En İyi Hapishane Filmleri

En İyi Hapishane Filmleri

En iyi hapishane filmleri, hapishaneler hakkında birçok ilginç hikâyeye ev sahipliği yapan filmlerdendir.

Çoğu zaman kan donduracak, dehşet veren bazı kurgulara sahip olan bu filmler, kimi zaman da yaşanmış gerçek olaylara dayanabilmektedir.

Hapishane filmleri özellikle empati duygusundan yola çıkarak seyirciyi kendine bağlayan filmlerdir.

Parmaklıklar arkasında zorlu ve kötü şartlar altında yaşamayı sürdüren mahkûmların hayat hikâyelerini konu almaktadır.

Özgürlüklerin kısıtlandığı, işkencelerin, kavgaların ve zaman zaman duygusal anların yaşandığı bu ortamlar filmlerde başarılı şekilde ele alınmaktadır.

Animal Factory-Hayvan Fabrikası

Bilinmeyen hapishane filmleri arasında yer alan biraz eski bir dönemde kalan Animal Factory aslında bilenler için klasik bir filmdir. Çok köklü bir senaryosu oldukça başarılı oyuncu kadrosu vardır.

Filmde uyuşturucu suçu nedeniyle hapse düşen Ron’un hapishane korkuları ele alınmaktadır.

En büyük korkusu tecavüze uğramak olan Ron bu nedenle çareyi hapishanenin en güçlü, korkusuz suçlusu olan Earl’ın yanında almakta bulur. Earl’ın yanında olduğunda korunacağına inanan Ron aslında gerçekten korkması gereken kişinin Earl olduğunun farkında değildir.

Animal Factory, Terminatör filmi ile ünlenen Edward Furlong yanında Steve Buscemi, Danny Trejo, Mickey Rourke gibi ünlü oyunculardan oluşan bir kadroya sahiptir.

The Last Castle- Son Kale

Hapishane filmleri 2017, 2018, 2019 yıllarında ne kadar çok izleniyorsa ondan öncesinde de bir o kadar çok izleniyordu.

En sevilen hapishane filmlerinden biri olan The Last Castle filmi de izleyenlerin hayran kaldığı yapımlardan bir tanesidir.

2001 yılında film dünyasına giriş yapan ve girdiği gibi milyonlarca kişi tarafından severek izlenen Son Kale filminde ülkenin gözünde bir kahraman kabul edilen generalin hapishane maceraları anlatılmaktadır.

Ülkesinde en sevilen askerlerden biri olan kahraman emre itaat etmemesi nedeniyle hapis cezasına çarptırılmakta ve hapishanede gördüğü kötü muamele sonucunda mahkûmlardan bir ordu kurarak yönetime savaş açmaktadır.

Bir David Scarpa romanından uyarlama olan Son Kale filminde Delroy Lindo, Robert Redford, Mark Ruffalo gibi oyuncular yer almaktadır.

Bronson

Nicholas Winding Refn tarafından çekilen ve yaşanmış bir öyküden uyarlanan Bronson filmi en başarılı hapishane filmleri arasında yer almaktadır.

2009 yılında vizyona giren ve girdiği günden itibaren ses getiren film, hapishanelerin gerçek yüzünü görme konusunda çok etkili olmuştur.

Başrolünde Tom Hardy’nin yer aldığı filmde 80’lı yıllarda hapishaneye düşen gerçek ismi Michael Peterson olan mahkûmun hayat hikâyesi konu alınmaktadır.

Kısmen biyografik bir içeriği olan filmin bunun yanında dram ve hüzünlü bir hikâye taşıdığını söylemek de mümkündür. Bu açıdan oyunculuğu ile Tom Hardy’nin eşsiz bir iş çıkardığı görülmektedir.

Starred Up- Yüksek Risk

Hapishane filmleri 2018 yılına kadar büyük bir birikimle gelmiş alanlardan bir tanesidir. Bundan sonraki öykülerin de aynı şekilde başarıyla yansıyacağından şüphe yoktur.

İlk kez 2010 yılında vizyona giren ve girdiği yıl ciddi anlamda ses getiren Starred Up filmi, yüksek imdb puanı ile dikkat çekmektedir.

David Mackenzie tarafından yönetilen Yüksek Risk filminde hapishane yaşantısını tüm çıplaklığıyla görebilmek mümkündür.

Tüyler ürperten sahneleri ile film boyunca gerçekten hapishanede hissedilmektedir.

Ben Mendelsohn ve Rupert Friend gibi usta oyuncuların yer aldığı film kadrosu son derece başarılı bir film ortaya çıkarmıştır.

Felon-Suç Çıkmazı

Hapishane kaçış filmleri, hapishane dramları konusunda ilginiz varsa Felon filmini de mutlaka izlemelisiniz.

Filmin yönetmenliğini Ric Roman Waugh üstlenirken Marisol Nichols, Val Kilmer gibi usta oyuncuları da kamera karşısında görebilmek mümkündür.

Porter ailesinin babası olarak çok rutin bir hayata sahip olan kahraman bir gece evine hırsız girmesi sonucu hayatının alt üst oluşunu yaşamaktadır.

Eve giren hırsızı öldüren aile babası bunun sonucunda hapishaneye girecek ve yaşadığı tüm süreci seyirciye inanılmaz bir duygu yoğunluğu ile aktaracaktır.

I Am a Fugitive from a Chain Gang- Prangalı Hapishane Kaçağıyım

I Am a Fugitive from a Chain Gang filmi en eski hapishane filmlerinin başında gelmektedir. Çok başarılı ve bir o kadar da klasikleşmiş olan bu filmi izlediğinizde sinirlerinize hakim olabilmeniz mümkün değildir.

I Am a Fugitive from a Chain Gang filminde masum olduğu halde hapishaneye düşmek zorunda kalan kahramanın, hapishanede kaldığı süre boyunca yaşadıkları ele alınmaktadır. Bununla beraber gün geçtikçe ne kadar kötü ve zorba birine dönüştüğü, hapishane yaşatışının masum insanlara neler yaptığı üzerine bir film seyredilmektedir.

Carandiru

Carandiru filmi, 7,6 imdb puanı ile en çok ses getiren hapishane filmlerinden bir tanesi olmuştur.

Son zamanların en iyi hapishane filmli olarak da anılan bu filmde Carandiru hapishanesi ele alınmaktadır.

2003 yılı yapımlarından biri olan filmde Narcos dizisi ile tanınan Wagner Moura ve Rodrigo Santoro başrolü paylaşmaktadır.

Filmde dikkat çeken sahneler, yaşanan dram ve hapishane hayatının inanılmaz bir başarıyla aktarıldığı gözlerden kaçmamaktadır.

Latin Amerika’nın en büyük hapishanesi olarak bilinen Carandiru hapishanesinde yaşanan 1992 isyanını konu alan film, bu isyanda hayatını kaybeden 111 mahkûmu da gözler önüne sermektedir.

Stalag 17

Gerilim filmi olarak da değerlendirilen Stalag 17 filmi en köklü hapishane filmlerinden bir tanesidir. İmdb puanı 8 olan bu muhteşem yapımın Billy Wilder tarafından yönetildiği görülmektedir.

En iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazandıran filmde William Holden, Robert Strauss, Otto Preminger gibi usta oyuncular yer almaktadır.

Genel olarak esir kampında geçen hikâyede, hapishaneye verilen casus konu alınmaktadır.

Casus hapishane kurallarını ve mahkûmların yaptığı planları çok iyi bildiği için hapishaneden hiç kimsenin kaçması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle mahkûmların yapması gereken ilk iş bu casusu bulmaktır.

Celda 211- Hücre 211

2009 yılında vizyona giren film hapishanede geçiyor ve hapishane hayatını bir kez daha gözler önüne seriyor. Celda 211 filmi, Daniel Monzon yönetmeliği ile harika şekilde hazırlanmış bir filmdir.

Goya En İyi Film Ödülü kazanan Celda 211 filminin sıra dışı bir hapishane filmi olması izleyenlerin de farklı bir tat almasını sağlamaktadır.

Tavandan kafasına düşen bir madde nedeniyle bayılan ve arkadaşları tarafından 211.  hücreye konan gardiyan uyandığında hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını görmektedir.

Artık isyancı mahkûmların arasında yer almakta ve hayatta kalmak için onlardan biri gibi davranmak zorundadır.

Un Prophete-Yeraltı Peygamberi

Yeraltı Peygamberi sürükleyici filmlerden biri olarak hapishane film kategorisinde farklılık yaratmaktadır.

İlginç bir öyküye sahip olan filmde Fransa’da hapse giren bir Arap gencin hayatını konu aldığı görülmektedir.

Filmde hapishane hayatına adapte olmaya çalışan bu Arap gencin daha sonra tamamıyla değişmesi ve mafya patronu olması gözler önüne serilmektedir.

Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’nü alan filmin başrolünü Tahar Rahim ve Niel Arestrup üstlenmektedir.

The Green Mile- Yeşil Yol

Milyonlarca kişi tarafından seyredilen ve en sevilen hapishane filmlerinden biri olan Yeşil Yol filmi, bu kategoride devleşen yapımlardan bir tanesidir.

Stephen King romanından filme uyarlayan Yeşil Yol, replikleri ile izleyen herkesi gözyaşlarına boyan dram içerikli hapishane yapımları arasında yer almaktadır.

Michael Clarke Duncan, Doug Hutchinson, Tom Hanks gibi başarılı oyuncuların yer aldığı filmde hapishaneye giren ancak beklenin aksine suçu olmayan kahramanın hayat hikâyesi verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Film Önerileri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM