusu Nasıl Geçer?

Bulaşık makinelerinde yıkandıktan sonra yumurta kokusunun ağır olarak hissedildiği fark edilir. Bilhassa bardaklardan alınan bu kötü kokuyu çamaşır suyu ile engellemek mümkündür. Temiz ve derin bir leğenin içine bir su bardağı çamaşır suyu doldurun. Sonrasında bir miktar su ilave edin. Bardaklarınızı hazırlanan suyun içinde en az 15 dakika bekletin. Bekleme işlemi bittikten sonra durulamadan bulaşık makinenize yerleştirin. Bu şekilde yumurta kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Bardakları, çamaşır suyunda bekletme şansınız yoksa makinenizin parlatıcı bölmesine bir miktar çamaşır suyu ilave edebilirsiniz. Böylece bardaklar kokudan temizlenmiş olur. Çamaşır suyunu makineye yerleştirirken renkli bulaşıkların olmamasına özen göstermelisiniz. Aksi halde bulaşıkların renkleri solacaktır.

Bulaşık Makinesi için Doğal Koku Giderici Nedir?

Makinenizde rahatsız edici bir kokuyla karşılaştığınızda önüne geçebilmek için boraks kullanabilirsiniz. Sıcak su ile birleştiğinde çözülebilen boraks, kimyasal temizleyicilerin verdiği zararı vermez. Üstelik doğal olduğu için sürekli kullanmanızda herhangi bir sakınca da yoktur. Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen boraks, makinenizin deterjan bölümüne yerleştirilebilir. Bulaşıklarda yer eden kökü kokuyu dağıtan mineral aynı zamanda çatal ve kaşıklarınıza da parlaklık verir.

Bir çorba kaşığı boraksın içine bir tatlı kaşığı limon tuzu ilave edebilirsiniz. Böylece bulaşıklar daha ferah kokacaktır.

Bulaşık Makinesinin Kokusu için Sirke Kullanılır mı?

Bulaşık makinelerinde yer alan kötü kokunun dağılmasına yardımcı olan bir diğer malzeme de sirkedir. Bulaşıklara doğal parlaklık kazandıran ürün aynı zamanda kokuda dağılmayı da sağlamaktadır. Bulaşıkların yoğun su ve deterjan kokusunu kıran sirke, parlatıcı bölümüne ilave edilebilir. Bölümü dolana kadar sirke ekleyebilirsiniz. Sonrasında en az 5 yıkama kadar eklemenize gerek kalmayacaktır.

Bulaşık makinenizde kötü kokuyu engellemek için sirke kullanmak istediğinizde üzüm sirkesini tercih etmelisiniz. Üzüm sirkesi, diğer sirkelere göre daha baskın kokuya sahiptir.

Bulaşık Makinesine Sinen Kötü Koku Karbonatla Dağılır mı?

Bulaşık makinenize birkaç kullanım sonunda kötü bir koku sinecektir. Bulaşıkların ve suyun neden olduğu bu kokuyu dağıtmak için karbonattan faydalanabilirsiniz. Derin bir kâsenin içine bir paket karbonat dökün. Üzerine bir çay bardağı limon suyu ilave edin. Karışımını homojen hale getirdikten sonra bir bez yardımıyla makinenin her yerine sürün. Bu işlemi yaparken makinenin boş olduğundan emin olun. Karışımı makinenin her yerinde gezdirdikten sonra boş olarak çalıştırın. İçeriye sinen kötü kokunun dağıldığını fark edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesinin Borusu Kokuya Neden Olur mu?

Bulaşık makinelerinize yerleşen kötü kokuyu dağıtmak için hiçbir çare bulamadıysanız nedeni üzerine biraz daha düşünmelisiniz. Kimi zaman yalnızca bekleyen bulaşıklar kimi zamanda yenmiş bir yemek makinede koku yapabilmektedir. Kokunun bir diğer nedeni ise makinelerde yer alan L borulardır. Borunun kolay kireçlenmesi, hızla bakteri üretmesi kötü koku yaymasına neden olmaktadır. Devamlı bakım yapıldığı halde kokunun önüne geçilemediyse muhakkak boruyu değiştirmelisiniz. Yeni boru aldığınızda L yerine S boru tercih ederseniz kokunun ortadan kalktığını da göreceksiniz.

Kapağı Kapalı Olan Bulaşık Makinesi Kokar mı?

Bulaşık makinelerinizden gelen kötü kokunun önüne geçebilmek için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerden biri de kapağını açık bırakmanızdır. Henüz yeni yıkama yapan makine, su kokusu yayacaktır. Bulaşıkları boşalttıktan hemen sonra makinenin kapağını kapatırsanız koku içerde daha yoğun olarak kalacaktır. Bu nedenle temiz bulaşıkları yerine yerleştirdikten sonra kapağı açık şekilde birkaç saat bekletmelisiniz. Hemen kirli bulaşık yerleştirdiğinizde ise makine daha ağır kokacaktır. En az 2 saat boş ve kapak açık şekilde bekletilmesinde yarar vardır.

Bulaşık Makinesinin Kokmaması için Bulaşıklar Nasıl Yerleştirilmelidir?

Bulaşık makinenizde kötü koku olmasını istemezseniz gerekli önlemi almanız gerekir. Eğer makinenize yerleştirdiğiniz bulaşıkları yığınla ve kirli şekilde yerleştirirseniz koku kaçınılmaz olur. Bu nedenle bulaşıklarınızı az ve temizleyerek koymaya özen göstermelisiniz. Kızartma yapılan ya da çok yağlı olan bulaşıkları, muhakkak yağ çözücü sıkılmış şekilde koymalısınız. Soslanmış ve ağır kokan bulaşıkları ise 15 dakika çamaşır suyunda bekleterek yerleştirmelisiniz.

Bardaklarınızın makineden çıktıktan sonra kokmasını istemiyorsanız ağız kısımları aşağı gelecek şekilde yerleştirmelisiniz. Yukarıya bakan bardakların içi deterjan ve bulanık su dolacaktır.

Bulaşıklarınızı makinenize yerleştirirken telle ovduktan sonra koymalısınız. Kaba kiri çıktıktan sonra üzerinde yemek artıklarının kalmadığından emin olmalısınız. Sonrasında rahatlıkla makinenize yerleştirebilirsiniz. Koku ortaya çıkmayacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Bulaşık makinesinden çıkan bardaklar kokuyor. Artık çıldırma derecesine geldim. Herşeyi demedim. Limon, sirke, karbonat, çamaşır suyu ama yok fayda etmiyor. Lütfen kurtarın beni.

    • Gaye hanım benim makinem de 2 yıldır aynı durumdaydı. Sonunda hallettim ve derin bir nefes aldım.
      Öncelikle kesinlikle makinaya yumurtalı şeyler koymuyorum. Filtreyi iyice temizledim ve haftada bir güzelce temizliyorum. Ayrıca makinenin gider hortumunu biraz geriye çekin mutlaka.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM