Odadaki Yanık Kokusu Nasıl Giderilir?

Odadaki Yanık Kokusu Nasıl Giderilir?

Odadaki yanık kokusu nasıl giderilir, mobilyalara sinmeden çıkması için ne yapılması gerekir soruları sık sık sorulmaktadır. Merak edilen bu sorunun birçok yöntemi bulunmaktadır.

Evinizde, doğal yolları kullanarak yanık kokusunu çıkarabileceğiniz gibi kimyasal ürünler kullanarak da yanık kokusundan kurtulabilmeniz mümkündür.

Odada oluşan yanık, yanan ürüne bağlı olarak kötü bir koku oluşturabilmektedir. Plastik bir ürünün yanmasıyla kâğıt ürününün yanması aynı etkiyi yaratmamaktadır. Dolayısıyla ürünlerden ortaya çıkan yanık kokusu da farklılık gösterebilmektedir.

Evin yanması durumu ise başlı başına ciddi bir işlem gerektirmektedir. Yangın kokusu nasıl giderilir bilmeden temizlemeye çalışmak, pek de verimli sonuç yaratmayacaktır.

Odadaki Yanık Kokusu Nasıl Giderilir?

  • Eve sinen is kokusu nasıl giderilir, yanık kokusundan kurtulmak için ne yapmak gerekir sorularının cevabı temizlikten geçmektedir. Yanan bir oda ya da nesne hızla koku yayarak halılar, perdeler ve mobilyalar üzerinde korkunç bir koku bırakır. Bunu aşabilmek için tüm kumaş malzemeleri yıkamanız gerekmektedir. Koltuklarınızı ve halılarınızı yıkatmalı, perdelerinizi en az 2 kez yıkamalısınız.
  • Evdeki yanık kokusunu yenmek için ilk yapacağınız iş, hava akımı sağlamaktır. Tek bir pencere ya da kapı açmanın en ufak faydası olmayacaktır. Bunun için evdeki tüm kapı ve pencereleri açmalı, rüzgârın içeriyi havalandırmasına izin vermelisiniz. Bu sayede kolayca temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Evdeki yanık kokusunu giderme yöntemleri üzerine küçük bir araştırma yaptığınızda soğanın bu konuda başarılı olduğunu görebilirsiniz. Küçük odalarda etkisini gösteren ve özellikle mutfaktaki yanık kokusunu alan soğan, derin bir su kabının içine doğranmalıdır. Kokusu, yanık kokusunu bastırmaya yardımcı olacaktır.

Odadaki Yanık Kokusunu Sütle Gidermek

Odalardaki yanık kokusunu aşabilmek için süt, yardımcı olabilecek bir gıdadır. Bunun için bir tencerenin içerisinde 1 litre kadar süt doldurmanız daha sonra o sütü kaynatmanız gerekmektedir.

Kaynayan sütün kokusu oldukça ağır ve baskın bir kokudur. Dolayısıyla evdeki yanık kokusunun dağılması konusunda yardımcı olacaktır.

Odadaki yanık kokusunu sütle dağıtmak isterseniz yapmanız gereken odaları tek tek gezmektir. Süt hala sıcak ve dumanı tüterken yanık kokusu üzerinden dağıtıcı bir etkiye sahip olabilecektir.

Odadaki Yanık Kokusunu Yumuşatıcıyla Gidermek

Yanık kokusu nasıl çıkar sorusunun bir başka cevabı yumuşatıcıdır. Çamaşır makinesinde çamaşırlarınız için kullandığınız yumuşatıcılar hem sıcak suya rağmen kokularını muhafaza edebilmekte hem de kumaşlardaki kötü kokuyu yenip daha hoş bir koku almasını sağlayabilmektedir. Dolayısıyla odalarınızda yanık durumu söz konusu ise yumuşatıcı bu kokuyu da baskın şekilde çözebilecek kimyasallardan bir tanesidir. Bunun için yapmanız gereken yalnızca bir kaba su koyup odalarda yumuşatıcı bulundurmaktır.

Yetersiz gelmesi halinde suyun içerisine aldığınız yumuşatıcıyı birkaç dakika kaynatabilirsiniz. Bu sayede kokusu daha baskın olacak ve dumanıyla beraber yanık kokusunun üstesinden gelecektir.

Odadaki Yanık Kokusunu Vanilyayla Gidermek

Yanık kokusu birkaç dakika kalıp hemen dağılan bir koku değildir. Bununla beraber tek bir yerde sabit kalıp diğer odalara, salonlara dağılmama gibi bir durumu da yoktur.

Hem çok hızlı yayıldığı hem de uzun süre kalıcı olduğu için kokuyu yenmenin yolları aranmalıdır. Bunu yapabilmenin en etkili yollarından biri de vanilyadır.

Tercih ederseniz çubuk vanilya ya da paket vanilyayı küçük bir tavanın içerisine almalısınız. Daha sonra altını kısarak vanilyayı kavurmalısınız.

Kavurma esnasında devamlı karıştırmalı ve kokusunun daha kolay çıkmasını sağlamalısınız. Vanilya kokusu tüm odalara dolacak ve yanık kokusunu devre dışı bırakacaktır. Diğer odalarda fazla koku varsa tavayla biraz dolaşmanız yeterli olacaktır.

Odadaki Yanık Kokusunu Oda Parfümüyle Gidermek

Odaların tamamına yayılan ve kumaşlardan saçlarınıza, çoraplarınızdan koltuklarınıza kadar her detaya işleyen yanık kokusu çok korkutucu bir kokudur. Rahat nefes almanıza engel olduğu gibi evin pis bir kokuyla dolmasına neden olmaktadır. Bu durumu aşabilmek için oda parfümü kullanabilirsiniz.

Derin bir cezvenin içerisinde göz kararı su doldurmalısınız. Suyu kaynatana kadar ocakta tutmalı daha sonra üzerine 1 tatlı kaşığı kadar oda parfümü dökmelisiniz.

Oda parfümünüz suyla beraber kaynamaya devam ettikçe kokusu hızla yayılacak ve yanık kokusuna galip gelecektir. Bir süre mutfakta kaynattıktan sonra su ılıyana kadar odalarda gezdirmelisiniz. Oda kokusu olarak baskın gelecektir.

Odadaki Yanık Kokusunu Sirkeyle Gidermek

Sirke, ev temizliklerinde olmazsa olmaz malzemelerden biri olarak kullanılmaktadır. Mutfaktaki besleyiciliği ve faydalı özelliklerinin yanı sıra yanık kokusuna da fayda sağladığı görülmektedir.

Sirkeyi kullanarak yanık kokusunu yenmek için yapmanız gereken bir tencerenin içerisine fazla miktarda su koymaktır. Suyu koyduktan sonra kaynamasını beklemeli ve üzerine 1 çay bardağı kadar sirke ilave etmelisiniz.

Sirkeyi koyduktan sonra kaynatmalı ve suyu kaplara bölmelisiniz. Böldüğünüz kapları odalara yerleştirmeli ve koku gidene kadar kalmasını sağlamalısınız.

Odadaki Yanık Kokusunu Tütsüyle Gidermek

Tütsü en eski dönemlerden itibaren kullanılan hoş kokulardan biridir. Birbirinden farklı koku seçenekleri olduğu için tütsüyü yakmak ve or

tamdaki kötü kokuları dağıtmak oldukça kolaydır. En inatçı kokulardan biri olan yanık kokusu, tütsü ile beraber daha kolay dağılacaktır. Bunun için yapmanız gereken kokunun en ağır olduğu odalarda tütsü yakmaktadır.

Çoğu zaman çubuk şeklinde dumanla koku yayan tütsüler, kolayca dağılmakta ve ağır kokunun dağılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kumaşlardan, koltuktan ya da perdeden kokuyu temizlemeniz oldukça kolaylaşmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Çok güzel paylaşımlarda bulunyuorsunuz. Özellikle pratik bilgiler bölümünü severek takip ediyorum. Teşekkürler.

  2. Ben yumuşatıcı kullanıyorum. Bir tencereye su ve biraz da yumuşatıcı kullanıp kaynatıyorum. Ne yanık kokusu ne de başka bir koku kalmıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM