Beyin Yakan Filmler

Beyin Yakan Filmler

Sinema sektöründe her yıl farklı kategorilerde çok sayıda film çekiliyor. Bazı filmler kendine has özellikleriyle yayın tarihinin üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hala kendisinden bahsettirmeyi başarabiliyor. Herkesin sinema zevki farklı olduğundan en sevilen tür gibi bir ayrım yoktur. Kendisinden uzun yıllar söz ettiren iyi filmlerde tür bakımından geniş bir yelpaze vardır.

İzlerken düşündürme, merak uyandırma ve kafada soru işareti yaratma etkisine sahip, izlerken beyin yakan filmler birçok türe göre daha keyiflidir. Son 20 yılda bu anlamda çok iyi filmler ortaya çıkmış; izleyenlerde ciddi bir etki bırakmıştır. 1900’lü yıllara ait düşündürücü filmler günümüzde hala yayınlanmakta ve izleyiciler tarafından tekrar tekrar izlenmektedir.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Beyin Yakan Filmler

21 Grams (21 Gram)

Film geçmiş ve gelecek arasında geçmektedir ve üç farklı kişinin başına gelen olayları konu alır. Filmde alkol, uyuşturucu, cinsellik yoğunca geçtiğinden yaş sınırı vardır. Film başarısıyla birçok dalda ödül almaya hak kazanmıştır.

Black Swan (Siyah Kuğu)

2010 yılında yapımı gerçekleşmiş olan filmin başrolünde Natalie Portman rol almaktadır. Psikolojik gerilim türünde senaryosu ve başarılı oyunculuğu ile dikkat çeken film, izleyicide soru işareti yaratmakta çok başarılıdır. Başrolün halüsinasyonlar, kafa karışıklıkları gerçekle hayalin ayırt edilmesini oldukça zorlaştırmıştır. Bu nedenle filmi çok dikkatli izlemek ve yorumlamak gerekiyor.

Kuğu Gölü isimli bale gösterisi etrafında şekillenen filmde Natalie Portman hem siyah kuğuyu hem beyaz kuğuyu oynayacak Nina isimli genç kıza hayat vermektedir. Nina oynayacağı rol için her şeyi göze almış; rolünü en iyi şekilde yapabilmek için kendi psikolojisine de zarar vermiştir. Her şeyden çok istediği bale gösterisini sahnelerken gördüğü halüsinasyonların da etkisiyle kendisi yaralamış ve sahne bitiminde hayatını kaybetmiştir.

The Matrix (Matrix)

En iyi seri filmlerden biri olan Matrix’de olaylar başından itibaren karmaşık ilerlemektedir. Defalarca izlenmesine rağmen çözülemeyen noktalar olması; filmin amaçlarından birisidir. Film 1999 yılında gösterime girmiş olmasına karşın adından hala söz ettirmektedir.

Keanu Reeves’in başrolünde olduğu filmde, kendisini Thomas ve Neo isimleriyle görüyoruz. Neo yaşadığı hayatın aslında bir simülasyon olduğunu öğrenip Matrix’te yaşamaya başladıktan sonra olaylar hızla ilerlemektedir.

Filmde olayların çok ileri bir tarihte ve yapay zeka üretimi bir dünyada geçiyor olması ve bu olayların hızlıca, karmaşık şekilde ilerlemesi izleyicide beynin yorulması gibi bir etki yaratmaktadır. Matrix, kurgu ve efektler alanında birçok ödüle layık görülmüştür.

Cube (Küp)

Gerilim ile bilimkurgunun harmanlandığı film düşük bütçesiyle harikalar yaratmasıyla meşhurdur. Filmin Hiperküp ve Küp Sıfır isimli iki devam filmi de olmuştur.

Kendilerini değişik bir küp sisteminin içinde bulan yedi kişinin çıkış yolu aramasına yönelik şekillenen filmde kişilerin kendi içinde yaşadıkları çatışmalar filmi kafa karıştırıcı hale getirmektedir.

The Moon (Ay)

İzlerken sinirlendirecek derecede karmaşık filmlerden biri olan Ay filmi, astronot Sam’in tek başına yaptığı uzay yolculuğu etrafında şekillenmektedir. Aya ulaşarak orda inceleme yapmak için üç yıl görevlendirilen Sam, süreyi sessizlik ve yalnızlık içinde kendi rutininde geçirmektedir.

Yalnız dünyasında Sam zaman içinde hayatını gözden geçirmeye başlar ve durum Sam’in kendi kendisiyle karşı karşıya gelmesi ile sonuçlanır.

Çevresindekileri algılamasını sağlayacak çizgi ortadan kaybolmuş ve Sam tuhaflıklar görmeye başlamıştır. Sam’in yaşadığı tuhaflıkların yansıtılması çok başarılı şekilde yapıldığından izleyici gerçek Sam’i tanımakta zorlanacak ve filme kafa yoracaktır. Durağan biçimde ilerleyen film, bu türü sevenler için ideal ama diğer kişiler için sıkıcı olabilir.

Fight Club (Dövüş Kulübü)

Chuck Palahniuk’un Fight Club isimli romanından beyaz perdeye aktarılan film 1999 yapımıdır. Filmin yönetmenliğini David Fincher üstlenmiş; başrolde ise Brad Pitt dikkatleri çekmiştir. Film oyunculuğu, senaryosu ve konusu ile beğenilmekle kalmamış; müzikleriyle de ses getirmiştir.

Dövüş Kulübü, tüm dünyada çok iyi hasılatlar yapmış ve çeşitli dallarda ödüllendirilmiştir. Romanın ve filmin bu kadar sevilmesinden sonra Dövüş Kulübünün aynı isimde bilgisayar oyunu çıkarılmıştır.

Dark City (Karanlık Şehir)

ABD yapımı filmlerden olan Karanlık Şehir gizemlerle dolu bir bilimkurgu filmidir. Otel odasında gözünü açan John Murdoch birçok cinayetin zanlısı olarak aranmaktadır ama kendisi bunlara yönelik bir şey hatırlamaz. Polislerle birlikte peşinde tuhaf adamlarda olan John, bir taraftan bu kişilerden kaçarken diğer taraftan kendiyle ilgili karmaşıklığı çözmeye çalışır.

Alex Proyas’ın yönetmenliğini ve senaryosunu üstlendiği filmde bilimkurgu türünün bambaşka bir biçimini görmek mümkün. Kaçışlarla gerilim dolu olan film aynı zamanda gizemler barındırdığından izleyici meraka ve düşünmeye sürüklemektedir.

Dejavu

2006 yılında çekilen film ABD ve İngiltere ortak yapımıdır. Bilimkurgu ve gerilimin harmanlandığı filmde yönetmenliği Tony Scott üstlenmiştir. Dejavu reel hayatta başınıza geldiğinde bile rahatsız edici, ürpertici bir olaydır. Zaten gizemli bir durum olan dejavu olayının etrafında şekillenen film, bilimkurgu ve gerilim ile birleşince daha gizemli bir hal almıştır.

Filmde dejavunun geçmişten gönderilen bir uyarı olması üzerine bir senaryo hazırlanmıştır. Geleceğe dair ipuçları barındıran dejavuların sırrını çözmek sadece oyuncuların değil izleyicilerin de görevidir. Sonuna kadar merakla izlenecek, heyecan uyandırıcı filmlerden tercih ediyorsanız Dejavu ilk tercihlerinizden olabilir.

The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)

Yönetmen koltuğunda J. Mackye Gruber ile Eric Bress’in birlikte oturduğu film ABD yapımıdır. 2004 yılı yapımı filmin başrolünde Amy Smart, Eric Stoltz ve Ashton Kutcher yer almaktadır. Temelde gerilim türündeki Kelebek Etkisi, dram ve bilimkurguyu da içinde barındırmaktadır.

Doğuştan zihinsel problemli bir çocuk olan Evan Treborn, bir takım kötü olaylar yaşamış ama hafızası sıkıntılı olduğundan olayları hatırlamamaktadır. Evan büyüdüğünde hafıza sorunu olmayan bir hayat sürer ama bir gün çocukluğunda yazdığı günlükleri bulur ve hatırlayamadığı karanlık olaylara döner.

Evan’ın geçmişteki olaylara dönerek yapacağı değişiklikler, bugün ki yaşantısını etkileyecektir. Doğru kararlar verip iyi hamleler yapmaya çalışan Evan, normal yaşantısında geri döndüğünde kimsenin zarar görmemiş olduğunu görmek istemektedir.

Mr. Nobody (Bay Hiç Kimse)

2009 yapımı filmin yönetmenliğini Jaco Van Dormael yapmış; başrollerinde Jared Leto ve Diane Kruger yer almıştır. 2092 yılında dünyada yaşamakta olan son ölümlü insan olan Nemo, 117 yaşındadır ve bir gün çocukluğuna dair bir anı hatırlar. Ölmek üzere olan Nemo, anısında bir perondadır ve tren kalmak üzeredir. Nemo ya annesiyle birlikte trene binecek ya da babasıyla kalacaktır. Vereceği kararın sayısız olasılığı olacak ve karmaşıklıklar beraberinde gelecektir.

Memento (Akıl Defteri)

Yapımını Christopher Nolan’ın üstlendiği film, Jonathan Nolan’ın yazdığı kısa hikayeden uyarlanmıştır. Psikolojik gerilim türündeki film en iyi filmler arasında yer almaktadır. Filmde Leonard karısını öldürenlerden intikam almak ister ama ciddi bir hafıza kaybı hastalığı vardır. Hastalığı almak istediği intikamı daha zor ve karmaşık hale getirmektedir.

El Maquinista (Makinist)

İspanya yapımı filmin yönetmen koltuğunda Brad Anderson oturmaktadır. Trevor Reznik, sanayide torna ustası olarak çalışmaktadır ve uyuyamama hastalığına sahiptir. Bir yıldır uyumayan Raznik’in bünyesi iyice zayıflamıştır. İş yerinde olan bir kazadan Raznik sorumlu tutulur ve dışlanır. Paranoyak bir hal alan Raznik, halüsinasyonlar görmeye başlar ve hayatı iyice kabusa döner.

Janghwa Hongryeon (Karanlık Sırlar)

Güney Kore yapımı Karanlık Sırlar, psikolojik korku filmdir. Bir halk hikayesinden esinlenilen film birçok kez filme çekilmiş olsa da bu versiyonu en çok izlenme rekorunu ele almıştır. İki kız kardeşin hikayesini anlatan konu bu isimle de bilinmektedir.

Inception (Başlangıç)

Yazanı ve yöneteni Christopher Nolan olan film ABD yapımıdır. Dom Cobb, zihinlere girerek sırları çalmakta çok yetenekli bir hırsızdır. Bu durum onu tehlikeli bir hayata sürüklemiştir ama bir gün kurtulmak için fırsat bulur. Mükemmel başlangıcı tamamlarsa yani sır çalmak yerine bu sefer düşünceyi yerine koyarsa kurtulacaktır. Filmin olay yeri zihin olunca film daha karmaşık bir hal almaktadır.

Pi

Max Cohen sayı kuramcısı bir adamdır ve doğada ne varsa sayılarla anlaşılır olduğunu kabul eder. Yeteneğiyle küçük komşusu Jenna’yı etkiler. Küçük bütçeyle yapılan film Pi sayısının karmaşıklığı etrafında döner ve izleyicinin dikkatini çeker. Birçok anlamda başarılı olan film 3 milyondan fazla hasılat yapmıştır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Film Önerileri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM