Hangi Bardakla Hangi İçecek İçilir?

Hangi Bardakla Hangi İçecek İçilir?

Sabah, öğle, akşam yemeklerinde masanızı yemekler kadar süsleyen bir başka detay, yemek takımlarınızdır. Şık bir yemek takımına sahipseniz onları masada yalnız bırakmanız hoş görünmeyecektir. Dolayısıyla şık bir masayı tamamlamak adına güzel bir bardak takımı alabilirsiniz. Sofralarınızın daha görkemli daha özenli görünmesini sağlamak için birbirinden farklı şık ve zarif bardak takımlarını tercih edebilirsiniz.

İnce camdan yapılmış bardakların her zaman bir adım önde olduğunu unutmadan bardak satın almalısınız. Zarif ve bir o kadar da estetik görünümü sağlayan bardakların modelleri her yıl değişebilmektedir.

Her ne kadar model ve tasarım değişikliği olsa da kendini yıllardır koruyan şık takımlardan temin edebilirsiniz. Bu şekilde ne zaman aldığınızın bir önemi olmaksızın rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Balon Bardak

Küçük, şişirilmiş bir balonu anımsatan balon bardaklar, üstten bombeli hemen altından da tabana sahip olan kısa kadehlerdir. Her ne kadar masalarda birbirinden farklı amaçlarla kullanılsa da bu bardakların asıl kullanım amacı brandy ve konyaktır.

Masanızda bu bardağın bulunması lezzetli bir brandy tüketebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu şekli almasının temel nedeni elinizin tam ortasına oturması gerektiğindendir. El ısısıyla ısınması gereken brandy ve konyak çok daha lezzetli olacaktır.

Ayaklı Kadeh

Masalarınızda bulunan kadehlerde bugünlerde pek çok içecek ikram edilmektedir. Kadeh yalnızca alkollü içecekler için değil alkolsüz içecekler için de kullanılmaktadır. Kadeh kullanımının temel amacı şarap türlerini ikram etmektir. Yemek masanızda şık bir görüntü oluşturmak istediğinizde doğru bardağı seçmiş olmanız ekstra önemlidir.

Masada yer alan ayaklı kadeh, boyu en uzun olan bardaktır. Bu bardağın kullanım amacı kırmızı şarap ikramıdır. Uzun şekilde olmasının temel nedeni ise şarabın el ısısından uzak tutulmak istenmesidir. Biraz daha geniş ağızları olan bu kadehlerde, dip kısım da daha derindir. Bunun temel nedeni kırmızı şarabın tortulu olmasıdır. Tortu dibe çöktüğünde şarabın tadı çok daha lezzetli olacaktır.

Dar, Ayaklı Kadeh

Dar, ayaklı kadeh denildiğinde akla gelmesi gereken ilk içecek beyaz şarap olmalıdır. Beyaz şarap bardaklarının, ayaklı geniş kadehlere nazaran daha dar yapıda oldukları görülmektedir.

15-20 cl bu bardaklar için ideal ölçülerdir. Bunun temel nedeni beyaz şarabın daha hafif ve rahat içimli olmasıdır. Bu şekilde beyaz şarabın tüketimi çok daha kolay olmaktadır.

Uzun ayaklı olan bu kadehlerde de kırmızı şarap bardaklarında olduğu gibi ısıyı engelleme amacı vardır. Alkolün bulunduğu bölgeye el ısısının dokundurulmamış olması gerekmektedir.

Meyve Suyu Bardağı

Yemek masalarında her zaman alkollü içecekler ikram edilmez. Alternatifin bol olduğu ikramlar arasında meyve suyu bardaklarının şıklığı da dikkat çekecektir. Bugün hemen her bardak için meyve suyu bardağı ismi verilse de aslında durum öyle değildir. Meyve suyu bardakları, bardakları tanıyan kişiler tarafından hemen fark edilebilir.

Meyve suyu çoğunlukla 20-25 cl ölçülerinde olan bardaklarla ikram edilmektedir. Taze sıkılmış meyve suları için bu ölçüler kullanılırken alkolsüz diğer meşrubatlar için daha çok 35-40 cl ölçülerinde bardaklar kullanılmaktadır.

Goblet

Goblet isimli bardak modeli su bardağı için en uygun modeldir. Birbirinden farklı goblet türleri üretilmiş olsa da daha çok yere yakın çok geniş olmayan, ayaklı bardak modelleri su için idealdir.

Yemek masalarında az yer kaplayan ancak muhakkak bulunması gereken bardaklardır. Hemen herkes için sıradan bir alkol bardağı su bardağı olarak düşünülse de su bardaklarının sadece su için kullanılması gerekmektedir. Bu şekilde bardaklar çok daha temiz ve duru kalacaktır.

Uzun ve Dar Bardak

Long drinks barak olarak da bilinen uzun ve dar bardaklar, ayaksız olan bardaklardır. Daha çok meyveli kokteyller için kullanılan bu bardaklarda aynı zamanda kola ile oluşturulan kokteyller de hazırlanabilmektedir.

Alkol oranı düşük, içeriği az olan içecekler bu bardaklarda servis edilmektedir. Ayrıca bu şekilde uzun olmasının temel nedeni içeceğin tadını uzun sürede yavaş yavaş almanızdır.

Long drinks bardaklarda içecek servis etmenin en uygun yolu buz kullanmaktadır. Bardağın baştan aşağı buz ile doldurulması en uygun olandır. Bu bardağın rakı servisinde kullanılmasıyla rakı bardağı adını aldığı bilinmektedir.

Kuplu Bardaklar

Modeli, rengi ve tasarımı ne olursa olsun kuplu olan tüm bardaklar sıcak meşrubatlar içindir. Sıcak çikolatadan kahveye kadar ısısı yüksek olan her bardak için kup detayı yer almaktadır. Bu nedenle yemek esnasında kullanımları pek uygun değildir. Daha çok yemek sonrasında kahve ya da çay ikram edildiğinde kullanılırlar.

Kısa boylu, küçük kuplu fincanlar Türk kahvesi için kullanırken biraz daha büyük ve oval olan kuplu bardaklar diğer kahveler için tercih edilmektedir.

Parfait Bardaklar

Parfait bardaklar daha çok kıvrımlı uzun ve biraz bombeli görünen bardaklardır. Baştan aşağı bombe kazanarak inen bardak aşağıda ayakla son bulmaktadır. Daha çok milkshake, çikolatalı soğuk içecekler için bu bardaklar kullanılmaktadır. Bununla beraber parfe sevisinde kullanıldıkları için parfait ismini almışlardır.

Dış görünüşü sayesinde soğuk ya da donmuş içeceklerin daha kolay erimesini sağlayan bardak bu nedenle dondurmalı içecekler için tercih edilmektedir.

Margarita Bardağı

Kokteyl ve davetlerin olmazsa olmazı olan margarita, adından da anlaşıldığı üzere aynı isimli içecek için tasarlanmış olan bardaklardır. Geniş bir ağız kısmı olan bardakların gövdeden daraldığı ve uzun bir ayakla aşağı indiği görülmektedir.

Kadehlerde olduğu gibi margarita bardaklarında da içeceğin el ısısından korunması istenmiştir. Soğuk içilmesi gereken margarita bu tasarıma uygun bardakta sunulmaktadır.

On The Rocks

Alkollü içecekler için hemen her bardağın özel bir tasarımı ve amacı bulunmaktadır. On the rocks ya da old fashioned olarak bilinen bardaklar ise viski amacıyla tasarlanmışlardır.

Viski servisleri için en uygun bardak olan old fashioned, geniş ve kare bir görüntüye sahiptir. Alttan yüksek cam payına sahip olan bu bardakların 15-17 cl ölçülerine sahip olduğu bilinmektedir. Alttan ayaksız, kısa ve tek seferde tüketilebilecek ölçülerde hazırlanmaları daha çok sek içimler için uygundur.

Flut

Başlı başına şampanya ile özdeşleşmiş olan flut, ince uzun ve dar yapılı bardaktır. En dar kadeh olarak bilinen bu bardaklar ince ve uzun ayaklara sahiptir. Altında ağız kısmına paralel tabanı yer almaktadır. Bu şekilde tasarlanmış olmasının temel nedeni şampanya köpüklerinin yüzeye çıkışını uzun süre sağlamaktır. Uzun ve dar bir koridordan geçen köpükler hem estetik bir görünüm kazandırır hem de lezzeti uzun süre muhafaza eder.

Likör Bardağı

Likör bardaklarıyla ilgili son dönemlerde sıklıkla duyulan bir kargaşa dikkatinizi çekmiş olmalı. Çoğunlukla Türk kahvesinin yanında su ikram etmek için tercih edilen bu bardaklar, alkolsüz kullanıma bu şekilde adapte edilmiştir. Alkollü ortamlarda ise adından da anlaşıldığı üzere likör içimi için tercih edilmektedir.

Tek seferde birkaç yudum tat almak için tercih edilen likör, bu nedenle küçük bardak ile servis edilmektedir. Oldukça keskin ve sert bir yapısı olan likörün yemeklerden sonra bir iki yudum içilerek tüketildiği bilinmektedir. Bu şekilde yemeğin bıraktığı koku ve tat ortadan kaldırılmaktadır.

Bardak küçük ve fincan yanında şık göründüğü için Türk kahvesine de eşlik edebilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM