Büyümeyen Cins Köpekler İsimleri ve Özellikleri

Büyümeyen Cins Köpekler İsimleri ve Özellikleri

Büyümeyen cins köpekler, ev ortamında bakımı rahat son derece sevimli olan köpeklerdir. Bilhassa bebekli ailelerin tedirginlik duyduğu büyük köpeklerin aksine büyümeyen, cins köpekler çok daha sevimli ve kontrol edilebilir olmaktadır.

Bebekliğinden itibaren büyüme hızı yavaş olan ve cinsi gereği hep küçük ebatlarda olan bu ev köpekleri cinsleri en çok tercih edilen cinslerdir. Sahiplerini yormayan ve bakımı kolay olan özel cinsler çoğu zaman daha sağlıklı bir bakıma erişmektedir.

Her yere basit bir el çantasıyla dahi taşınabilen küçük köpek cinsleri, görenleri kendine hayran bırakan sevimlilik abideleridir. Birçoğu tüy dökmediği, evde temizlik riski oluşturmadığı için sevilen bu köpekler, bakımı kolay olduğu kabul edildiğinden rahatlıkla sahiplenilebilmektedir.

Büyümeyen Cins Köpekler İsimleri ve Özellikleri

Büyümeyen Köpek Cinsi Boston Terrier

Küçük köpekler arasında çok sevilen ve hemen herkesin sahiplenmek istediği Boston Terrier türü köpekler en favori köpekler listesinde yerini almaktadır. Tüyleriyle ilgili herhangi bir sıkıntısı olmaması ve tarama mecburiyetinin bulunamaması bu sevimli köpeğin maliyetini düşürmektedir.

Büyümeyen köpek cinsleri fiyatları diğer köpek cinslerine nazaran oldukça fazladır ancak Boston Terrier bu türler arasında en makul fiyata sahip olan köpeklerdendir.

Özellikle çocuklarla dostluğu çok iyi olan ve bu nedenle ailelerin gözdesi olan cins, hayatı boyunca sevimli kalabilen küçük bir arkadaş olacaktır.

Büyümeyen Köpek Cinsi Pomeranian

Büyümeyen köpekler arasında en sevilen ve iletişim donanımı en yüksek olan köpeklerden biri de Pomeranian cinsidir. Arkadaş arayanlar için tam anlamıyla eşsiz bir köpek türü olduğu söylenebilir.

Küçük köpek cinsleri listesinde birçok açıdan ilk sırada yerini alan Pomeranian köpekleri, dönemsel bakım gerektirmektedirler. Mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökmeleri biraz zorlayıcı olsa da taranmasıyla bu sorun aşılabilmektedir.

Büyümeyen köpek cinsi olarak Pomeranian tercih edildiğinde eve oyun arkadaşı alınmış olacaktır. Enerjisi çok yüksek ve kolay kolay yorulmayan sevimli arkadaşınız, hayatı boyunca dostunuz olmaya devam edecektir.

Büyümeyen Köpek Cinsi Pekinez

Evde beslenecek en akıllı köpeklerden biri olan Pekinez türü; büyümeyen, küçük, sevimli bir türdür. Her yere taşınabilir olması ve çoğu zaman sakin kalması, Pekinezlerin bayanlar tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Büyümeyen Pekinezler, apartman dairelerinde bakılmak için uygun değildir çünkü havlamayan köpek kategorisinde yer almamaktadır. Çok havlamaları, çevrede huzursuzluk yaratabilmektedir.

Hareketli ve oyuncu bir cins olan Pekinezler, kıskanç bir yapıya sahiptir. Bu sebeple çevrelerinde başka bir köpeği görmekten hoşlanmazlar. Ayrıca çocuklardan ziyade yetişkinlerle daha iyi anlaştıkları söylenebilir.

Büyümeyen Köpek Cinsi Chihuahua

Türkçeye Şivava olarak çevrilen Chihuahua cinsi köpekler, büyümeyen sevimli köpek cinslerinden biridir. Kibirli, inatçı ve son derece gururlu olan bu özel cins; sahibine canını verecek kadar bağlıdır. Bu özelliği çok sevmesine aynı sevgiyi beklemesine neden olmaktadır.

Sahibine sonsuz bir güven duyan Chihuahua ırkları, yabancılara ise son derece şüphe ile yaklaşırlar. Çevrelerinde yabancı olan birini gördüklerinde sessiz kalıp izlemeyi tercih ederler.

Evde bakılmak için son derece uygun olan Chihuahua yavruları büyüdüğünde de sorun teşkil etmezler. Ebatları çok fazla irileşmediği için kontrol edilmeleri de bir hayli kolay olur. Chihuahua türleri çok tüy dökmedikleri için çocuklu aileler için de uygun görülmektedir.

Büyümeyen Köpek Cinsi Shih Tzu

Büyümeyen ve ev ortamına adapte olabilen köpek cinsleri arasında en favori olanlardan biri de Shih Tzu cinsidir. Sevimli ve bol tüylü olan bu özel cins, ne kadar tüylü olursa olsun tüy dökme sorunu yaratmamaktadır. Tüylerinin düzenli olarak taranması ve bakımlarının yapılması halinde evde bulunması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Büyümeyen köpek cinsi arayanlar için ideal olan Shih Tzu, gururlu ve inatçı bir cinstir. Eğitiminde ısrarcı ve baskın olmak çok önemlidir aksi halde öğrenmesi gereken her şeyi reddedecektir.

Çocuklarla ve diğer ev hayvanlarıyla son derece iyi geçinen Shih Tzu cinsi çok fazla havlamaz. Kalabalık ortamlarda rahatsız edici herhangi bir alışkanlığı yoktur.

Büyümeyen Köpek Cinsi Pug

Evcil köpekler listesinde ilk sırada yer alan ve en sevilen köpek türlerinden biri olan Pug, büyüyebilen bir köpek değildir. Çok fazla irileşmemesi ve tüy sorunu yaratmaması, Pug cinslerinin en çok tercih edilen köpek olma nedenleridir.

Mevsimsel olarak tüy döken ve taranmayla tüy sorunun önüne geçilebilen Puglar, apartman daireleri için uygun köpeklerdir. Mevsim geçişlerinden çok kolay etkilenen ve rahatlıkla hastalanabilen bu özel köpekler, hava şartlarından iyi korunmalıdır. Bu nedenle bahçeli evlerde bakılmaları biraz zorlu olabilmektedir.

Enerjiye ihtiyacı olan ve tembelliğe alıştırılmaması gereken Puglar için günde birkaç saat oyun saati yapılmalıdır.

Büyümeyen Köpek Cinsi Maltese Terrier

En sevimli köpekler listesinde yerini alan ve özellikle bayanlar tarafından sevilen Maltese Terrier, büyümeyen cinslerden biridir. Beyaz rengi ile gören herkesi kendine hayran bırakan bu özel cins, evde bakılmak için idealdir.

Tüyleri tarandığı sürece dökülme sorunu yaratmayan Maltese Terrier aynı zamanda çok fazla havlamama özelliği de bulundurmaktadır. Apartman daireleri için uygun olan bu özel cins tuvalet eğitimini çok kolay alabilmektedir.

Çok fazla sorumluluk almak istemeyen, köpek bakımı hakkında kendini zorlamayı düşünmeyen kişiler için ideal cinslerden biridir.

Büyümeyen Köpek Cinsi Dachshund

Ekranlarda görmeye alışkın olduğunuz ve çoğu zaman en sevimli köpek seçilen türlerden biri de Dachshund cinsi köpeklerdir. Çok iyi koruyucu olan ve sahiplerine ölümüne bağlı olan bu cinsler, aile hayatını çok severler. Çocuklardan hoşlanmadıkları için kalabalık ortamlarda kolay sinirlenebilirler.

Kısa ve küt bacaklara sahip olan Dachshund cinsi köpekler bu özellikleri nedeniyle omurilik rahatsızlıklarına yatkın olmaktadırlar. Bacakları çok güçlü olmadığı için uzun yürüyüşlerden pek hoşlanmamaktadırlar. Günlük birkaç dakikalık egzersiz Dachshund cinsleri için yeterli olmaktadır.

Büyümeyen Köpek Cinsi Minyatür Schnauzer

Schnauzer cinsi köpekler büyümeye yatkın olan ve özellikle boyları uzayan cinslerdir. Minyatür cinsleri ise küçük kalan ve ev ortamı için en ideal kabul edilen türlerdir. Schnauzer cinsi köpeğe sahip olan aileler, köpek bakımı konusunda çok şanslı olurlar.

Minyatür Schnauzer çoğu zaman tüy dökmeyen ve tüyleri basit taramayla toparlanabilen özel köpeklerdir. Evde herhangi bir koku sorununa neden olmadıkları için steril ortamlarda risk oluşturmamaktadırlar.

Ev ortamında bebekle birlikte yaşayabilen bu özel cinsin, aile ve çocuklara karşı ilgisi çok fazladır. Son derece bağlı oldukları için evde yalnız bırakıldıklarında küsme ve yemeyi bırakma alışkanlıkları vardır.

Büyümeyen Köpek Cinsi Minyatür Poodle

Büyümeyen ve hayatı boyunca küçük kalan köpek türlerinden bir diğeri minyatür Poodle türüdür. Bu özel cins, tüy dökmemesi ve ev içinde koku bırakmaması yönüyle en çok tercih edilen köpekler arasında kabul edilmektedir.

Bahçeli evlerden ziyade apartman daireleri için uygun olan Poodle, bakımı ve eğitimi kolay olan cinslerdendir. Henüz yeni köpek bakmaya başlayan aileler için minyatür Poodle cinsi en ideal olan cinsler arasında kabul edilmektedir.

Oyuncu ve haraketli bir cins olan Poodle cinsi, gün içinde belli saatlerde hareket etmelidir. Kısa yürüyüşler ve çeşitli oyun egzersizleri gelişimleri için son derece önemli kabul edilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hayvanlar

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Chihuahua özellikleri evde beslemeye uygun mu? Bu arada sahiplendiren var mı? Hayvanların para ile alınmasına karşıyım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM