Boraks Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Boraks Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Pratik temizlik çözümlerinin ana maddelerinden birisi olan boraks nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Nereden alınır? sorularının cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Güçlü dezenfektanlardan biri olan boraks, içinde sodyum, su, oksijen ve bor bulundurur. Ev ortamında pek çok kirden kurtulmanıza yardımcı olan boraks bilhassa kötü kokuların giderilmesinde oldukça başarılıdır. Bununla beraber temas ettiğiniz her yüzde oluşabilen mantarların da önüne geçebilmektedir.

Bulaşık deterjanı olarak kullanılmakla beraber çamaşırlar için leke çıkarıcı özelliği taşıyan boraks birbirinden farklı pek çok amaçla tercih edilmektedir. Kullanılan en doğal dezenfektanlardan biri olduğu için pek çok evde bulunan ürünün, doğal mineral olması güven vermektedir. Bu nedenle bulaşıktan çamaşıra kadar her detayda kullanılabilmektedir.

Boraksı evde doğal haliyle kullanmayanlar aslında diş macunlarında, çamaşır deterjanlarında ve el sabunlarında kullanmaktadır. Bu nedenle siz farkında olmasanız da boraks pek çok açıdan hayatınızda yerini almış durumdadır.

Boraks Nedir?

Kimyasal formülü Na2B4O7 • 10H2O olan doğal mineral boraks; sodyum ve borun etkileyici bileşiminden oluşmaktadır. Çok amaçlı temizleyici olarak bilinen madde, uzun süredir pek çok evde kullanılmaktadır. Boraksı en eski temizleyiciler arasında saymak mümkündür. Boraksın yerine pek çok alternatif ürün üretilmiş gibi görünse de etkileyici bir temizlik için hala tercih edilmektedir.

Suda ve sıcak ortamda çözünen boraks, yoğunlaşmış bir borik asitten türemiş, sodyum tuzu olarak da tanımlanabilmektedir. Her ne kadar halk arasında boraks olarak bilinse de bu kimyasal ürünün gerçek adı sodyum borattır.

Boraksın, temizliğe faydası olduğu kadar insan sağlığına zararı olan market temizlik ürünlerine alternatif olduğu da söylenebilir.

Boraks Ne İşe Yarar?

Boraksın en önemli özelliği ağartıcı olmasıdır. Bu açıdan tüm çamaşırlarda leke arındırıcı olarak tercih edilebilmektedir. Bununla beraber yüzeyde ve herhangi bir zeminde mikropları öldürmek için oldukça etkileyicidir. Bahçelerdeki yabani otları öldürmeye kadar etkisi olan boraksın gün içinde harcanan iş gücünü yarı yarıya azalttığı bilinmektedir.

Evdeki her ortamda temizlik sağlayabilme özelliği olan boraksın özellikle çamaşır deterjanlarıyla birlikte kullanıldığı bilinmektedir. Bu şekilde cilde direk temas eden mikroplar öldürülebilmektedir.

Duşakabin ve Küvet Temizliğinde Boraks Kullanımı

Duşakabinler ve küvetler, temizliği en zor olan yerlerdir. Rutubet ve kireç sorunun oldukça fazla olduğu bu iki yerde temizlik sağlayabilmek için pek çok ürünün birlikte kullanılması gerekmektedir. Bunun yerine boraks kullanıldığında tek bir ürünle daha etkili sonuç alınabilmektedir. Nemli bir bezin üzerine boraks serpiştirerek küvet veya duşakabinin zeminini ovun. Birkaç dakika o şekilde beklemesini sağlayıp suyla durulayın.

Tuvalet Tıkanıklığında Boraks Kullanımı

Klozetlerde sık sık gözlemlenen tıkanma durumu aynı şekilde alaturka adı verilen eski tip tuvaletlerde de gözlemlenmektedir. Tıkanıklığı açmak için klozetinizi kırdırmaya ya da her yeri kirletmenize gerek kalmadan boraksla temizlik sağlamanız mümkün. Tuvaletteki suyu pompa yardımıyla tamamen boşaltın. İçine bir su bardağının yarısı kadar boraks dökün. 20 dakika bekledikten sonra üzerine 3 su bardağı kaynar su dökün. 15 dakika daha bekledikten sonra sifonu çekin. Tuvalet tıkanıklığının son bulduğunu görebilirsiniz.

Lavabo Temizliğinde Boraks Kullanımı

Mutfak ya da tuvalet lavabolarını temizlemek için çoğu zaman çamaşır suyu ve kireç çözücü kullanılır. İki madde bir araya geldiğinde ise son derece tehlikeli ve öldürücü olabilmektedir. Kendi hayatınızı riske atmadan zararlı kimyasallardan uzak kalarak boraks kullanabilirsiniz. Sprey ağızlı şişe içerisine 1 çorba kaşığı boraks dökün. Üzerine 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı sirke karıştırın. İçine göz kararı sıcak su ilave edin. Güzelce çalkaladıktan sonra temizlemek istediğiniz yüzeye püskürterek ovun. Yüzeylerin çok daha temiz kaldığını fark edeceksiniz.

Çamaşır Lekelerini Çıkarmada Boraks Kullanımı

Çamaşır üzerinde oluşan bazı lekeler hangi ürün kullanılırsa kullanılsın asla çıkmamaktadır. Bu gibi durumlarda muhakkak boraks da denenmelidir. Kolaylıkla uygulanan ürün hem çamaşıra zarar vermez hem de inatçı lekelerden arınmasını sağlar. 1,5 çorba kaşığı boraksın üzerine 3 çorba kaşığı sıcak su ilave edin. Yarım saat, 40 dakika beklettikten sonra elinize alıp çitileyin. Daha sonra yıkayın.

Kumaşlardaki Kötü Kokuları Çıkarmada Boraks Kullanımı

Uzun süre baza altlarında, bavullarda ya da havasız dolaplarda kaldığında kötü kokuya neden olan kumaşlar boraksla daha temiz ve güzel kokabilmektedir. Üstelik bekleyen kumaşta oluşan sararmalar da ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için bir su bardağının yarısı kadar boraksı sprey ağızlı şişenin içine alın. Üzerine 200 ml su ilave edin. İyice çalkaladıktan sonra istediğiniz kumaşın üzerine püskürtebilirsiniz. Her kumaş türüne uygun temizlik sağlayacaktır.

Zararlı Haşerelerden Kurtulmak için Boraks Kullanımı

Evlerinizde, iş yerlerinizde ya da bulunduğunuz herhangi bir ortamda fare ve hamamböceği gibi zararlı haşereler varsa boraks yardımıyla kurtulmanız mümkündür. Gördüğünüz ve geçtikleri her noktaya bir miktar boraks dökerek bir daha o ortama yaklaşmamalarını sağlayabilirsiniz.

Yatak Temizliğinde Boraks Kullanımı

Yataklarda zaman zaman ortaya çıkan kötü kokular ve lekeler ne yazık ki evdeki ürünlerle temizlenemiyor. Yatak temizletmek ise en az yatağın kendi fiyatı kadar pahalı. Bu gibi durumlarda alternatiflerden bir tanesi de borakstır. Borakstan 1 çay bardağı kadar derin bir kâseye alın.  Üzerine 1 yemek kaşığı karbonat ilave edin. Daha sonra 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek lekelerin üzerine sürün. Leke üzerinde yaklaşık 40 dakika bekledikten sonra ıslak bir bezle temizleyin.

Yapışkan Lekelerde Boraks Kullanımı

Kıyafetlere, koltuklara, halılara ve birçok zemine yapışan sakız ve yağ gibi yapışkan lekelerden boraks yardımıyla kurtulabilirsiniz. Ürünü kullanmadan hemen önce 5 çorba kaşığı suyun içerisine yarım su bardağı boraks ilave edin. Karıştırdıktan sonra yapışkan yüzeye sürün. Çitileyerek ya da fırçalayarak zemini temizleyin.

Pas Lekelerinde Boraks Kullanımı

Mutfak, banyo, lavabo ve garajlarda temizlenmesi en zor lekeler arasında pas lekesi bulunmaktadır. Kireç çözücüyle yarım yamalak temizlenebilen bu yüzeyler ne yazık ki boraks dışında herhangi bir ürünle tamamen arındırılamıyor.

Bir çay bardağı boraksın içine bir çay bardağı limon suyu karıştırın. Paslı yüzeye sürerek 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra tel ya da sünger ile sert şekilde temizleyin.

Bulaşık Makinesinde Boraks Kullanımı

Bulaşıklarınızı devamlı bulaşık makinesinde yıkıyorsanız kötü bir koku ve yetersiz temizlik gibi sorunların oluşması normaldir. Buna engel olmak ve daha temiz bulaşıklar elde etmek için boraks kullanabilirsiniz.

Makinenizin deterjan gözüne bir çay bardağı limon suyu ve boraks dökün. Daha sonra çatal kaşık bölmesine limon kabuğu yerleştirin. Bulaşıklarınızın daha temiz ve parlak olduğunu görebilirsiniz.

Boraks Nerelerde Kullanılır?

Boraks leke giderici ve lavabo açıcı olarak kullanılmanın dışında sabunlarda ve bazı kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Temizlik ve kişisel bakım malzemelerinde çok az miktarda kullanılan ürün aslında cildin arınmasını ve daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Hayatın her alanında ihtiyaç duyulan boraksın tuvalet temizliğinden tarak ve makyaj fırçası temizliğine kadar aktif rol aldığını görebilirsiniz. Elinizde yıkadığınız bulaşıklarınızda kendi yapımınız olan borakslı deterjanı kullanabilirsiniz. 

Boraks Nerede Satılmaktadır?                         

Boraks temin etmek için aktarları ziyaret edebilirsiniz. Tarihi geçmemiş olmasına dikkat ederek aktarlardan alabilirsiniz. Bulamamanız durumunda eczanelere sorabilirsiniz. Hepsi olmamakla beraber bazı eczaneler boraks üretip satışını yapabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM